Стартує довгоочікувана реформа освіти. Сучасна школа має сформувати у дітей різноманітні вміння, компетентні навички. І головне її завдання уже не забезпечення знаннями, бо вони дуже мінливі в сучасному світі. Нове завдання школи - навчити дітей, як засвоєні знання і навички застосовувати у житті. Тобто знання, які отримують школярі, мають бути універсальними. Тому і треба змінювати підхід до організації навчання, ставлення вчителів до учнів, відносин між педагогами.
Іншою нині є і роль учителя. Його вже не сприймають як безпосередньо джерело знань, бо їх можна почерпнути й з Інтернету, книг тощо. Головне завдання педагога зараз - навчити учитися, зацікавити. Адже якщо дитина займається тим, що їй подобається, вона знаходить для цього натхнення і сили. Нова українська школа повинна допомогти кожному учневі стати особистістю, здатною самостійно ухвалювати рішення, робити вибір і бути творцем своєї долі.
Що саме зміниться
Першокласникам не задаватимуть домашніх завдань, учні другого класу витрачатимуть на них не більше 45 хвилин, третього - 1 годину 10 хвилин, четвертого - максимум півтори години. Навіть більше, вчителі не задаватимуть домашніх завдань з додаткових підручників і посібників, а також на час канікул і вихідних. Крім того, першокласникам не ставитимуть оцінок. А в другому-четвертому класах оцінювати знання учнів будуть лише з кількох дисциплін – української мови та літератури, математики і природознавства. З інших предметів можна буде оцінити учня усно, тобто буде варіант дати вербальну характеристику знань і умінь учня. Тільки, якщо це дозволить педагогічна рада. Попри те, що школи самі можуть визначати системи оцінювання, в кінці семестру вони все одно мають виставити оцінки за 12-бальною системою.
Парти у класних кімнатах розставлятимуть колом або буквою «П», а не в три ряди, як було ще з радянських часів. Предмети стануть інтегрованими, тобто об’єднуватимуться навколо цікавих для дитини тем і проблем. Багато занять відбуватиметься в ігровій формі, що допомагатиме краще концентрувати увагу дітей. До того ж, акцент робитимуть на індивідуальних особливостях кожного учня. Навчання стане ефективнішим, зрозумілішим для дітей. Навіть більше, теми для викладання обиратимуть як учитель, так і учні. На уроках діти зможуть обговорювати улюблені мультфільми і на їх основі виконувати певні завдання, наприклад - написати лист герою мультика тощо. Адже учням набагато цікавіше отримувати знання на основі своїх улюблених сюжетів, ніж зі стандартних програм.
Які предмети вивчатимуть першокласники
Створять курс «Я пізнаю світ», в який інтегрують сім навчальних дисциплін: математичну, природознавчу, технологічну, інформативну, мовно-літературну, суспільно-історичну й соціальну. Окремими предметами будуть іноземна мова, фізкультура й мистецтво.
Яких ще новацій очікувати
Зміни стосуватимуться не лише навчальної частини. Вчителі працюватимуть над розвитком різних граней особистості дитини. Наприклад, свободи і незалежності. Школярі матимуть змогу дискутувати з учителем, висловлювати свої думки. Також буде створено безпечні умови для фізичного і психоемоційного розвитку дітей.
Проте найголовнішим і найціннішим результатом початкової освіти в особистісному вимірі є здорова дитина, мотивована на успішне навчання, дослідницьке ставлення до життя, це учні, які вміють здобувати інформацію з різних джерел і критично її оцінювати, відповідально ставитися до себе та інших людей, усвідомлювати себе громадянами України. А якщо вчитель стане другом дитини, і дружба ця буде осяяна благородним захопленням, поривом до чогось світлого, розумного, у серці дитини ніколи не з’явиться зло.
Світлана БАТЬКОВЕЦЬ,
методист з початкової освіти
Здолбунівського районного
методичного кабінету.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.