Дев’яносто сім років тому українці з обох берегів Збруча об’єдналися в одну державу. Нині, через дев’яносто сім років, українці з обох берегів Збруча змушені стояти на смерть, щоб кордони нашої єдиної країни залишалися непорушними.

Останні два роки позначилися усвідомленням того, що наша соборність – поняття не настільки однозначне, як про це традиційно йшлося у промовах можновладців. Виявилося, що частина Сходу під тиском сусіда-загарбника може легко відмовитися від історичного рішення бути разом із Заходом. Що «совдеп» у головах актуальний навіть через десятки років співіснування у єдиній вільній державі. І комусь вірити чужій пропаганді природніше, аніж спробувати сприйняти свою країну такою, якою вона є, й полюбити її.
«Нічого немає важливішого для людини, ніж цілісність її країни», - таку тезу зронив днями хтось із учасників політичного ток-шоу. Може, воно й справді так. Але, на жаль, не для всіх. Бо хтось віддає останнє, щоб втримати нашу єдність. А хтось усіма силами намагається зламати її основи. І найбільше гнітить те, що відбувається це не лише ззовні, а й всередині країни.

* * * *
…Морозного дня 22 січня 1919 року на урочисто задекорованій українською символікою Софіївській площі у Києві за присутності війська та численної громади було урочисто проголошено Акт возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Перед тим люд попросив на це Божого благословення, помолившись у храмах. І Україна стала єдиною соборною державою.
Це об’єднання відбулося попри те, що культурні та ментальні відмінності між українцями Сходу й Заходу існували завжди. Для їх визначення навіть використовували термін – «синдром Збруча». Проте саме Акт возз’єднання УНР та ЗУНР став тим історичним фактом, який засвідчив, що народ прагне єдності, попри бажання ворогів протиставити українців один одному.
Історики переконують, що Акт Злуки - це могутній вияв волі українців до етнічної й територіальної єдності та важлива віха процесу становлення політичної нації. До слова, тоді об’єднання мало і практично-політичний аспект, адже обидві держави потребували концентрації збройних сил та взаємної допомоги для захисту своїх територій від іноземного військового втручання, яке на той час набуло форми агресії. Отже, українці з тих самих обох берегів Збруча були свідомі того, що ворогу треба протистояти вкупі.


Це вже згодом історія засвідчила, що тоді злука українських земель відбулася юридично та політично, але істинного державного об’єднання так і не сталося. Проте Акт Злуки для України завжди буде символом прагнення до єдності. І вже наше покоління пам’ятає, як 21 січня 1990 року жителі багатьох українських сіл та міст, які прагнули незалежної та соборної країни, утворили живий ланцюг між Києвом і Львовом.

* * * *
Офіційно свято Соборності у нашій державі відзначають з 1999 року. Нині ж маємо Указ Президента Украї­ни «Про відзначення у 2016 році Дня Соборності України», відповідно до якого сьогодні у країні проходять урочисті заходи задля дальшої консолідації суспільства навколо ідеї єдності держави, виховання у громадян патріотизму та гордості за героїчне минуле і сьогодення.
Героїв колишніх та нинішніх вшановують і в нашому краї, молитвами й щирими словами згадавши тих, кому в усі часи боліла доля України. Також 22 січня з 10.00 до 15.00 у фойє Здолбунівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 5 можна переглянути виставку до Дня Соборності України.
А ті герої та патріоти, які продовжують боротьбу за суверенітет та територіальну цілісність нашої держави, незважаючи на тріскучий січневий мороз і теоретичність перемир’я, без страху й сумніву стоять на бойових постах. Щоб День Соборності завжди залишався святом єдиної країни.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry