9 березня 2011 року набрав чинності Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)".
Цим Законом викладено у новій редакції Закон України „Про виконавче провадження", внесено зміни до таких кодексів України, як Цивільний процесуальний, Господарський процесуальний, Адміністративного судочинства, Кримінальний, Кримінально-процесуальний та інших, а також до Законів України „Про державну виконавчу службу", „Про банки і банківську діяльність" тощо в частині вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), підвищення правового і соціального статусу працівників органів державної виконавчої служби.
Новою редакцією Закону змінюється роль боржника у виконавчому провадженні. Попередня редакція Закону надавала боржнику законні можливості для ухилення від виконання судових рішень, фактично кожна процесуальна дія повинна була погоджуватися державним виконавцем із боржником. Новою редакцією пропонується відійти від можливості адміністративного оскарження боржником дій державного виконавця та забезпечити виключно судову процедуру. Адже тільки суд, який виносив рішення, може й далі вирішувати можливість чи неможливість його виконання.
Також в новій редакції Закону передбачено новий механізм реалізації та оцінки арештованого державним виконавцем майна. Зокрема, виключно на прилюдних торгах (аукціонах) реалізовуватиметься лише нерухоме майно, транспортні засоби, повітряні, морські та річкові судна. В інших випадках реалізація майна допускається на комісійних засадах. Прискорюються процедури примусового виконання рішень, зокрема, державному виконавцю надається право безпосереднього доступу до електронних баз даних та реєстрів, що містять інформацію про майно та кошти боржників, що дасть можливість оперативного звернення стягнення на це майно. Крім того, Законом передбачено підвищення розміру штрафів за невиконання рішення суду.
Законом пропонуються заходи, покликані змінити ставлення до державного виконавця як до представника влади. Зокрема, встановлення відповідальності за чинення державному виконавцю перешкод, загрози його життю, здоров'ю, майну під час виконання ним своїх службових обов'язків, а також підвищення його соціальної захищеності.
Крім того, вирішено проблему неузгодженості норм Закону України „Про виконавче провадження" з нормами інших законодавчих актів в частині організації примусового виконання рішень. В тому числі це стосується процесуальних кодексів в частині організації виконання окремих категорій рішень, процедури винесення цих рішень та звернення їх до виконання.
Микола СЕМЕНЮК,
начальник Здолбунівського
районного управління
юстиції.

Comments are now closed for this entry