Вже не один рік Здолбунівський районний центр зайнятості у співпраці з органами місцевого самоврядування, роботодавцями організовує оплачувані громадські роботи, що, з одного боку, сприяє тимчасовій зайнятості населення, а з іншого – має суспільно корисну спрямованість, адже силами безробітних здійснюються підсобні роботи під час ремонту об’єктів соціальної сфери нашого району, упорядковуються території населених пунктів тощо.
Всі минулі роки у Здолбунівському районі фінансування оплати праці осіб, зайнятих на громадських роботах у сільських, селищній, міській радах, соціальних установах району, здійснювалося за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Так, у 2011 році фінансування оплачуваних громадських робіт було проведено на суму понад 680 тис. грн., у 2012 році – на понад 760 тис. грн. На громадських роботах за рахунок коштів Фонду впродовж 2011-2012 років працювало понад 1500 безробітних. Кошти з місцевих бюджетів на ці роботи не виділялися.


Проте, у липні 2012 року Верховною Радою було прийнято Закон України “Про зайнятість населення”, який визначає, що у разі залучення зареєстрованих безробітних до громадських робіт, фінансування організації таких робіт здійснюється пропорційно рівними частинами за рахунок коштів місцевих бюджетів та Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Закон набув чинності з початку 2013 року, а це значить, що тепер громадські роботи можливі лише за умови співфінансування. Але, за словами директора Здолбунівського районного центру зайнятості Сергія Бабича, жоден місцевий бюджет нашого району наразі коштів на співфінансування громадських робіт не передбачає. Відповідно, якщо не буде внесено змін до місцевих бюджетів, то соціальна сфера району може залишитися без громадських робіт. Разом з тим, у кошторисі центру зайнятості на 2013 рік на проведення таких робіт передбачено 318 тис. грн., а це означає, що частка місцевих бюджетів мала б бути такою ж. Але де взяти кошти, яких, як відомо, завжди не вистачає?
Одним з варіантів, на думку Сергія Бабича, є використання додаткових надходжень до місцевих бюджетів за рахунок прибуткового податку, адже 15 % від заробітної плати безробітних - учасників оплачуваних громадських робіт йдуть до місцевого бюджету у вигляді податку з доходу фізичних осіб. Так, за останні 3 роки ця сума склала понад 200 тис. грн. Ці гроші місцевими бюджетами нашого району є, так би мовити, не заплановані, адже у кінці поточного року невідомо, чи проводитимуться оплачувані громадські роботи у наступному році. А тому, чого б місцевим радам Здолбунівщини не спланувати кошти хоча б у сумі тих, що отримані як податок з доходу учасників громадських робіт, на співфінансування цих же робіт у наступному періоді? Проте цього зроблено не було, що і ставить під загрозу проведення оплачуваних громадських робіт у 2013 році. Як зазначає директор районного центру зайнятості, станом на початок квітня ц. р. погодилися переглянути свої бюджети та закласти видатки на співфінансування громадських робіт лише Здолбунівська міська та декілька сільських рад. З іншими радами району відповідна робота триває і дуже хочеться сподіватися, що вихід буде знайдено, адже вигода від зазначеного напрямку діяльності є очевидною для всіх сторін.
Сергій КОНДРАЧУК

Comments are now closed for this entry