Вчора, після святкових лінійок, у школах нашого району за парти сіли понад шість тисяч учнів, в тому числі близько 500 першокласників. Відбувся й перший у цьому навчальному році урок, присвячений 20-й річниці незалежності нашої держави, "Україна - наш спільний дім". Вже від сьогодні школярі наполегливо торуватимуть дорогу до Країни знань і відкриттів під впевненим керівництвом своїх вчителів. А те, яким буде цей шлях у 2011-2012 навчальному році, які завдання нині актуальні для освітянської галузі, а напрямки роботи - пріоритетні для її представників, було визначено під час районної конференції педагогічних працівників, що відбулась 30 серпня.

 

Перед початком конференції її учасники мали змогу ознайомитись із представленими на виставці методичної літератури виданнями та переглянути добірку мистецьких робіт (живопис) вчителя Новосілківскьої ЗОШ І-ІІ ст. Л. Г. Григорук.
У роботі конференції взяли участь директори загальноосвітніх закладів району, їх заступники, голови профспілкових комітетів, керівники районних методичних об’єднань, практичні психологи, завідуючі ДНЗ, керівники закладів позашкільної освіти, а також голова Здолбунівської РДА В. С. Шуль, його заступник О. В. Федорук, заступник голови районної ради Я. Р. Мельник, голова постійної комісії з питань освіти, культури, охорони здоров’я, молодіжної політики, фізкультури та спорту П. А. Ворон, депутати Рівненської обласної ради О. М. Андріюк та Й. В. Гаврищак, керівники відділів кудьтури і туризму, охорони здоров’я, з питань фізичної культури і спорту РДА, старший викладач кафедри управління освітою РОІППО, магістр управління О. Г. Ворон, сільські голови.
Приємними моментами були привітання освітянам від вихованців Здолбунівського ДНЗ "Грайлик" та вручення відзнак. За допомогу у підготовці загальноосвітніх закладів до нового навчального року, сприяння у проведенні VIII міжнародного фестивалю "Рекітське сузір’я" їх удостоїлись О. М. Андріюк, Й. В. Гаврищак, С. Й. Царук та В. М. Романуха. Нагороджували також переможців номінацій районного конкурсу "Вчитель року-2011" - Л. М. Добровольську (Миротинська ЗОШ), А. М. Місікову (ЗОШ № 5), О. Р. Семенець, С. О. Зуйкову, Т. М. Піскаєву (Здолбунівська гімназія) і, за вагомий особистий внесок у розвиток дошкільної освіти, навчання і виховання дітей, - Г. З. Тимошенко, завідуючу ДНЗ "Ромашка" Здовбицької сільської ради.


У своїй доповіді "Про підсумки розвитку освіти у Здолбунівському районі в 2010-2011 навчальному році та завдання на 2011-2012 навчальний рік" (повний текст та інформаційно-аналітичний збірник "Освіта Здолбунівщини" див. на офіційному сайті відділу освіти) начальник відділу освіти РДА В. М. Бондарчук приділила увагу дошкільній, загальній середній, позашкільній освіті, питанням виховної роботи і роботи з обдарованими дітьми, кадрової політики, стану матеріально-технічної бази ЗНЗ, фінансового забезпечення освітньої галузі в районі та ін., акцентуючись на досягненнях і, водночас, чітко окреслюючи проблеми, що потребують якнайшвидшого вирішення. Фактично це був детальний аналіз результатів діяльності усіх педагогів Здолбунівщини та визначення їх першорядних завдань.
Зокрема, йшлося про те, що на сучасному етапі розвиток суспільства значною мірою залежить від розвитку освіти. Вітчизняна освіта сьогодні зазнає суттєвих змін: змінюються пріоритети, структура і зміст, вводяться нові стандарти. В освіту прийшли ринкові відносини, міцно укріпилося державно-громадське управління, та галузь довела свою спроможність жити і розвиватися, адекватно реагувати на виклики суспільства, задовольняючи запити батьків та учнів. А завдяки постійній увазі районної державної адміністрації, районної ради, органів самоврядування в районі вжито ряд заходів для забезпечення функціонування освітянської галузі, метою якої є створення умов для рівного доступу до якісної освіти.


У зв’язку із змінами у законодавстві та визначенням здобуття дошкільної освіти як обов’язкової, за спільною ініціативою сільської громади та відділу освіти протягом квітня-травня 2011 року були відкриті (у приміщеннях шкіл) ДНЗ з 1 групою короткотривалого перебування дітей у селах Білашів, Дермань Перший, Дермань Другий, Івачків, П’ятигори, Спасів, а також 2 групи з короткотривалим перебуванням дітей Будеразького ДНЗ “Сонечко” на базі сіл Нова Мощаниця та Ступно, 1 група Здовбицького ДНЗ “Ромашка”, група у с. Глинськ. Це дало можливість збільшити кількість вихованців ДНЗ на 138 дітей, але садочків все одно недостатньо.
Освітяни мають потужні кадри, досвідчені, творчі, про це свідчать і здобутки самих педагогів, і високі досягнення їх учнів. У закладах освіти району всіх типів працювало 1772 працівників, серед них 1041 педагогічних, в т. ч. 854 учителів. Серед них один має почесне звання «Заслужений учитель України», 39 - педагогічне звання «учитель-методист», 153 – «старший учитель», 471 педагог мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії". Та кадри старіють, 46 % працівників має більше 20 років стажу і лише 8 % - до 3. Водночас у відділі освіти перебуває на обліку 233 заяви на працевлаштування молодих спеціалістів.
Значна увага приділяється виховній роботі, реалізується "Районна програма національного виховання учнівської молоді Здолбунівщини на 2008-2020 роки», діє цільова соціальна програма розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року. У навчальних закладах району діють 118 гуртків, до яких залучено 1953 дитини. Позашкільними закладами охоплено 1761 учня.
Актуальною є проблема здоров’я підростаючого покоління, за аналітичними даними, в районі 3668 дітей з особливостями психофізичного розвитку - порушенням зору, слуху, опорно-рухового апарату, мовлення, із затримкою психічного розвитку, розумовою відсталістю. У 2010-2011 н. р. 88 хворих дітей навчалися за індивідуальною формою.
Відзначалось, що матеріально-технічна база навчальних закладів перебуває в задовільному стані, проте потребує серйозних витрат - на капітальні ремонти (найновішим навчальним закладам по 36 років), на ремонт покрівель, заміну вікон, меблів, обладнання та інвентарю.
Проблемою є і підвезення учнів, потребують його 929 школярів, а забезпечено ним 768. Необхідне і покращення харчування дітей.
Із співдоповіддю "Створення ефективної системи науково-методичної діяльності в умовах інноваційного розвитку освіти" на конференції виступила завідуюча районним методичним кабінетом Н. О. Глущук. Тему "Інформаційне середовище загальноосвітнього закладу: проблеми, завдання і перспективи" висвітлила О. Г. Ворон, а "Забезпечення розвитку і саморозвитку особистості учня шляхом впровадження особистісно зорієнтованого навчання" - вчитель ЗОШ № 4 Н. М. Паламарчук. Інформативними були виступи завідуючої ДНЗ "Сонечко" с. Будераж Л. М. Дмитрук, вчителя Миротинської ЗОШ
Т. С. Вознюк, голови районної ради профспілки працівників освіти і науки О. І. Єгорової.
Конкретикою відзначались промови депутатів обласної ради Й. В. Гаврищака та О. М. Андріюка, запевнили присутніх у тому, що всіляко сприятимуть розвитку освітянської галузі, голова РДА В. С. Шуль і заступник голови районної ради Я. Р. Мельник.
Одноголосно освітянами було прийнято Ухвалу районної конференції педагогічних працівників Здолбунівського району. Цей документ стане, по суті, своєрідною всеохоплюючою програмою діяльності освітян у новому навчальному році.
Ольга ЯКУБЧИК. 

Comments are now closed for this entry