У цьому переконані освітяни району. 27 серпня вони підсумували результати своєї роботи у 2009-2010 навчальному році та визначились із завданнями на наступний під час чергової традиційної конференції педагогічної спільноти Здолбунівщинaи.
На засіданні відзначалось, що основним курсом галузі і надалі буде забезпечення дітям рівного доступу до якісної освіти, а також виховання в них кращих людських якостей. Адже вчителі і вихователі прагнуть бачити своїх випускників інтелектуально, духовно і фізично розвинутими, високоморальними людьми, які здатні самостійно приймати життєво важливі рішення, свідомими патріотами Вітчизни.

 

 В. М. БОНДАРЧУК знайомить учасників конференції із порядком денним.

 

Ще до початку зібрання, що проходило у залі засідань районної ради, педагоги мали змогу ознайомитись із організованою у фойє виставкою методичних розробок і матеріалів своїх колег.
Начальник відділу освіти Здолбунівської РДА Валентина Миколаївна Бондарчук, привітавши усіх присутніх із 19-ю річницею незалежності України та початком навчального року, представила учасників конференції. Цьогоріч їх було 250. До участі в роботі засідання долучились, окрім керівників і працівників освітніх закладів району, голова райдержадміністрації М. П. Євчук, його заступник з гуманітарних питань О. В. Федорук, голова районної ради В. О. Тимощук та його заступник Я. Р. Мельник, інші посадовці, очільники територіальних громад району, представники підприємств і організацій, які постійно сприяють розвитку освітянської галузі.


Привітати педагогів із початком нового навчального року на конференцію завітали учні Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4. Діти адресували вчителям найщиріші і найтепліші побажання, порадували їх віршами і піснею.
Доповідь начальника відділу освіти РДА "Підсумки розвитку освіти у Здолбунівському районі в 2009-2010 навчальному році та завдання на 2010-2011 навчальний рік", вже сама назва якої розкриває її основний зміст, стала детальним і багатоаспектним аналізом ситуації в освітянській галузі, її досягнень, проблем та перспектив. У своєму виступі В. М. Бондарчук приділила увагу всім освітянським ланкам, виокремивши питання реалізації районних програм розвитку регіону, діяльності сільських шкіл, методичної і психологічної служб району та психолого-медико-педагогічної консультації, а також питання охорони праці та техніки безпеки, здоров’я дітей, фізкультури та спорту, виконання повноважень, наданих відділом освіти, організації ЗНО, виховної роботи, кадрового забезпечення. Вона, зокрема, зазначила, що минулий навчальний рік став ще одим підтвердженням того, що вітчизняна освіта зазнає суттєвих змін і у пріоритетах, і у структурі, і у змісті, вводяться нові стандарти. В освіту безапеляційно прийшли ринкові відносини, міцно вкорінилося державно-громадське управління. І освітянська галузь в умовах економічної кризи довела свою спроможність жити та розвиватися, адекватно реагувати на виклики суспільства, задовольняючи запити батьків та учнів.

 О. І. ГАЛИКУ було вручено Нагрудний знак «Василь Сухомлинський».


Завдяки постійній увазі райдержадміністрації, районної ради, органів місцевого самоврядування було вжито дієвих заходів для забезпечення функціонування галузі. Навчальні заклади району продовжували реалізацію виконання Конституції України, законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", "Про дошкільну освіту" та інших нормативно-правових документів, спрямованих на її подальший розвиток. Поліпшення якості та рівного доступу до освіти здійснювалось шляхом модернізації змісту дошкільної освіти, подальшої розбудови системи моніторингових досліджень, створення умов для переходу старшої школи на профільне навчання, запровадження інтегрованого та інклюзивного навчання дітей з особливими потребами, виховання у дітей та молоді цілісної системи цінностей і духовних пріоритетів, удосконалення змістового наповнення підготовки педагогічних, методичних та керівних кадрів.
На сьогодні мережа загальноосвітніх навчальних закладів району в основному є оптимальною і задовольняє потреби його мешканців. А от підготовка закладів до нового навчального року цього літа здійснювалась в основному за батьківські, спонсорські та, власне, вчительські кошти.

 

 Вчителів вітають учні ЗОШ І-ІІІ ст. № 4.


В ході реалізації Програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки в усіх ЗНЗ забезпечено навчання учнів державною мовою. Діє в районі програма "Вчитель", кошти на яку щороку передбачаються в районному бюджеті, розпорядженням голови РДА схвалено і затверджено сесією районної ради "Програму інформатизації освітньо-виховної діяльності навчальних закладів області на 2006-2010 рр.", поступово реалізуються програми "Шкільний автобус" та національного виховання учнівської молоді Здолбунівщини, одним із найважливіших завдань якої є формування духовності і моральних цінностей дітей та підлітків.
Відзначаючи позитивні зрушення у розвитку освітньої галузі району, В. М. Бондарчук висловила вдячність керівникам ряду навчальних закладів та кращим, творчим педагогам за їх особисті та учнів досягнення, котрих є чимало. Подякувала
В. М. Бондарчук і спонсорам - керівникам підприємств та організацій, а також міському, сільським і селищному головам за допомогу освітнім закладам.
Та є у галузі і невирішені проблеми. Однією з них була і лишається нестача коштів. Потребує покращення матеріально-технічне забезпечення закладів освіти, потрібні меблі, комп’ютери, мультимедійні засоби навчання, необхідне оновлення навчального і лабораторного обладнання кабінетів хімії, фізики, біології, географії, шкільних майстерень. Ряд шкіл не має спортивних залів, сучасного спортивного інвентарю. Значна кількість учнів і педагогів не забезпечена підвозом до місць навчання і праці.
Відсутнє достатнє нормативно-правове забезпечення діяльності створених в районі освітніх округів. Є проблеми із забезпеченням харчування учнів. Недостатньою є кількість ДНЗ і їх укомплектованість працівниками психологічної служби. Усі нагальні питання потребують якнайшвидшого вирішення за допомогою спільних зусиль освітян, територіальних громад, районної влади та держави, наголошувалось на зібранні.
В обговоренні доповіді начальника відділу освіти РДА виступили вчитель початкових класів Гільчанської ЗОШ І-ІІІ ст. Н. І. Яновська, методист районного методичного кабінету С. І. Батьковець, практичний психолог Білашівської ЗОШ
І-ІІІ ст. І. В. Ваколюк, директор Новосілківської ЗОШ І-ІІ ст.
О. Г. Ворон, заступник директора з навчально-методичної роботи Мізоцького НВК Н. М. Лахман, заступник директора з виховної роботи ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 Т. Л. Нетикша, вчитель географії Гільчанської ЗОШ І-ІІІ ст. І. П. Мартинюк. Серед висвітленої ними тематики - робота навчальних закладів з дітьми з особливими потребами в умовах інклюзивного навчання, гуманізація педагогіки, психологічна підготовка керівників освітніх організацій до діяльності в умовах соціальних трансформацій, підготовка молоді до професійної діяльності, співпраця школи і громади, громадських організацій та ін.
На конференції директор Здолбунівського РЦЗ С. М. Бабич презентував освітянам новітню спільну розробку центру та Мінпраці України, спрямовану на покращення орієнтації школярів у сучасному світі професій і в ситуації на ринку праці - учнівський профорієнтаційний щоденник. Керівник районної служби зайнятості повідомив, що такі щоденники будуть передані у сільські школи для всіх учнів 7-8 класів в нашому районі і в області, а також запевнив, що подальша співпраця РЦЗ та освітян у профорієнтаційній діяльності розшириться і набуде нового змісту.
Голова районної ради профспілки працівників освіти О. І. Єгорова не лише розповіла про роботу профспілкової організації впродовж останнього року, а й акцентувала увагу на нагальних проблемах. Як позитив, відмітила, що освітянам навіть в умовах кризи вдалося зберегти вчасну виплату зарплат, матеріальних допомог на оздоровлення, відпускних та винагород, не зменшити кількість оздоровлених за, незважаючи на їх деяке здорожчання, профпутівками педагогів. А також зауважила, що профспілки завжди готові уважно вислухати усі звернення освітян і надалі докладатимуть максимум зусиль для вирішення їх наболілих питань.
Підтримку влади освітянам пообіцяв і голова райдержадміністрації М. П. Євчук. Свій виступ він розпочав із привітання педагогів з нещодавно відзначеним найбільшим державним святом, а також початком навчального року. Далі проаналізував, що вдалося зробити у плані підготовки до нього у закладах освіти району і домовленості на перспективу щодо реконструкції окремих з них. Також голова РДА висловив вдячність керівництву Здолбунівської ЗОШ № 4, Миротинської та Новосілківської ЗОШ за відмінну підготовку цих закладів до навчального року.
Діловим і змістовним був виступ перед учасниками конференції голови районної ради В. О. Тимощука. Він зачепив питання оптимізації мережі освітніх закладів Здолбунівщини, висвітлив ситуацію в галузі, порівнюючи з такою у інших районах області, а також "гірке" питання трьох шкіл-довгобудів - у Миротині, Будеражі та Новоздолбунові.
Голова районної ради зазначив, що за рядом фінасових показників по освітній галузі наш район один із кращих в області. У нас не практикувалось зняття коштів з галузі, як у інших районах, навпаки на потреби освіти з районного бюджету було додано 987 тис. грн., видатки профінансовано на 48 %, а це - третій в області показник.
Щодо шкіл-"пам’ятників", то В. О. Тимощук повідомив, що у Миротині нині немає можливості добудови чи використання довгобуду у найближчому майбутньому. А от здійснені раніше роботи у Будеражі зробили процес добудови тамтешньої школи вже незворотнім. Є перспективи і у ЗОШ № 3. Тривають переговори з ректорами ряду ВНЗ Рівного щодо спільної добудови і подальшого спільного використання нових корпусів школою і ВНЗ.
Під час конференції керівникам району дісталась і ще одна приємна та хвилююча місія: разом з В. М. Бондарчук вручати нагороди та відзнаки кращим освітянам району.
Нагрудним знаком "Василь Сухомлинський" під дружні оплески присутніх у залі було нагороджено заступника завідувача райметодкабінету О. І. Галика. Грамотою МОН України, інституту інноваційних технологій і змісту освіти - методиста ДНЗ "Усмішка" Н. Г. Лабу. Спільною грамотою МОН України та ЦК профспілок освіти і науки України - колектив ЗОШ І-ІІІ ст. № 4. Почесними грамотами управління освіти і науки ОДА - вчителів Глинської ЗОШ І-ІІІ ст. І. Ю. Новачук, Т. К. Ющук та В. С. Третяк.
Грамотою РДА відзначено багаторічну сумлінну працю вчителя ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 М. О. Степанюк. А переможці районного етапу Всеукраїнського конкурсу "Вчитель року-2010" В. М. Архулік, О. М. Галик, В. П. Шевчук, Н. О. Шеретюк і В. В. Бартощук удостоїлись Почесних грамот РДА та премій голови райдержадміністрації. Спільною грамотою відділу освіти РДА та районної ради профспілки працівників освіти нагороджено вчительку Гільчанської ЗОШ Н. М. Богатько, а Почесною грамотою обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді - керівника гуртків міського центру творчості дітей та юнацтва Н. М. Романюк.
Наприкінці зібрання освітяни прийняли за основу Ухвалу конференції, в якій визначено основні завдання та пріоритетні напрямки роботи галузі на 2010-2011 навчальний рік.
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry