Діяльність правоохоронних органів завжди викликала жвавий інтерес у суспільстві. Останнім часом через ряд резонансних кримінальних справ у державі увага представників засобів масової інформації, різних громадських організацій та пересічних українців до роботи тих, хто покликаний забезпечувати законність і порядок, особливо загострилася.
Приємно, що серед керівників правоохоронних організацій Здолбунівщини є такі, які зацікавленні в інформуванні громадськості про свою діяльність і є ініціаторами проведення зустрічей з журналістами. Так, нещодавно прокурор району Ігор Володимирович Ольшанецький запросив до свого робочого кабінету працівників районних мас-медіа і розповів про те, як очолювана ним правоохоронна установа здійснює покладені на неї функції.

 

Даючи загальну оцінку стану законності на території району, Ігор Володимирович зазначив, що прокуратурою району у порядку нагляду за додержанням законів щодо захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави у І півріччі ц. р. порушено 12 кримінальних справ.
4 справи пов’язані з умисною невиплатою працівникам заборгованої заробітної плати керівниками підприємств, установ, організацій району, 3 з них уже направлено до суду. “Лідером” з невиплати людям заборгованого є ТзОВ “Новітні крохмальні технології”. На думку прокурора району, критична ситуація на підприємстві склалася саме через невміле керівництво ним. Впродовж двох років працівники не отримували зарплати або ж вона їм видавалася у вигляді натуроплати чи частково, що також заборонено чинним законодавством. Стосовно службових осіб підприємства було порушено кримінальну справу. Завдяки прокурорському втручанню вже вдалося зменшити суму боргу з 460 тисяч грн. до 70 тис. грн.
До кримінальної відповідальності за безпідставну невиплату заробітної плати був притягнутий і керівник ВАТ “Завод залізобетонних конструкцій”. До завершення слідства по аналогічній кримінальній справі щодо керівника Мізоцького виробничого управління ЖКГ заборгованість по зарплаті працівникам була ліквідована.
До кримінальної відповідальності було притягнуто керівника одного з підприємств за грубе порушення законодавства про охорону праці.
Непоодинокі в районі і випадки насильства стосовно неповнолітніх. Так, у першому півріччі порушено 3 справи за фактом завдання дітям тілесних ушкоджень з боку батьків. Справи направлені до суду, кривдники неповнолітніх притягнуті до різного виду відповідальності.
В сфері економічних відносин прокуратурою району порушено 4 кримінальні справи: 2 - у банківській сфері, 1 – у бюджетній та 1 – у дозвільній системі.
За активного прокурорського реагування відшкодовано майже 3 млн. грн., в т. ч. до бюджету 564 тис. грн.
Належну увагу приділяє прокуратура району представництву інтересів громадян і держави у суді. Так, впродовж І півріччя 2010 р. заявлено до суду понад 100 позовів в інтересах громадян, в т. ч. й стосовно виплати їм заборгованої зарплати, які були задоволені.
За вказаний період прокуратурою також закінчено розслідування 12 кримінальних справ різної категорії.
“Велике занепокоєння викликає той факт, - зазначив І. В. Ольшанецький, - що в районі відбувся суттєвий ріст злочинності – понад 80 %, насамперед злочинів, пов’язаних з крадіжками та шахрайством. Протягом І півріччя скоєно 106 крадіжок особистого майна, в т. ч. 8 із квартир. Якщо порівняти з аналогічним періодом торік, коли було виявлено лише 13 таких злочинних дій, то це суттєве збільшення – 715,4 %”.
За словами прокурора району, ріст злочинності відбувся і по шахрайству (заволодіння чужим майном шляхом обману або зловживання довірою). Якщо торік за перше півріччя було зареєстровано один випадок таких протиправних дій і порушено одну кримінальну справу, то за відповідний період ц. р. зареєстровано 10 таких фактів з порушенням відповідної кількості карних справ.
Ігор Ольшанецький вважає, що ріст злочинності по цій категорії злочинів має об’єктивний характер і пов’язаний зі змінами у адміністративному та кримінальному законодавстві, які торік Верховна Рада затвердила. Згідно з цими змінами кримінальна відповідальність за вчинення крадіжки наступає у випадку, коли завдані збитки перевищують 60 грн. 50 коп. Раніше ця сума становила 907 грн. 50 коп. Відтак, у бік обтяження змінилася кваліфікація ряду протиправних діянь, які раніше розглядалися у порядку адміністративного провадження - крадіжки, розкрадання, шахрайство та ін.
“Наша правоохоронна система не була готова до таких змін. Необхідно було спочатку посилити профілактичну роботу з категорією осіб, які схильні до вчинення дрібних злочинів, які перебувають на обліку”, - відзначив Ігор Володимирович.
Протягом І півріччя ц. р. прокуратурою району виявлені факти приховування працівниками міліції злочинів, зокрема крадіжок та пов’язаних із завданням тілесних ушкоджень середньої важкості. Скасовано 29 постанов про відмову у порушенні кримінальної справи з одночасним порушенням відповідних кримінальних справ. За неналежне виконання працівниками міліції своїх службових обов’язків прокуратурою внесено документи прокурорського реагування керівництву РВ УМВС, за наслідками чого до дисциплінарної відповідальності притягнуту понад 20 осіб з числа офіцерського складу.
Прокуратурою району проведено координаційну нараду за участю працівників правоохоронних органів ті розроблено низку заходів щодо усунення порушень та недоліків у роботі.
Відповідаючи на запитання журналістів стосовно показників з розкриття злочинів, Ігор Володимирович відзначив, що тут спостерігається не зовсім позитивна тенденція. Зокрема по розкраданню особистого, колективного, державного майна розкривається лише половина з вчинених злочинів. Однак, прокурор висловив надію, що з призначенням нового досвідченого начальника райвідділу міліції стануться позитивні зрушення у цьому напрямку.
Цікавило працівників районних ЗМІ і те, чи зареєстровані в районі факти перевищення працівниками міліції своїх службових повноважень, зокрема завдання громадянам тілесних ушкоджень. І. В. Ольшанецький повідомив, що кримінальні справи за такими фактами відсутні. Однак було порушено дві кримінальні справи стосовно спричинення тілесних ушкоджень саме працівникам правоохоронних органів. Після розгляду справ у суді винні понесли кримінальну відповідальність.
На завершення розмови Ігор Володимирович відзначив, що прокуратура і далі працюватиме у напрямку зміцнення законності та правопорядку, забезпечення надійного захисту суспільства і громадян від злочинності та беззаконня, дотримання прав і свобод людини, а також запевнив про свою відкритість до спілкування з представниками ЗМІ і бажання й надалі інформувати громадськість про роботу очолюваного ним правоохоронного органу.
Людмила ВАСЮК. 

Comments are now closed for this entry