На сьогодні у нашому районі функціонують 36 установ культури клубного типу, 30 книгозбірень централізованої системи публічно-шкільних бібліотек, 2 музичні школи і 2 музеї. Над реалізацією головних завдань галузі – відродженням, збереженням та примноженням національної культурної спадщини, популяризацією кращих мистецьких здобутків, формуванням позитивного туристичного та інвестиційного іміджу Здолбунівщини в районі сумлінно, по-максимуму віддаючи цій справі свої сили, талант, знання і вміння, трудиться колектив із 264 працівників.
Про те, що вдалося зробити останнім часом, про нові творчі здобутки працівників галузі, її нагальні проблеми і перспективи розвитку в найближчому майбутньому розповідає начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Олег Богданович ГРУШИЦЬКИЙ.

Як і для всієї держави, для нас минулий рік був непростим. Та, попри це, впродовж нього вдалося втілити в життя чимало з намічених раніше планів, творчими успіхами була означена діяльність багатьох художніх колективів та окремих працівників. Як позитивні моменти відзначу й те, що нам вдалося обійтись без скорочень кадрів і мережі закладів, без заборгованостей із зарплатні й оплати енергоносіїв.


Здійсненню поставлених завдань значною мірою сприяла поступова реалізація в районі 10 цільових галузевих програм, зокрема “Програми розвитку культури Здолбунівщини на 2008-2012 роки”, затвердженої у 2008 р. На сто відсотків згідно з річним планом з районного бюджету було профінансовано програму розвитку книговидавничої справи. За рахунок цих коштів видано 208 примірників книги Леоніда Мазурця “Історична розвідка давнього, пізнішого і недалекого минулого села Глинськ”.
Загалом видатки на утримання установ культури в 2009 р. проводились з районного та бюджетів місцевих рад. Крім того, продовжувалась робота над впровадженням альтернативних джерел фінансування - від реалізації платних послуг отримали 219,63 тис. грн., а це на 12,6 тис. грн. більше, ніж у 2008 р.
Вже вшосте відбувся фестиваль культурно-дозвіллєвих комплексів. Нині в рамках 20 сільських і селищного КДК району діють 165 гуртків художньої самодіяльності, в яких розвивають свої творчі здібності 1792 краян. Аматорські колективи Здолбунівщини, 22 з яких удостоєні звань “народний” чи “зразковий”, активно й успішно долучались до участі у міжнародних, обласних, районних мистецьких конкурсах і фестивалях. Хочу подякувати за це та побажати нових творчих злетів учасникам народного аматорського вокального тріо РБК “Мірина” (кер. І. Мельник), фольклорного ансамблю “Берегиня” Новомощаницького сільського клубу, народного аматорського гурту “Здовбицькі молодички”, зразкового аматорського фольклорного ансамблю БК с. Спасів “Терниця” (кер. В. Рева), народного аматорського вокального ансамблю “Гільчанське джерело” (кер. Т. Ковальчук), хорових колективів БК сел. Мізоч і РБК під керуванням, відповідно, С. Денищук та М. Хоменка, народного аматорського хору БК с. Івачків (кер. Т. Мельник), народного аматорського вокального ансамблю БК с. Глинськ “Калинонька”, народного аматорського ВІА РБК “Візерунки” (кер.
О. Стельмащук), а також художніх колективів БК ВАТ “Волинь-Цемент”, відділу освіти РДА, Здолбунівської районної лікарні. До речі, не можу не відзначити і фольклорний гурт клубу с. Нова Мощаниця “Родовід”, який з минулого року носить звання народного аматорського колективу. З радістю вітаю із нещодавнім присвоєнням звання “Заслужений працівник культури України” художнього керівника будинку культури с. Здовбиця, корифея культурної ниви Раїсу Василівну Тебенько.
Гідно представляли Здолбунівщину на мистецьких форумах різного рівня народні умільці краю, вихованці Здолбунівської та Мізоцької музичних шкіл. Роботі з обдарованою молоддю традиційно приділялась значна увага.
За сприяння райдержадміністрації, відділом культури і туризму проводились різноманітні культурно-масові заходи – щорічне свято “Коляда”, Шевченківські дні, мітинг-реквієм пам’яті вояків УПА, які загинули під Гурбами, тематичний вечір “Розп’яті Крути”, урочистості з нагоди Дня незалежності України, 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову, районний фестиваль-конкурс повстанської пісні “Воля-2009” та ін. Сьогодні працюємо над підготовкою нових.
Аналізуючи зроблене за останній рік, зазначу, що за цей період здійснено ряд кроків до зміцнення і покращення матеріально-технічної бази установ культури в районі. Зокрема, придбано 2 комплекти комп’ютерної техніки для публічно-шкільних бібліотек у сел. Мізоч і с. Спасів, 3 електроконвектори для ПШБ у селах П’ятигори, Новосілки та Білашів, в ряді книгозбірень і клубів зроблено ремонти, у краще приміщення переведено ПШБ с. Буща. Крім того, було закуплено технічні засоби, музичні інструменти та обладнання на суму 84,67 тис. грн., бібліотечні фонди поповнено 1477 примірниками книг, 18 тис. грн. використано на передплату для книгозбірень періодичних видань.
Поступово розвиваємо в районі туристичну галузь. Вже створено 2 садиби зеленого туризму. Розроблено ряд туристичних маршрутів. Спільно з районним центром зайнятості відділом культури і туризму було проведено декілька семінарів щодо організації зеленого туризму. Триває робота над туристичним путівником.
Відрадно, що протягом минулого року на території району не фіксувалось порушень законодавства з охорони пам’яток культурної спадщини. Нами у відповідні інстанції подано пропозицію про занесення до Державного реєстру об’єктів культурної спадщини пам’ятника У. Самчуку в Здолбунові, Пантеону героям УПА в урочищі Гурби, пам’яток археології у с. Новомильськ (“Дівоча гора”), давнього поселення в с. Степанівка.
Розширення інформаційних потреб краян вимагає кращого поповнення бібліотечних фондів новими книгами, розширення переліку передплачуваних книгозбірнями видань, комп’ютеризації мережі сільських бібліотек та підключення їх до Інтернету. В ряді установ культури нагальною проблемою залишається забезпечення нормального температурного режиму, потрібне оновлення обладнання і музичних інструментів. Щоб відновити кінообслуговування населення у районі, необхідно придбати мультимедійну систему.
Але у переддень професійного свята хочу побажати своїм колегам забути про проблеми і зустріти його з радістю, в гарному настрої, адже завдяки саме їх роботі, творчості, натхненню, майстерності створюється прекрасне, зберігаються і примножуються духовні скарби краю, держави, а це – цінності вічні. Щиро вітаю з наступаючим святом працівників і ветеранів культурної ниви, аматорів сцени, народних умільців Здолбунівщини. Зичу усім здоров’я, родинного затишку й достатку, щастя. Нових вам творчих успіхів!

Comments are now closed for this entry