Під час зустрічі гостей сільським головою Дерманя Другого Ю. Товстим.

Традиційне літературно-мистецьке свято “Дерманський світильник” щороку у другу неділю вересня скликає нових і нових учасників. Письменники і митці, культпрацівники і освітяни, учні і студенти приїжджають у це історичне село, щоб вшанувати світочів рідної культури.
У Дермані свого часу жили і працювали Мелетій Смотрицький, Даміан Наливайко, Іван Федоров, бував князь Костянтин Острозький. Тут народилися відомі письменники Борис Тен і Улас Самчук. Мало яке село може похвалитися такими славетними іменами і такими глибокими традиціями у розвитку культури цілого народу.


11 вересня свято “Дерманський світильник” відбулося в залі Дерманської гімназії. Тут гостей зустріли квітами і запашним короваєм керівники села і навчального закладу, вихованці гімназії. Учасники свята поклали квіти до барельєфа Уласу Самчуку, до пам'ятника борцям за волю України, а також до меморіальної дошки на будинку, де народився поет і перекладач Микола Хомичевський – Борис Тен.

 Біля мікрофона - Петро Велесик, цьогорічний лауреат премії
імені Світочів.


Свято відкрила методист районного будинку культури Тетяна Гапончак. Про значення духовної спадщини великих світочів дерманської землі для виховання молодого покоління, утвердження нашої державності і національної гідності говорили заступник голови райдержадміністрації Олександр Федорук і голова обласної організації Національної спілки письменників України Лідія Рибенко.
Начальник відділу управління культури та туризму обласної державної адміністрації Галина Ковальчук оголосила на святі про присудження цього року літературної премії імені Світочів письменникові Петру Велесику за роман “Сіті Пандори”, вона ж вручила літератору диплом лауреата, тепло привітала його.
У слові-відповіді П. Велесик подякував за нагороду і наголосив на значній ролі творчої спадщини славетних дерманців у справі духовного піднесення, на необхідності популяризації їх насліддя не тільки у нашому краї, а й у масштабах всієї України.

Покладання квітів до барельєфа У. Самчуку.


На святі виступили гість з Києва - член президії НСПУ, поет, перекладач Петро Засенко, відомий прозаїк і драматург з Луцька Володимир Лис, голова Житомирської обласної організації Національної спілки письменників України Михайло Пасічник, прозаїк із Тернопілля Сергій Синюк, рівненський письменник Микола Тимчак, професор РДГУ Мойсей Гон, президент академії культурної спадщини українського козацтва, наш земляк Леонтій Самчук, колишній директор Рівненської дирекції залізничних перевезень Львівської залізниці Ярослав Коник.
У мистецькій частині свята звучали пісні про Україну у виконанні вокального тріо будинку культури селища Мізоч, вокального дуету клубу с. Ільпінь, чоловічого вокального тріо Дерманського Першого будинку культури, місцевих гімназистів Олени Мартинюк, Андрія Пеланта, Сергія Хижевського та інших.
“Дерманський світильник” дістав високу оцінку і тих, хто виступав, і глядацької публіки. Це було дійсно свято духовності, свято нашої історичної пам'яті та пошанування світочів Дерманя.
Євген ШИЛАН.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry