До 15-річчя заснування Дерманського літературно-меморіального музею Уласа Самчука

Улас Олексійович Самчук народився в селянській родині на дерманському Запоріжжі. Рідне село своєю мальовничою природою, багатим фольклором і культурно-освітніми традиціями мало неабиякий вплив на становлення особистості майбутнього видатного українського письменника, публіциста, громадського діяча.
Уласові Самчуку випало жити в епоху світових потрясінь, але він мужньо пройшов через усі випробування долі, щодня, навіть у далекій еміграції, працював і творив заради України. Володіючи п’ятьма іноземними мовами, свої твори писав українською. Писав талановито. Його прозу порівнюють з творами таких світових майстрів слова, як Реймонт, Бальзак, Голсуорсі, Маркес, а його публіцистика актуальна й сьогодні.


12 лютого 1995 року на батьківщині Уласа Самчука прочинив двері першим відвідувачам музей його творчості. За 15 років діяльності у ньому побували 23 тисячі відвідувачів – щороку проходило до 50 екскурсій для груп із 20-40 людей. З експозицією знайомились учні, студенти, вчителі, письменники, вчені, журналісти, гості з-за кордону, прочани в монастир. Екскурсії проводяться різні – по самому музею, з відвідуванням школи та монастиря, за маршрутом: музей, вул. Запоріжжя, церква, хутір Лебедщина.
Одним із напрямків діяльності музею є просвітницька робота – організація лекцій, уроків, виховних заходів, участь у щорічному літературно-мистецькому святі “Дерманський світильник”, виданні буклетів, книг, ювілейних календарів, присвячених письменнику, музею, Дерманю. Підтримуємо постійні зв’язки з музеями Уласа Самчука в с. Тилявка та м. Рівне задля обміну матеріалами, інформацією, досвідом, а також надаємо матеріали з фондів та книги письменника учням, студентам, вчителям, жителям Дерманя.
Має музей і друзів та спонсорів. Багато років ними є академік Микола Жулинський, ректор НаУ “Острозька академія” Ігор Пасічник, юридичні розпорядники спадщини У. Самчука Оксана та Ярослав Соколики з Торонто.
Нині музейні фонди містять спогади про письменника, книги, брошури, фото, картини, матеріали преси, подарунки. Окрасою музею є цикл з 15 картин місцевого художника Романа Бухальського під назвою “Місцями Уласа Самчука в Дермані”.
П’ять років тому, коли відзначалось сторіччя з дня народження Уласа Самчука, музей було значно розширено і докорінно оновлено його експозицію. Кількість експонатів зросла з 118 до 259. У 2003 р. музей отримав статус народного, який згодом успішно підтвердив, а в грудні минулого року виборов ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі громадських музеїв (номінація “Видатний земляк”), чим закріпив свій авторитет на теренах України.
На жаль, є ряд нагальних проблем, які вже давно потребують вирішення і заважають нормальній роботі. Через холод у приміщеннях гімназії, де знаходяться музеї У. Самчука та Бориса Тена, діяльність останніх щороку вимушено переривається майже на 5 місяців. Досі не встановлено грати на вікнах.
Попри усі ці негаразди, літературно-меморіальний музей Уласа Самчука має гарні перспективи для розвитку, працює, вносячи живий струмінь духовності у життя краю, виховання молодого покоління, якому бути гідним наслідувачем славного земляка.
Цього року відзначалось 105-річчя з дня народження Уласа Самчука. З цієї нагоди 13 лютого в актовій залі Дерманського НВК відбувся урочистий вечір. Користуючись нагодою, хочу подякувати всім його учасникам, а особливо режисеру-постановнику Г. Г. Даньковській, керівнику хору Г. О. Хижевській, муз. керівнику В. М. Козубському, громадському екскурсоводу музею Д. І. Кравчуку.
Федір ЄФІМЧУК,
керівник літературно-меморіального
музею Уласа Самчука в с. Дермань.

Comments are now closed for this entry