Для працівників сільського господарства настала гаряча пора - збирання врожаю ранніх зернових культур. У господарствах триває підготовка техніки. Одним з найважливіших питань у цьому напрямку є приведення її в задовільний протипожежний стан і забезпечення первинними засобами пожежогасіння.
До початку жнив уся збиральна техніка повинна мати налагоджені системи живлення, змащування, охолодження, запалювання, а також справні іскрогасники. Вся збиральна техніка повинна бути оснащена первинними засобами пожежогасіння, а саме: комбайни і трактори - двома справними сертифікованими вогнегасниками, двома штиковими лопатами, двома мітлами-хлопавками; автомобілі - справним вуглекислотним або порошковим вогнегасником, однією штиковою лопатою; паливозаправники - трьома справними порошковими або вуглекислотними вогнегасниками, ящиком з піском об’ємом 0,05 куб. м, штиковою лопатою, кошмою.


Зверніть увагу: вогнегасники повинні бути порошковими або вуглекислотними, обов’язково опломбованими, а кожен з них мати бирку із зазначеною на ній датою перезарядження.
Заборонено використовувати застарілі вогнегасники, а також ті, що не мають сертифіката якості, з простроченим терміном перезарядки, технічного обслуговування.
Усі транспортні засоби, задіяні на жнивах, повинні мати вимикачі “маси”. Корпуси комбайнів повинні бути оснащені заземлювальними металевими ланцюгами, які торкаються землі.
Усі збиральні загони необхідно забезпечити протипожежними ланками - ємністю з водою, пристосованою для пожежогасіння, та трактором з плугом.
Хлібні поля в період молочно-воскової стиглості збіжжя в місцях прилягання їх до залізничних колій, шосейних та грунтових доріг, лісосмуг, будівель та споруд необхідно обкосити та оборати захисними смугами шириною не менше 4 метрів. У період дозрівання зернових поля також необхідно розбити на ділянки площею не більше 25 га, для чого зробити прокоси шириною 8 метрів та проорювання на ширину 4 метри.
У місцях можливого перебування людей, уздовж доріг, поблизу будівель та споруд поблизу хлібних нив, треба встановити знаки пожежної безпеки та великогабаритні панно.
Паралельно з підготовкою до жнив триває заготівля грубих кормів для худоби. Для запобігання пожеж у місцях їх заготівлі та зберігання необхідно чітко дотримуватись вимог пожежної безпеки. Згідно з останніми, відстань між сусідніми скиртами повинна бути не менше, як 20 метрів. У разі встановленння скирт попарно відстань між ними в парі має становити не менше 6 метрів, а між парами скирт - не менше 30. Скирти можна встановлювати на відстані не менше 20 метрів від доріг, 15 метрів від ліній електромереж і 50 метрів від будівель та споруд.
Площа основи однієї скирти не повинна перевищувати 300 квадратних метрів. Скирти сіна та соломи на відстані 5 метрів від їх основ треба оборати захисною смугою шириною не менше 4 метрів.
У сіносховища можна закладати сіно масою не більше 200 тонн. Складувати його треба в конічні стоги (копиці) або під навіси сухим. Відстані між копицями з сіном, що має підвищену вологість, повинні становити не менше 20 метрів. У стогах (копицях) сіна з підвищеною вологістю, схильного до самозаймання, упродовж 60 днів після складання треба здійснювати температурний контроль за допомогою ртутних термометрів, які вставляють у металеві труби і розміщують у стозі на різній глибині. Якщо температура перевищує 500С, стіг треба розібрати, а сіно просушити.
Місця зберігання грубих кормів треба обладнати справним блискавкозахистом. Аби запобігти підпалам місць зберігання грубих кормів, треба забезпечити їх цілодобову охорону.
Нагадуємо керівникам господарств, що всі особи, задіяні в збиральній кампанії, повинні пройти навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму і отримати спеціальні посвідчення.
Пожежна охорона просить керівників сільгосппідприємств відповідально поставитись до питання організації пожежної безпеки та забезпечити суворий конт­роль за дотриманням заборони спалювання стерні і пожнивних залишків. Пам’ятайте: суворе дотримання виконання вимог правил пожежної безпеки - це гарантія збереження врожаю від пожеж.
Олександр КОЛЕСНИК,
інспектор ДПРЧ-18.

Comments are now closed for this entry