Медпрепарати в Україні  вкотре здорожчають?

 

Лакмусовим папірцем цивілізованості та «європейськості» кожної країни є те, як у ній ставляться до людини, - її соціального захисту, здоров’я, життя. Тож, на жаль, той факт, що до омріяної Європи нам, як до неба, доводиться констатувати чи не щодня. Наприклад, тоді, коли купуємо будь-які ліки в аптеці.

Ціни знову підуть вгору...
Загальний ріст цін, звісно, позначився на вартості ліків. Причому, позначився так, що деякі з них стали вже практично недосяжними для тих, хто змушений існувати на невисокі пенсії та зарплати. За останніх два роки ціни на ліки підвищували чотири рази. І, на жаль, це ще не межа: нещодавно з’явилася тривожна для багатьох інформація про те, що Міжнародний валютний фонд рекомендує Україні збільшити пільговий податок на ліки з 7 до 21 %. Таким шляхом нашій державі пропонується компенсувати недоотримані доходи з Єдиного соціального внеску.
Якщо зважити на те, що імпортна сировина є у складі багатьох медпрепаратів, то у разі підтримки рекомендації МВФ ліки здорожчають миттєво, стверджують фармацевти. До того ж, якщо імпортні ліки стануть наддорогими, і до країни їх завозити перестануть, то наші виробники неодмінно піднімуть ціни і на вітчизняний продукт. Тобто виконання вимог МВФ одразу ж «відіб’ється» на найнезахищеніших верствах населення. Щоправда про непідтримку такого кроку зараз активно заявляють і виробники ліків, і їх імпортери, і навіть Міністерство охорони здоров’я України. Проте потреба отримати черговий транш валютного фонду може виявитися для урядовців куди важливішою, аніж необхідність дослухатися до зітхань «знизу». А МВФ проб­леми простих українців турбують менше всього: його рекомендації спрямовані на те, щоб наша держава збільшувала надходження до бюджету і була спроможною віддавати позичене.

Померти дешевше, ніж лікуватися
Куди вже далі дорожчати лікарським засобам у нашій країні, споживачі просто не розуміють. Моніторинги цін засвідчують, що нині вартість ліків в Україні у 2-3 рази вища, аніж, скажімо, у Грузії. А тим часом фахівці стверджують, що надвисокий рівень смертності від серцево-судинних хвороб в Україні є наслідком того, що громадяни просто не мають змоги купувати ліки. Якщо вдуматися у цю тезу, стає моторошно. Бо виходить, що тисячі наших співвітчизників могли б повноцінно жити, якби просто мали гроші, щоб купити необхідні препарати.
До речі, Україна - єдина європейська країна, де досі немає системи так званої реімбурсації. Це поняття означає просту і дуже важливу для кожної людини схему, коли держава або організовані державою структури компенсують вартість життєво необхідних лікарських препаратів для пацієнтів. От і виходить, що до Європи ми рухаємося якимись заплутаними і довгими шляхами, дорогою втрачаючи тих, хто найменше здатен протистояти суворому сьогоденню.

Як «достукатися» до уряду?
Минулого тижня про ліки, ціни на них і перспективи фармацевтичної галузі вели мову й на рівні нашого району. Голова місцевої РДА Сергій Кондрачук спілкувався з керівниками та представниками аптечних мереж, які працюють на Здолбунівщині. Цю зустріч очільник району ініціював після аналізу результатів невеличкого моніторингу цін на ліки, проведеного в аптеках Здолбунова, який засвідчив, що у різних закладах вони відрізняються, і дуже суттєво.
Фармацевти переконували, що вартість ліків є дуже чутливою до курсу долара. Тому й виникає різниця в цінах - мовляв, закупівельна ціна на ліки у виробників може коливатися чи не щодня. При цьому представники фарммереж запевнили, що дотримуються відповідної постанови уряду та не піднімають націнки вище за 25 %. І що контроль дотримання цієї норми регулярно здійснюють відповідні органи.
Під час зустрічі її учасники домовилися бути «на зв’язку» та періодично порівнювати вартість медпрепаратів у місцевих аптеках. Голова РДА запевнив, що знайде реальні важелі впливу на цінову політику аптек, якщо вартість ліків перевищить допустимі межі. Сергій Кондрачук пообіцяв спрямувати до уряду лист щодо необхідності не піднімати пільговий податок на ліки до 21 %, а також спробувати «достукатися» до КМУ через народних депутатів. Зрозуміло, що на такі листи у найвищих кабінетах, мабуть, просто не звертають уваги. Але принаймні якісь кроки для того, щоб не допустити остаточного переходу ліків у категорію товару, доступного лише найбагатшим, робити точно потрібно.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry