Свято Зішестя Святого Духа відзначається християнськими церквами на 50-й день після Великодня (цьогоріч 8 червня). Тому і називається ще П’ятидесятницею. Зветься воно і Трійцею, тому що в Зішесті Святого Духа на апостолів брала участь вся Свята Трійця: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий.
За церковними канонами, день Зішестя Святого Духа на апостолів вважається днем народження християнської Церкви, оскільки апостоли, прийнявши дари Духа Святого, набули здатності передавати їх своїм наступникам - священикам. Існує переказ, що на місці Зішестя Духа Святого на апостолів збудували храм, який у ІV столітті був відновлений Святою Оленою.
Здавна на Трійцю храми і будинки прикрашали зеленню, а під час богослужіння християни тримали в руках зелені гілки і квіти. Це і згадка про чисто прибрану оселю, де перебували апостоли під час Зішестя, і дар Богові за першу святу зелень і квіти. Тому в народі більше поширена така назва цього свята, як Зелені свята. Вона дохристиянська і походить від язичеських звичаїв задобрювати польових духів, мавок, русалок, які могли впливати на майбутній врожай. За повір’ям, саме на Зелені свята з води на берег виходять русалки, водять хороводи, гойдаються на гіллі. З усіх дерев вони нібито найбільше люблять клен, липу і березу. Тому й «маїли» (клечали) оселі гілками саме цих дерев.
Зелені свята - час поминання покійників. У церквах відправляють панахиди за померлими.

Comments are now closed for this entry