«Тютюн завдає шкоди тілу,
руйнує розум, отупляє цілі нації».
Оноре де Бальзак.

Традиційно щороку 31 травня весь світ, і Україна в тому числі, відзначає День боротьби з тютюнопалінням. Його у 1987 р. було засновано державами-членами Всесвітньої організації охорони здоров’я. За статистичними даними, Україна - один з лідерів у Європі за кількістю курців. Кожен другий дорослий українець палить. В країні 15,5 млн. курців, і з кожним роком кількість викурених сигарет зростає. За розрахунками ВООЗ, в останні три роки куріння вбиває щорічно 120 тис. українців. З такими темпами до 2020 р. паління тютюну спричинить більше 22 % смертей.
На сьогодні в Україні вже прийнято закон про заборону куріння у громадських місцях. Заборонено палити в підземних переходах, парках, на стадіонах і в офісах. Власники кафе і ресторанів зобов’язані виділяти для тих, хто не палить, не менше 50 % приміщення. За куріння в громадських місцях встановлено штрафи. Проте, оскільки спеціальні місця для куріння на вулиці не позначені і заборонних табличок немає, досить складно визначити порушника.


За даними експертів, тютюновий дим містить сотні хімічних речовин, серед яких і нікотин, що є однією з найсильніших отрут. Після проникнення сигаретного диму в легені нікотин потрапляє у мозок вже через сім секунд. Крім того, тютюновий дим містить канцерогенні речовини - бензапірен, N-нітрозаміни. Куріння викликає підвищення частоти пульсу, концентрацію цукру в крові, сприяє легкій збудливості кори головного мозку, має розслаблюючу дію на периферичні м’язи. Такий вплив є причиною низки хронічних захворювань, провокує розвиток онкологічних, сер­цево-судинних недуг, хвороб органів дихання. Смертність від раку легенів у курців у 20 разів вища, ніж у тих, хто не палить. Любителі тютюну в 13 разів частіше страждають стенокардією і в 10 разів - виразкою шлунку. Особливо шкідливе паління для людей творчої праці, при якій потрібні кмітливість та підвищена працездатність, для жінок, а також осіб похилого віку.
Для людини смертельною є доза нікотину в 50-100 міліграмів. За підрахунками медиків, при викурюванні в день 20-25 сигарет за 30 років курець пропускає через свої легені 150-160 кг тютюну і не вмирає тільки тому, що вводить його невеликими дозами. Крім того, куріння «забирає» до 10 % робочого часу. Тому боротьба з тютюнопалінням ведеться у всьому світі.
До речі, куріння шкідливо впливає на здоров’я не тільки людини, котра палить, а й тих, хто перебуває поряд з нею і змушений дихати повітрям, що забруднене тютюновим димом. Це так зване пасивне, або вимушене куріння. Спалюючи цигарку, курець поглинає тільки половину отруйних речовин, друга їх половина потрапляє в атмосферу. Крім того, нині цигарки коштують не дешево, тож куріння відчутно б’є по кишені.
Важко зрозуміти тих, хто, усвідомлюючи негативний вплив паління на свій організм, не відступає від цієї шкідливої звички. Адже паління - не стиль, не мода і не релакс, це повільне самознищення. Невже так не хочеться жити, чи просто бракує сили волі?

 

У складі сучасних цигарок містяться бутанол (промисловий розчинник), ацетон, радон, стеаринова кислота, кадмій, метанол, аміак...
Людина, яка викурює пачку сигарет на день, за рік отримує дозу опромінення у 500 рентген.

Comments are now closed for this entry