За сприяння Хмельницької АЕС у м. Нетішин відкрито меморіальний знак
на честь першої у світі вулиці імені Володимира Висоцького та унікальну виставку світлин, присвячену життю і творчості митця

 Пам’ятний знак авторства С. ЛЕЛях.

Володимир Семенович Висоцький. Талановитий поет, бард, театральний і кіноактор. Він із когорти тих непересічних, яскравих творчих особистостей, чиє мистецтво знав і любив народ, а забороняла влада. Адже він творив серцем, ніколи не кривив душею і не боявся висказати правду, зумівши як ніхто передати у своїх піснях та віршах атмосферу часу, в який жив.
Твори В. Висоцького глибоко філософські, але в них усе справжнє, щире, не награне і не на публіку: іронія і сарказм, гнів і безмежне кохання. Можливо, саме через це ними захоплювались люди різних поколінь, професій, соціального статусу, національностей. Активна життєва й громадянська позиція поета є прикладом і для нас, сьогоднішніх, спонукаючи не заспокоюватись, не перетворюватись на просто споживачів, а - “горіти”, працювати душею, розумом і серцем, прагнучи зробити цей світ кращим.
Володимир Висоцький прожив недовге, але насичене подіями, зустрічами, бурхливими почуттями життя, схоже на спалах яскравої зорі. Йому не виповнилось і сорока трьох, коли пішов за межу. Пішов, щоб повернутися. Книгами, фільмами, платівками...
25 липня виповнилось 30 років відтоді, як смерть зупинила гаряче серце митця.

 

Одні з перших відвідувачів виставки.

“Перерваний політ”
Десятки чорно-білих світлин авторства Олександра Стерніна, Володимира Мурашка, Володимира Борисова, Ігоря Бахтіна, Валерія Плотнікова, Ольги Ширяєвої, Юрія Зенкевича, Юрія Чернова та ін., на яких Володимир Семенович Висоцький. У дитинстві, в юності, під час виступів у різних куточках колишнього СРСР і зйомок кінофільмів, на театральній сцені і в товаристві своєї вірної подруги - гітари. А від майстерних фотопортретів - могутня енергетика людини, на них зображеної. Саме такою є експозиція унікальної виставки “Перерваний політ”, що колись, правда вже після смерті В. Висоцького, мандрувала чи не всім Союзом. Потім, “загубившись”, довго, наче чекаючи свого часу, припадала пилом у архівах Рівненської обласної організації НСЖУ, а нині демонструється у мистецькій галереї “АРТ-ПЛАСТ” м. Нетішин.

 Виступає Д. Тарасюк.


Урочисте відкриття виставки відбувалось 20 липня. На нього завітали палкі шанувальники творчості В. Висоцького, люди, причетні до того, щоб експозиція порадувала нетішинців, працівники закладів культури міста енергетиків, Хмельницької АЕС. Запросили на захід і журналістів.

 Співає А. Дмитрук.


Директор Нетішинського міського краєзнавчого музею Оксана Кононюк розповіла про основні етапи біографії В. Висоцького. З історією виставки присутніх ознайомили голова Рівненської обласної організації НСЖУ Дмитро Тарасюк та кореспондент газети Хмельницької АЕС “Перспектива” Олександр Шустерук. Свій вірш, присвячений В. Висоцькому, зачитав редактор цього ж видання Віктор Гусаров. Ряд пісень
В. Висоцького під час дійства прозвучало у виконанні працівника Хмельницької АЕС Андрія Дмитрука.

 

Виступає скульптор С. Лелях.Справді перша у світі
У будівництві Хмельницької атомної електростанції брало участь чимало молодих спеціаластів і робітників. А молодь - це завжди ентузіазм, енергійність, активність, загострене відчуття справедливості, бажання діяти. У семидесятих - на початку вісімдесятих Володимир Висоцький був кумиром юного покоління. Самвидатівські збірочки його поезій переходили з рук в руки. Отож, і в Нетішині було створено неформальний клуб шанувальників В. Висоцького. А коли вони дізнались, що у новозбудованому місті вулицям даватимуть назви (до цього там були лише номери будинків), виникла ідея одну з них назвати ім’ям поета.

 Біля мікрофона О. ШУСТЕРУК.


Пропозицію активісти клубу озвучили у міській раді. Але це був 1986-й рік, і тодішня влада цього не підтримала. Та молодих будівельників це не зупинило. З їх ініціативи було зібрано тисячі підписів за те, щоб вулицю назвали саме так. І 18 лютого 1987 р. було затверджено рішення Нетішинської міської ради за № 20, згідно з яким в числі інших у місті з’явилась і вулиця В. Висоцького.

 Ведуча урочистостей О. КОНОНЮК.


Цьогоріч журналіст Олександр Шустерук провів дослідження і довів, що з посеред майже чотирьох десятків існуючих сьогодні у світі вулиць В. Висоцького саме нетішинська першою була названа на честь поета. Ентузіаст перегорнув чимало архівних матеріалів, спілкувався із багатьма науковцями - дослідниками творчості В. Висоцького і, врешті-решт, отримав документальне підтвердження цього факту.

 Спогадами про спілкування з родиною В. Висоцького
ділиться М. Виростков.


Визначна подія в історії Нетішина
Завжди приємно, коли твоє рідне місто перше у чомусь хорошому, і хочеться, щоб про те дізналось якомога ширше коло людей. От і нетішинці вирішили увіковічнити те, що їх місто першим отримало вулицю імені особистості, чию творчість нині знає весь світ, та ініціювали встановлення на одній із будівель відповідного меморіального знака.
Ідею підтримала міська влада. Автором пам’ятної дошки, відгукнувшись на пропозицію, зголосилась стати скульптор, відома на Хмельниччині мисткиня Світлана Бегутова-Лелях. Фінансову підтримку проекту забезпечила Хмельницька атомна електростанція, у монтуванні пам’ятного знака допомогли працівники ВАТ “УБ ХАЕС”.

 На свято завітало чимало людей.


І от 20 липня поблизу будинку № 5 по вул. В. Висоцького, в якому розташоване ЗАТ “Приладсистема”, на урочистість з нагоди відкриття меморіальної дошки зібралися представники Нетішинської міської ради і її депутатського корпусу, адміністрації, профспілкової організації і відділу роботи із громадськістю та ЗМІ ВП “ХАЕС”, нетішинці і гості міста, журналісти. Відзначу також, що на свято, проведенню та піднесеній атмосфері якого не завадив навіть густий дощ, прийшли люди різних поколінь, багато з них - з квітами.
Перед присутніми виступили керуюча справами виконкому Нетішинської міськради Галина Кушта, заступник генерального директора ВП “ХАЕС” Альвіна Шестак, голова профспілкової організації Хмельницької АЕС Михайло Гук, керівник ВАТ “УБ ХАЕС” Дмитро Оцабрика, генератор ідеї Олександр Шустерук, скултьптор Світлана Лелях, великий шанувальник творчості В. Висоцького, особисто знайомий з родиною поета, колишній директор Славутського комбінату "Будфарфор" Микола Виростков, керівник “Приладсистеми” Анатолій Бродніцький та ін.
Офіційну Подяку ВП “ХАЕС” за вагомий особистий внесок у розвиток мистецтва Подільського краю було вручено Світлані Лелях. Слова щирої вдячності звучали також на адресу Олександра Шустерука і нетішинців, з чиєї ініціативи понад двадцять років тому з’явилась перша у світі вулиця В. Висоцького. Промовці висловили надію, що Хмельницька АЕС і надалі продовжуватиме одну із своїх добрих традицій - долучатися до різноманітних хороших справ і не бути осторонь від громадського життя міста енергетиків.
Найурочистішим моментом свята стало саме відкриття меморіального знака, здійснити яке отримали право А. Шестак, О. Шустерук, С. Лелях та А. Бродніцький. А потому до знака лягли квіти від шанувальників таланту В. Висоцького.
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry