Хоч вже у розпалі новий «бюджетний» рік, та чиновники досі підбивають підсумки того, що вдалося зробити торік. Саме під знаком підсумків відбулася перша у 2016 році колегія Здолбунівської РДА.

І промисловість працює, і врожай потішив
Про роботу галузей господарського комплексу Здолбунівського району за 2015 рік розповіла в. о. начальника відділу економічного розвитку, торгівлі та міжнародного співробітництва райдержадміністрації Ірина Холод. З виступу склалося враження, що у районі справи йдуть непогано. Так, за 11 місяців 2015 року підприємства Здолбунівщини реалізували промислової продукції на 1005,1 млн. грн., що складає 122,1 % до показників минулого року. Нарощено виробництво цементу, виробів з пластмаси, плитки тротуарної, цегли будівельної, блоків та бордюр.
Практично на рівні позаминулого року спрацювали сільськогосподарські підприємства, що виробили валової продукції на суму 188,3 млн. грн. та отримали непоганий врожай зернових - по 52,5 ц/га. Аграрії намолотили 38,2 тис. тонн зернових, 51 тис. тонн кукурудзи, 5,3 тис. тонн сої.


Тваринники реалізували на забій 846 тонн м’яса, виробили 6350 тонн молока, 530 тис. шт. яєць (137 % до показника 2014 року). Спад виробництва м’яса пов’язаний з тим, що в районі ліквідовано свинопоголів’я у двох колись потужних підприємствах - ТзОВ «Полісся Агро» та ТзОВ «Племзавод». Є і тенденція до зменшення чисельності ВРХ. Щоправда у ПСП «Україна» найближчим часом планують закуповувати племінне маточне поголів’я худоби. Та й в інших господарствах працюють над нарощуванням якості. Адже у 2015 році молочну продуктивність у господарствах доведено від 5200 до 5800 кг молока на фуражну корову.
Ретельно готували до роботи у зимовий період житлово-комунальне господарство району: на ці заходи спрямували 3,4 млн. грн. Проте вартість «комуналки» для споживачів є тягарем, і це - факт. Станом на 1 січня 2016 року заборгованість населення за послуги теплопостачання становить більше 2,5 млн. грн., за електропостачання - майже 2 млн. грн. За отриманням субсидій за новим порядком у минулому році звернулося 7819 сімей, призначено їх 7320 заявникам, автоматичний перерахунок субсидій здійснено для 3118 родин. Загалом у районі призначено субсидій на 10438 тис. грн.

Економимо енергоресурс і не торгуємо з Росією
Згадала доповідач і про дев’ять енергоефективних проектів, втілених у рамках виконання обласної програми енергоефективності на 2011-2015 роки. Загалом на фінансування цих проектів виділено більше 1002 тис. грн., з яких понад 701 тис. грн. - з обласного бюджету. Як зазначила керівник КП «Здолбунівкомуненергія» Валентина Шавронська, зав­дяки реалізації цих проектів протягом четвертого кварталу 2015 р. вдалося суттєво зекономити, тож їх втілення для району уже поступово виправдовує себе.
Тим часом одне з найболючіших для Здолбунівщини питань - будівництво доріг - вирішували, що називається, у міру можливостей. Зокрема за рахунок залишку коштів спецфонду обласного бюджету виконано капітальний ремонт вулиць Сурмичі та Острозької у Мізочі на суму 250 тис. грн., а також поточні ремонти доріг району на суму понад 328 тис. грн. За кошти місцевих бюджетів капітально відремонтовано три вулиці у Здолбунові та здійснено поточний ремонт 35 вулиць райцентру.
Роботу щодо залучення інвестицій також є сенс активізувати. Адже за 9 місяців 2015-го у район надійшло 94,4 млн. грн. капітальних інвестицій, що від загально­обласного обсягу становить лише 5 %. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку Здолбунівщини за вказаний період, склав 98,7 тис. дол. США.
Зменшився у 2015 році і обсяг зовнішньої торгівлі - за 10 місяців він становив 13,8 млн. дол. (менше на
37 %). Примітно, що обсяг імпорту товарів з Росії, порівняно з відповідним періо­дом 2014-го, зменшився майже на 69 %, обсяг експорту зменшився на 93 %.

Закупівлі через «ProZorro» стануть обов’язковими
Починаючи з вересня минулого року, у районі впроваджується система електрон­них закупівель «ProZorro», мета якої – забезпечити прозорість та відкритість закупівель товарів, робіт та послуг розпорядниками бюджетних коштів. Нині на електронних майданчиках системи зареєстровані усі бюджетні установи та організації районного підпорядкування. Як зазначив голова РДА Сергій Конд­рачук, поки що підприємці недостатньо користуються цією системою, тож є потреба активніше роз’яснювати місцевому бізнесу, що й до чого. Адже вже у липні 2016 року закупівлі через цю систему проводитимуться в обов’язковому порядку.
Зросла останнім часом кількість тих, хто шукає роботу. У службі зайнятості району станом на 1 січня цього року зареєстровано 1747 осіб, що на 144 більше, ніж за відповідний період минулого. При цьому навантаження на одне вільне робоче місце становить 11 зареєстрованих безробітних. Тим часом розмір середньомісячної зар­платні у районі склав 3423 грн., розмір середньої пенсії - 1458 грн. Заборгованість з виплати зарплатні станом на 1 січня становила 433,2 тис. грн. Однак присутні керівники підприємств та організацій запевнили, що заборгованість уже ліквідовано, або ж буде погашено найближчим часом.
Тож звіт завершили «стандартним» висновком про необхідність подальшої взаємодії та спільних зусиль органів влади і суб’єктів господарювання. Бо, як би не тішили досягнення, а працювати все одно є над чим.

Об’єднаємося - отже, зекономимо
Підсумували під час колегії також виконання районного бюджету за 2015 рік. Як розповів начальник фінансового управління Здолбунівської РДА Володимир Нечипорук, до зведеного бюджету Здолбунівського району надійшло 63254814 гривень власних та закріплених доходів, що становить 115,4 відсотка до затверджених призначень.
Головний фінансист району наголосив, що загалом зміни у бюджетному законодавстві є позитивними, адже нині органи місцевого самоврядування та виконавчої влади мають більше прав щодо розподілу коштів та наповнення бюджету. Станом на 1 січня відсутня заборгованість за захищеними статтями видатків за минулий рік. Проте реалії такі, що рухатися до децентралізації потрібно вже і зараз, переконаний Володимир Нечипорук. Адже чимало місцевих громад району у їх нинішньому вигляді не здатні забезпечити навіть утримання власного апарату.
- Ми побачили, наскільки наші громади є неспроможними фінансово. Отже об’єднуватися потрібно, і що швидше ми це втілимо, то більше зекономимо коштів, щоб спрямувати їх на поліпшення інфраструктури. Скажімо, якщо діяльність малої сільради обходиться у 250 тисяч гривень в рік, то за п’ять років можна було б зібрати кошти на кілометр якісної дороги до села, - зазначив Володимир Нечипорук.
Тож питання доріг та децентралізації, вочевидь, таки пов’язані дуже тісно…
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry