Вчинення будь-якого злочину неминуче породжує певні суспільно небезпечні наслідки - шкоду (збитки), що заподіюється суспільним відносинам, або реальну небезпеку заподіяння такої шкоди. Без усунення суспільно небезпечних наслідків злочину неможливе відновлення порушених прав громадян, юридичних осіб, інтересів держави.
Проблема захисту прав людини, яка постраждала від вчиненого злочину, а саме - відшкодування шкоди, заподіяної злочином, була актуальна в усі часи. Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.


Відповідно до ст. 121 Конституції України однією із конституційних функцій прокуратури є представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Підставою представництва прокурором в суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік чи з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження. До вказаної категорії громадян насамперед належать діти, інваліди, особи похилого віку, громадяни, котрі постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, малозабезпечені і т. д.
Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів унаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних осіб, юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Залежно від характеру правовідносин, що виникли внаслідок скоєного злочину, їх суб’єктивного складу, наслідків позовна діяльність може здійснюватись як у кримінальному, так і в цивільному, господарському чи адміністративному судочинстві.
З метою захисту порушених прав та інтересів громадян і держави прокуратурою Здолбунівського району упродовж поточного року заявлено позови про відшкодування шкоди, заподіяної злочинами, на суму 88 тис. грн., судом розглянуто та задоволено позовів на суму 86 тис. грн., в порядку кримінального судочинства прокуратурою пред’явлено позовів на суму 4 тис. грн., судом розглянуто та задоволено позовів на суму 2 тис. грн.
Людмила ЗЕМБІЦЬКА,
помічник прокурора Здолбунівського району,
юрист 3 класу.

 

Аналіз криміногенної ситуації свідчить про зростання злочинності у молодіжному середовищі. Так, упродовж 2011 р. на території Здолбунівського району підлітками скоєно 20 злочинів, що у 2 рази більше у порівнянні з 2010 р. Серед дітей, що вчинили злочини, 5 - учні загальноосвітніх шкіл, 3 - профтехучилищ, 4 - інтернатних закладів. Серед злочинів, вчинених неповнолітніми, переважають крадіжки та грабежі.
Крім цього, підлітками у 2011 р. було вчинено 65 адміністративних правопорушень, з них 24 - вживання алкогольних напоїв, поява у стані алкогольного сп’яніння в громадських місцях. За вказаний період за продаж алкогольних та тютюнових виробів неповнолітнім складено 13 протоколів.
Відмічений ріст злочинності і у 2012 році.
Як показали прокурорські перевірки, крім усунення об’єктивних причин зростання рівня дитячої злочинності, необхідне і посилення взаємодії закладів освіти району, служби у справах дітей райдержадміністрації та кримінальної міліції у справах дітей Здолбунівського РВ УМВС України в області у питанні профілактики дитячої злочинності.
Загалом за результатами проведених перевірок на захист прав дітей прокуратурою Здолбунівського району протягом 2011 р. порушено 1 кримінальну справу, внесено 18 приписів та подань, задоволено 12 протестів.
Упродовж 2012 р. за результатами проведених перевірок додержання вимог законодавства щодо профілактики злочинності та правопорушень серед неповнолітніх, попередження насильства у сім’ї прокуратурою району внесено 3 подання, задоволено 2 протести.
Роман КАЛЮЖНИЙ,
помічник прокурора
Здолбунівського району.

 

Прокуратурою району проведено перевірки дотримання комунальним закладом Здолбунівська центральна районна лікарня законодавства про охорону здоров’я у частині забезпечення права на отримання безоплатної медичної допомоги.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Конституції України держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається всім громадянам безоплатно, незалежно від її обсягу та без попереднього, поточного або наступного їх розрахунку за надання такої допомоги.
Вибірковою перевіркою за жовтень-грудень 2011 р. встановлено, що у кожному другому випадку сплати благодійного внеску пацієнтом перед проходженням огляду, здачі та визначення аналізів працівникам лікарні пред’являється чек про здійснення сплати благодійних внесків.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про благодійництво та благодійні організації” благодійництво - це добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої допомоги. Згідно зі ст. 2 цього Закону благодійництво та благодійна діяльність здійснюються на засадах добровільності.
Однак Здолбунівською ЦРЛ порушуються права на отримання безоплатної медичної допомоги. Під виглядом благодійної допомоги лікарнею встановлюється плата за надання певного виду медичної допомоги у фіксованій сумі, чим допускається порушення принципу добровільності при отриманні благодійної допомоги. Проведення медичного досліження в лікарні відбувається за умови сплати його вартості без урахування матеріальних можливостей хворого.
За результатами проведеної перевірки головному лікарю Здолбунівської ЦРЛ було внесено подання, внаслідок розгляду якого до дисциплінарної відповідальності притягнуто 4 посадові особи лікарні.
Всього у 2011 р. за наслідками перевірок у сфері охорони здоров’я прокуратурою району внесено 2 документи прокурорського реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 12 осіб.
Андрій БОРЕЙЧУК,
помічник прокурора Здолбунівського району,
юрист 1 класу.

 

 

Comments are now closed for this entry