Людська пам’ять. Вона - одвічний скарбник болю і гніву, страждань і страху, невичерпна сила почуттів, засіяних зернами доброти і зла. А скільки в ній того найсокровеннішого, найпотаємнішого, що десь далеко сховалося в душі.
З цього приводу хтось із мудреців сказав ще й таке: пам’ять - наче мідна дошка, вкрита буквами, які час непомітно згладжує, якщо іноді їх не поновляти різцем. Якщо це так, то, вочевидь, для кожного з нас найперший отой символічний різець - це родовідний біль, бо мало яку українську родину не зачепило фронтове лихоліття.
Шістдесят восьмий раз прийшло на нашу землю велике і світле свято - День Перемоги. Його справедливо називають святом із сльозами на очах. Адже перемога у Великій Вітчизняній війні - це не просто знаменна дата в історії країни, а символ волі, здобутої ціною мільйонів життів і неймовірного ратного подвигу.

 


Це - свято тисяч тих, хто пройшов фронтовими дорогами. Жаль тільки, що з кожним роком більше додається сивини на їх скронях, а їх самих стає все менше. Даються взнаки обпалена війною молодість, сирі окопи і бліндажі, голод і холод, хвороби і рани. Але на цьому тлі вражають прояви їхньої вірності, мужності, героїзму. Усе - заради того, щоб ми сьогодні могли жити, радіти, любити…


Травневий день минулого четверга видався погожим і теплим. Він посприяв здолбунівчанам на славу відсвяткувати шістдесят восьмі роковини Великої Перемоги, вийти на вулиці міста і пройтися урочистим маршем пліч-о-пліч з ветеранами війни до священного місця - братської могили, що в міському парку, де покоїться прах полеглих захисників Вітчизни.

 


На цей раз ветеранська колона, яка вишикувалась біля меморіалу, була набагато меншою, ніж у попередні роки. Здавалось, що окремі фронтовики прийшли в цей день, аби попрощатися один з одним. Бо не секрет, що з кожним роком їх все меншає і меншає, а ті, які стояли в зажурі біля місця вічного спочинку полеглих, на вигляд були дуже старими і змученими, одні тримались рукою за онука чи внучку, інші сиділи на стільцях, заздалегідь поставлених перед меморіальним комплексом. І все одно радістю світилися їхні старечі очі. Правда, інколи вони покривалися сльозами. Та це від хвилювання і радості.

 


І ось настає урочиста мить. Звучить Державний гімн України. Розпочинається мітинг. До слова запрошується голова райдержадміністрації Віталій Шуль.Виступаючи перед ветеранами війни, громадськістю міста, він зазначив, що ось уже 68 років віддаляє нас від сонячного травня 1945 року, коли відгриміли останні залпи найкровопролитнішої і найжорстокішої війни в історії людства, сповістивши про перемогу над гітлерівським фашизмом. Запекла сутичка з лютим ворогом, яка тривала довгих і важких 1418 днів та ночей, в якій наш народ зазнав нечуваних втрат і страждань, закінчилася нашою повною перемогою.

 

 

В кінці своєї промови В. Шуль від імені районної державної адміністрації і від себе особисто сердечно привітав ветеранів із святом Великої Перемоги. Побажав звитяжцям фронту і тилу міцного здоров’я, миру і сонця, тепла і злагоди, турботи ближніх і достатку.
Голова районної ради Василь Тимощук та міський голова Ігор Ольшевський, які також виступили на мітингу, склали велику шану ветеранам за їх мужність і героїзм, непохитну волю і патріотизм, витримку і неосяжну любов до Батьківщини.
Від імені сьогоднішніх захисників Вітчизни ветеранів війни привітав районний військовий комісар підполковник Олексій Ємченко.
Як гімн-реквієм прозвучав виступ учениці загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 1 м. Здолбунова Вікторії Куляши.
Після цього учасники мітингу Хвилиною мовчання вшанували світлу пам’ять полеглих. А далі учні загальноосвітніх шкіл Здолбунова подарували ветеранам війни живі квіти.
І знову звучить Державний гімн України. До підніжжя меморіалу лягають живі квіти. Після цього ветерани війни та учасники святкових урочистостей прямують до будинку культури ПАТ “Волинь-Цемент”, щоб подивитися концерт самодіяльних митців Здолбунова.
Цього ж дня відбулася відкрита першість Здолбунівської ДЮСШ “Колос” з велоспорту на шосе серед юнаків, де наші земляки Дмитро Дащук, Дмитро Гомонюк, Юрій Петровський зайняли призові місця у своїх вікових категоріях.
Цікавим і захоплюючим був і легкоатлетичний пробіг, в якому взяли участь учні загальносвітніх шкіл нашого міста.
На стадіоні “Локомотив” проходила товариська зустріч між юними футболістами Здолбунівської гуманітарної гімназії та Острозької ДЮСШ. Перемогу отримали наші земляки з рахунком 3:0.
Євген ШИЛАН.
На фото: фрагменти святкування Дня Перемоги у Здолбунові.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry