6 липня кооперативна громадськість світу відзначає 91-й Міжнародний день кооперації. Уже вкотре перша субота липня слугує чудовою нагодою для українських кооператорів долучитися до всесвітнього фестивалю пропаганди кооперативних ідей, цінностей, принципів, продемонструвати дієвість кооперативної моделі як способу задоволення економічних, соціальних та культурних потреб учасників кооперативного руху. Напередодні професійного свята кооператорів відбулася наша розмова із головою правління Здолбунівської райспоживспілки Оксаною Борисівною СОЛТИС-ШОЛУДЬКО (на фото).

 

- Оксано Борисівно, як нам відомо з періодичних видань, напередодні Вашого професійного свята Вас нагороджено почесною трудовою відзнакою «Знак Пошани» Центральної спілки споживчих товариств України. Дозвольте перш за все привітати Вас з цією високою нагородою.
- Дякую за вітання. Хочу сказати, що ця нагорода не тільки моя, це нагорода всьому трудовому колективу райспоживспілки, кожному працівнику системи. Саме завдяки їхньому ентузіазму, високому почуттю відповідальності за долю колективу та тих людей, чиї соціальні інтереси повинна захищати споживча кооперація, щоденній наполегливій праці ми маємо ті результати роботи, які високо оцінило в моїй особі правління Укоопспілки.


- З якими здобутками кооператори Здолбунівщини зустрічають цього року своє професійне свято?
- Вагомим досягненням є те, що система споживчої кооперації району є цілісною, організації і підприємства цілеспрямовано продовжують роботу зі збереженням позитивних тенденцій розвитку, вдосконалення матеріально-технічної бази, нарощування обсягів діяльності, ефективності господарювання, люди мають роботу і їм своєчасно виплачується заробітна плата.
85 відсотків населення району, що обслуговується споживчою кооперацією, - сільські жителі. А це означає, що в сьогоднішніх ринкових умовах найближче ми стоїмо до людини праці, до селянина і фермера, повсякчас утверджуючи одвічні цінності кооперативного руху.
Споживча кооперація нашого району має славну історію і хороші традиції. Але головний здобуток в тому, що кооператори Здолбунівщини з оптимізмом дивляться у майбутнє.
- Оксано Борисівно, зараз багато говориться про реформування споживчої кооперації. В чому ж його суть?
- XXI (позачерговий) з’їзд споживчої кооперації, який відбувся в жовтні 2012 року, затвердив Програму подальшого реформування споживчої кооперації України.
Метою реалізації цієї Програми є забезпечення завершення адаптації споживчої кооперації України до умов ринкової економіки та сучасного законодавства шляхом проведення змін в системі за чотирма основними напрямами, а це: під­вищення ефективності
господарської діяльності спо­живчої кооперації; удосконалення кооперативної політики та організаційно-кооперативної роботи; вдосконалення організаційно-правової форми системи споживчої кооперації України; лібералізація порядку використання та управління майном.
Відбулися загальні збори членів споживчих товариств, позачергова конференція споживчої кооперації району, позачерговий з’їзд споживчої кооперації області, на яких одностайно схвалено Програму подальшого реформування.
В нашій області, до речі одній з перших в Україні, стартував потужний проект «СООР-Україна», суть якого полягає в тому, що вже сьогодні з обладнаного за всіма сучасними технологіями складу товари надходять прямо в кооперативні магазини. Серйозним плюсом проекту є те, що обсяги закупок напряму впливають не лише на якість товару, а й на цінову політику. Досвід створення такого проекту запозичили в Угорщині, де не­одноразово з робочими візтитами бував голова правління облспоживспілки Петро Федорович Бараш. Ми впевнені, що зовсім скоро «СООР-Україна» стоятиме в одному ряду з найбільшими оптовими компанії не тільки України, а й Європи.
- У першому кварталі цього року проходила Все­українська перереєстрація членів споживчих товариств, яка мета цього заходу?
- Проведення Всеукраїнської перереєстрації членів споживчих товариств станом на 31 грудня 2012 року є одним з головних завдань у реалізації Програми подальшого реформування споживчої кооперації. Метою проведення перереєстрації не було зменшення кількості пайовиків. Перереєстрація проводилась для забезпечення органів управління і контролю споживчих товариств до­стовірною і неупередженою інформацією про членів
споживчих товариств, під­вищення їх активності.
Потрібно зламати стереотипи, які залишились з радянських часів, коли, якщо потрібно було провести збори, то не дивились чи пайовик, чи не пайовик, кликали на збори, щоб забезпечити легітимність зібрання. Або інше. Для того, щоб зацікавити пайовиків прийти на збори, їм платили по 10 гривень, бо збори потрібно провести. Такого більше не буде. Пайовики повинні самі бути зацікавленими прийти на збори, взяти активну участь в обговоренні тих питань, які внесені в порядок денний.
Ні для кого не секрет, що багато хто з членів споживчих товариств пасивні, не проявляють жодного інтересу до долі своїх кооперативних орга­нізацій, до прийняття кар­динальних рішень, які сто­суються діяльності ко­о­перативу. Навіть маючи картку на знижку, не здійснюють покупок в наших
ма­газинах, а одержавши повідомлення, йти на пере­реєстрацію теж не поспішали. Цю ситуацію обов’язково потрібно змінити. Впевнена, що пройшли перереєстрацію активні, не байдужі до долі кооперативних організацій району члени споживчих товариств, мета яких - взаємодопомога, демократія і мир.
- Оксано Борисівно, чого побажали б своїм колегам?
- Насамперед від усієї душі вітаю їх з професійним святом. А побажаю найперше здоров’ я і щастя, достатку і злагоди в родинах, а
ще - творчого горіння і нат­хнення, любові до обраної професії, вагомих здобутків у роботі і пам’ятати, що сила кооперації завжди була в єдності та взаємодопомозі.
Шановні колеги, хай долі Ваші будуть світлі, а форту­-
на - незрадлива. Нехай успішно втілюються в життя усі Ваші задуми і збуваються найзаповітніші мрії.
Записала Ольга ЯКУБЧИК.

Comments are now closed for this entry