Стартував новий навчальний рік

Учні та вчителі Здолбунівського району зустріли День знань у атмосфері тривожної урочистості: в країні - війна, але першим потрібно сідати за парти й посилено здобувати знання, а другим наполегливо працювати.
Перед початком нового навчального року, 28 серпня, у Здолбунові відбулася серпнева районна конференція педагогічних працівників. Ще до її початку було зрозуміло: нині настрій в усіх далекий від святкового. Педагоги у залі стривожено перешіптувалися про те, що відбувається у країні, та обговорювали, як це - працювати з дітьми у нових, тривожних умовах.
Щоправда настрій освітянам таки підняв виступ вихованців ДНЗ «Дзвіночок», які з дитячою безпосередністю вітали учителів милими віршиками.


Після спільного виконання присутніми гімну України з вітальним словом до присутніх звернувся голова Здолбунівської районної ради Василь Тимощук:
- Незважаючи на те, що цього року, порівняно з минулим, фінансування галузі практично не було ніякого, проведений огляд довів, що навчальні заклади належно підготовані до роботи у новому навчальному році. Сьогодні у нас в країні склалися особ­ливі умови, тому це накладає відбиток на роботу усіх без винятку. Школи Здолбунівщини вже активно долучилися до збору коштів на підтримку наших земляків, які обороняють Україну. І головне, що байдужих серед освітян району немає. Тому бажаю усім, аби у нас в країні був мир, а решту проблем ми обов’язково вирішимо.


Василь Тимощук відмітив, що нині багато трудових колективів, зокрема працівники Здолбунівської РДА, Здолунівської районної ради, ухвалили рішення про додаткове спрямування 1,5 відсотка від заробітку на допомогу землякам-здолбунівчанам, які беруть участь у військових діях. Голова райради закликав і педагогічні колективи долучитися до такої ініціативи, а також запропонував приділити особливу увагу патріотичному вихованню учнів та запровадити єдину виховну систему на рівні району на базі пластових організацій. Скаутська організація «Пласт» діє в Україні з 1911 року, у ній склалися гарні традиції всебічного патріотичного виховання молоді на засадах християнської моралі. У Здов­бицькій та Гільчанській школах успішно працюють такі організації, виховуючи справжніх свідомих патріотів.
Голова Здолбунівської РДА Олександр Бухало у виступі приділив увагу поточним проблемам галузі, зазначивши, що зараз у Бущі, Глинську та Урвенні ще є проблеми з фінансуванням дитячих закладів, проте поступово їх вирішують. Також О. Бухало наголосив на тому, аби керівники дитячих закладів обов’язково приділяли особ­ливу увагу дітям, чиї батьки беруть участь в АТО, а також дітям біженців, котрі тимчасово проживають у нашому районі.
З доповіддю «Про підсумки розвитку галузі освіти Здолбунівщини у 2013-2014 навчальному році та завдання на 2014-2015 навчальний
рік» виступила виконувач обов’язків начальника відділу освіти Здолбунівської РДА Зоя Вітень. Традиційно у доповіді мова йшла і про здобутки, і про проблемні моменти. Зокрема Зоя Володимирівна розповіла про пріоритетні напрями роботи освітян у минулому році й конкретизувала деякі аспекти розвиту дошкільної та середньої освіти у районі.
- Дошкільна освіта нині перебуває в стадії оновлення та є обов’язковою складовою освіти в Україні, - зазначила доповідач. - Нині у районі діє 20 дошкільних навчальних закладів та 1 навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, дошкільний навчальний заклад. Суспільним дошкільним вихованням охоплено 1778 дітей (з них 1307 - у місті, 471 - у селі), що становить 48 % від загальної кількості дітей від 1 до 6 років. Це на 130 дітей більше, ніж у минулому році. У 2013-2014 навчальному році додатково відкрили групи з короткотривалим перебуванням дітей у ДНЗ «Ромашка» Здовбицької сільської ради, «Сонечко» Глинської сільської ради та «Усмішка» Дерманської Другої сільської ради.
За словами Зої Вітень, нині у сфері дошкільної освіти району впроваджується знач­на кількість інновацій, втілюються новинки в організації, змісті, методиці, технології навчання. А от однією з актуальних проблем є харчування дітей у дошкільних закладах. Зараз його вартість становить 7,36 грн. (село - 6,00 грн., місто - 9,40 грн.). Незважаючи на те, що показник виконання норм харчування складає
63 %, переглянути вартість харчування дітей неможливо через відсутність належного фінансування.
Станом на початок 2013-2014 навчального року у районі працювало 39 (34 діючих) загальноосвітніх навчальних закладів. У 363 класах навчалося 6126 учнів, що на 14 більше, аніж у попередньому році. До слова, збільшення кількості учнів спостерігалося у районі вперше за останні роки. Проте, зважаючи на демографічну ситуацію, у минулому році, за згодою територіальних громад, була призупинена діяльність Волицької та Степанівської ЗОШ І ступеня. За підсумками навчального року, школи району випустили 29 медалістів (20 золотих і 9 срібних), а всього свідоцтва про базову середню освіту отримали 580 учнів.
Традиційно освітяни району приділяють увагу формуванню творчої і всебічно розвиненої особистості. Тому й результати тішать. Зокрема у 2013-2014 навчальному році учасниками обласного етапу Всеукраїнських олімпіад із базових дисциплін стали 79 учнів, 45 з них здобули перемогу. На обласному етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН наші учні посіли 24 призових місця та вивели Здолбунівський район на І місце серед районів області, 3 учні з нашого району захищали честь області на ІІІ етапі конкурсу та стали переможцями у секціях: «Астрономія та астрофізика», «Журналістика» і «Світова література».
Зрозуміло, що за ці здобутки учні мають завдячувати не лише власним таланту та працелюбності, а й своїм учителям. Сьогодні педагогічний колектив ЗНЗ Здолбунівщини налічує 826 чоловік. Майже
76 % від загальної кількості педагогічних працівників (630 учителів) присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії» або «спеціаліст І кваліфікаційної категорії». Проте, кад­рові проблеми у сфері освіти також є, і передусім вони стосуються обсягу підготовки фахівців, працевлаштування випускників, а також старіння педагогічних кадрів.
Нині школярі району мають доступ до інформаційно-комунікаційних технологій, усього в школах району діють 29 навчальних кабінетів інформатики, де встановлено 282 комп’ютери. Однак тільки 23 з них придбали після 2010 року, а 88 взагалі були закуплені ще до 2005-го. Також станом на липень цього року освітні заклади району лише на 34 % забезпечені високошвидкісним доступом до мережі Інтернет.
Йшлося у підсумковій доповіді і про проблеми інклюзивної освіти дітей із особливими освітніми потребами. Як відзначила доповідач, у минулому навчальному році інклюзивне навчання було організовано у 6 школах. Також 10 дітей охоплено системою інклюзивного навчання у ДНЗ
№ 5 «Усмішка».
2013-й був оголошений Роком дитячої творчості. Упродовж року у 147 гуртках і творчих об’єднаннях займалося 3045 дітей та учнівської молоді. У 2014 році позашкільною освітою було охоплено 50 % школярів району.
А влітку ті школярі, яким не вдалося відпочити за межа­ми рідних населених пунктів, відвідували 26 пришкільних таборів із денним перебуванням. Усього так відпочили 2000 учнів.
Зоя Вітень відзначила ефективну діяльність та успіхи районного методичного кабінету, важливу роль психологічної служби.
У 2014-2015 навчальному році освітяни планують і далі активно працювати над реалізацією завдань, визначених Національною стратегією розвитку освіти в Україні на 2011-2021 роки. Та тепер, окрім втілення у життя основних завдань, педагоги намагатимуться ефективно працювати в умовах, які диктує сьогодення, та виховувати справжніх патріотів.
У ході обговорення доповіді вихователь-методист ДНЗ «Усмішка» Н. Г. Лаба розповіла про нові аспекти виховання дошкільнят у нинішніх умовах, в системі загальної середньої освіти району. Заступник директора з навчально-виховної роботи Здолбунівської ЗОШ І ступеня № 7 О. Я. Ковальчук проінформувала про реалізацію проекту «Освіта для сталого розвитку в дії». Про впровадження курсу «Фінансова грамотність» у загальноосвітньому навчальному закладі присутнім розповіла вчитель географії Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 Л. Є. Зажицька. Також у процесі обговорення піднімалися теми військово-патріотичного виховання молоді у сучасних умовах, методів просвітницької роботи щодо збереження репродуктивного потенціалу учнів, застосування краєзнавчо-дослідницької діяльності шкільного музею в формуванні життєвих цінностей особистості. А голова Здолбунівської районної ради Профспілки працівників освіти і науки України О. І. Єгорова у виступі торкнулася важливих аспектів соціально-економічного захисту освітян та шляхів його здійснення.
Наприкінці заходу педагоги прийняли проект Ухвали районної серпневої освітянської конференції. Тепер їх чекає новий навчальний рік, сповнений нових проблем та здобутків. Утім, найголовніше, щоб навчання відбувалося в умовах миру та спокою.
Марина СТЕПАНЮК.
На фото: під час конференції.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry