З початком осені традиційно значно збільшується кількість заяв від громадян, що надходять до управління соціального захисту для оформлення житлових субсидій.
З метою недопущення зниження рівня соціального захисту населення та своєчасного призначення житлових субсидій, запобігання утворенню черг громадян, управлінням праці та соціального захисту населення Здолбунівської райдержадміністрації задіяно всі наявні ресурси для забезпечення прийому громадян, розроблено макети-графіки прийому громадян, проводиться попередній запис по телефону, надаються талони-направлення, в селищній та сільських радах району прийом громадян проводять уповноважені працівники.


Постановою Кабінету Міністрів України № 774 від 6.07.2011 року запроваджено подальше спрощення умов призначення житлових субсидій та врегульовано деякі найбільш проблемні питання, які впливали на можливість малозабезпечених родин оформити субсидію.
Зокрема, надано право громадянам, які мають нереструктуризовану заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, що утворилася до 1 грудня 2006 року, отримувати субсидію.
Комісіям при місцевих органах виконавчої влади дозволено приймати безстрокові рішення про призначення житлових субсидій на загальну житлову площу сім'ям, які складаються з непрацездатних осіб, до зміни обставин у таких сім'ях (зміна складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, їх сімейного стану, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів). Це дозволить запобігти зайвому обстеженню таких сімей при кожному наступному зверненні за призначенням субсидії.
Спрощено також деякі питання щодо врахування майнового стану громадян. Зокрема, при призначенні субсидій не будуть враховуватися транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації більш як 15 років з дати випуску.
Прийняті Урядом рішення дозволять своєчасно забезпечити державною підтримкою під час оплати житлово-комунальних послуг усіх громадян, які її потребують.
Завдяки “гарячій телефонній лінії” (2-23-92), яка працює в управлінні, громадяни можуть задавати свої запитання та отримувати консультації щодо отримання субсидій. Ось про що найчастіше запитують:
1. Чи можна отримати субсидію без довідки про доходи (отримую зарплату неофіційно)?
Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці.
Зазначена форма довідки про доходи затверджена наказом Міністерства праці та соціального захисту населення від 27.08.04 № 192, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 4 листопада 2004 р. за № 1409/10008.
Отже, призначення субсидії без довідки про доходи встановленого зразка є неможливим.
2. Один із членів сім'ї прописаний у батьків, працює за кордоном. Звичайно, що довідку про свої доходи він надати не в змозі. Чи є у такій ситуації можливість для нарахування субсидії?
Відповідно до законодавства, субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, члену житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
Постановою Кабінету Міністрів України № 774 від 06.07.2011 року врегульовано питання щодо призначення субсидій сім'ям, в яких члени родини відсутні тривалий час (працюють або навчаються в іншому регіоні, перебувають на лікуванні чи в місцях позбавлення волі). Відтепер кількість осіб, виходячи з якої призначається субсидія за наявності засобів обліку комунальних послуг, визначається з урахуванням підтверджуючих документів про тимчасову відсутність зареєстрованих осіб та якщо на них, за даними підприємств-надавачів послуг, не нараховуватиметься плата за житлово-комунальні послуги. До зазначених документів належать, зокрема, довідки, що підтверджують перебування особи в іншому місці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання.
Питання щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги громадяни вирішують з підприємствами та організаціями, які надають ці послуги.
3. Якщо родина проживає у будинку, в якому офіційно не зареєстрована, чи є можливість для призначення субсидії?
Субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
4. Які умови отримання субсидії для громадян, що вже мають пільги на оплату комунальних послуг (діти війни та інші)?
Житлові субсидії призначаються, виходячи з вартості житлово-комунальних послуг з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства.
Умови призначення субсидії для осіб, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, не відрізняються від умов отримання субсидій для інших осіб.
5. За призначенням субсидії звернувся громадянин, який зареєстрований та проживає сам у житловому приміщенні, його дружина зареєстрована і проживає за іншою адресою. Чи правомірно у такому випадку призначити субсидію на загальну площу житла за рішенням комісії?
Відповідно до пункту 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, якщо особа, що перебуває в шлюбі, проживає окремо від чоловіка (дружини) сама або з неповнолітніми дітьми, на яких не отримує аліментів, і є уповноваженим власником, на якого відкрито особовий рахунок, субсидія призначається лише на норму володіння без врахування додаткових 10,5 кв. метрів на сім'ю,
У таких випадках не передбачене призначення субсидії на загальну площу житла за рішенням комісії.
Ураховуючи зазначене, а також те, що громадянин перебуває у зареєстрованому шлюбі і його дружина зареєстрована і проживає окремо, субсидія може бути призначена заявнику лише на норму володіння житловою площею - 21 кв. метр.
6. Чи є порушенням сплата обов'язкової частки платежу один раз по закінченні субсидії, а не щомісячно?
Пунктом 16 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій визначено, що громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісячно сплачувати свою обов'язкову частку витрат на оплату цих послуг. Якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідної частки житлово-комунальних послуг, надання раніше призначеної субсидії може бути припинено за поданням житлово-експлуатаційних організацій, ОСББ та організацій, що надають комунальні послуги.
Надання субсидії у такому випадку припиняється з місяця, в якому надійшло таке подання.
7. Чи необхідно повертати кошти надміру призначеної субсидії у випадку, коли при заповненні декларації не вказав всі отримані за попередні 6 місяців доходи?
Пунктом 20 Положення передбачено, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, надання раніше призначеної субсидії припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої надміру, повертається заявником за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану суму субсидії, питання про її стягнення орган, що призначив субсидію, вирішує у судовому порядку.

* * *
Шановні здолбунівчани та жителі району, працівники управління праці та соціального захисту населення Здолбунівської райдержадміністрації закликають Вас до спокою та толерантності. Ми гарантуємо Вам, що розглядатимемо усі звернення справедливо і послідовно, надамо пояснення з приводу обгрунтування нашого рішення та повідомимо Вас про Ваше право оскарження прийнятих рішень. Всі, хто потребує державної підтримки, не залишаться поза увагою.
Ольга ЄФІМЧУК,
начальник управління праці та соціального
захисту населення
Здолбунівської
райдержадміністрації.

Comments are now closed for this entry