Події, яка відбулася 22 січня 1919 року, судилося навічно вкарбуватися в історію України величним національним святом, стати знаковою віхою на її тернистому шляху до незалежності. 92 роки тому на Софійському майдані в Києві було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки, що засвідчило утворення єдиної, незалежної, соборної держави.
Невід’ємною складовою пам’яті українського народу є ще один символ — Крути. 29 січня 1918 року на станції під такою назвою триста зовсім юних захисників молодої Української держави — київські студенти та гімназисти-старшокласники вступили в кривавий, нерівний бій з більшовицькою армією. Всі вони загинули, але їх подвиг надихнув на боротьбу майбутні покоління українців.
З нагоди Дня Соборності України та Дня пам’яті героїв Крут у Здолбунові відбулися урочистості за участю представників влади, трудових колективів, політичних партій, учнів загальноосвітніх закладів, громадськості міста. Розпочалося святкування покладанням квітів до пам’ятника У. Самчуку.


Потім перед учасниками урочистого зібрання в РБК виступили голова райдержадміністрації Микола Євчук, голова районної ради Василь Тимощук, голова районної організації Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка Володимир Бишук, депутати обласної ради Ніна Путіліна та Йосип Гаврищак, голова обласної організації УНП Світлана Ніколіна. Вітаючи присутніх із Днем Соборності України, наголошуючи на особливій значимості й актуальності цього свята, усі промовці відзначали, що воно стало яскравим виявом прагнення українців до єдності, міцним підгрунтям для утвердження національної ідеї, висловлювали впевненість у тому, що цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів борців, залишатиметься непорушною, закликали берегти й розбудовувати нашу державу, утверджувати її національну гідність.
- Як у далекому 1919 році, недалекому 1990, коли українці вишикувалися у “живий ланцюг” від Києва до Львова, символічно поєднавши Схід і Захід України, так і сьогодні перед нами стоїть одна й та ж мета - зберегти єдність, територіальну цілісність, незалежність держави. Разом з тим, осягнувши нелегкий шлях до незалежності, ми сьогодні можемо виробити спільний погляд на наше героїчне минуле, критично оцінити сьогодення і, найголовніше, намітити шляхи розвитку держави в майбутньому саме як єдиної, соборної, демократичної країни європейського зразка, - зазначив у своєму виступі голова райради Василь Тимощук.
Критика реформ діючої влади, звинувачення її у розкраданні країни, спробах роз’єднати народ, веденні антиукраїнської політики, що загрожує соборності держави, звучали у виступі депутата обласної ради Ніни Путіліної.
На суперечливих моментах нинішнього політичного життя країни зупинилася й голова обласної організації УНП Світлана Ніколіна, наголосивши на особистій відповідальності кожного за те, що відбувається в країні, закликала не бути байдужими до долі держави, жити в ім’я України.
Впродовж свята ведучі Тетяна Садикова та Тетяна Гапончак в прозовій та поетичній формі розповідали присутнім про події української історії, пов’язані з утвердженням її соборності, державності, незалежності, звучали патріотичні вірші та пісні у виконанні Аліни Герасимчук, Вікторії Мельник, молодшої групи зразкового дитячого вокального ансамблю “Іскринка” (на фото вгорі), родинного тріо Левчуків, народного аматорського ансамблю бандуристів, народного аматорського тріо “Мірина” РБК, Ірини Мельник, Михайла Хоменка, Олександра Стельмащука. У фойє РБК діяла книжкова виставка "Крути - слава і біль України" (на фото внизу).
Не дивлячись на вікову, політичну, соціальну приналежність учасників свята, у залі відчувався дух єднання, патріотизму, піднесеного настрою, прагнення жити в мирі і добробуті в неподільній, соборній державі. А справжня соборність, перш за все, має бути у серцях і свідомості людей. Лише тоді Україна стане квітучою європейською країною, якою пишатимуться наші діти і внуки.
Людмила ВАСЮК.
Фото автора.

 

Comments are now closed for this entry