23 березня відзначатиметься Всеукраїнський день працівників культури і аматорів народного мистецтва. Завдяки наполегливій і копіткій праці цих людей зберігаються духовні надбання нашої нації, а ми відкриваємо для себе скарби культури світу. Їх мистецтво дарує усім нам неповторні миті спілкування з прекрасним, радість, естетичну насолоду. Працівники культури району - справжні ентузіасти своєї справи, адже 
постійно вдосконалюють свій професійний рівень, перебувають у творчому пошуку і демонструють високі досягнення. 
     Для культармійців Здолбунівщини професійне свято – не лише приємна урочистість, а й чудова нагода підсумувати зроблене та окреслити нові завдання. Ситуація в галузі культури району стала темою розмови нашого кореспондента з начальником відділу культури і туризму РДА Олегом Богдановичем ГРУШИЦЬКИМ.

     - Олеже Богдановичу, з часу нашої останньої зустрічі минув рік, над чим працювали культармійці в цей період?
     - Пріоритетними напрямками діяльності установ культури району були практична реалізація державної політики в галузях професійного і аматорського мистецтва, музейної і бібліотечної сфер, збереження історико-культурної спадщини, а також розвиток початкової мистецької освіти. Проводилась робота щодо підтримки обдарованої молоді.
     - А якими здобутками відзначився 2008 рік?
     - Приємно, що в районі збережено оптимальну мережу закладів культури і кадрову базу галузі. Вдалося дещо зробити і для покращення матеріально-технічної бази наших установ. Зокрема, в них було проведено ремонтні роботи, загальна вартість яких склала 130 тис. грн., придбано музичні інструменти, технічні засоби, інше обладнання на 64, 57 тис. грн., в краще приміщення переведено публічно-шкільну бібліотеку селища Мізоч.
     Художні колективи та народні умільці району вдало представляли Здолбунівщину на різноманітних обласних, всеукраїнських та міжнародних творчих змаганнях. Дитячі колективи були учасниками фестивалю “Різдвяні піснеспіви” у м. Рівне, Всеукраїнського фестивалю патріотичної пісні в с. Хрінники Демидівського району, міжнародного фестивалю хорового мистецтва ім. Г. Струве “Артеківські зорі” в м. Гурзуф. 
     Театр читця під керівництвом С. М. Рогової “Пошук” районного будинку культури став лауреатом ХVІІ Всеукраїнського конкурсу читців, присвяченого пам’яті Т. Г. Шевченка, що відбувся у Києві. А майстри народної творчості М. С. Огородник (соломоплетіння) та Т. М. Кузенко (флористика), член Національної спілки художників України В. Г. Безушко, майстрині В. Й. Доліна та І. Д. Кухар брали участь у обласних виставках народного мистецтва Рівненщини в рамках міжнародних фестивалів.
Однією з основних ланок роботи працівників нашої галузі є, як відомо, проведення культурологічних масових заходів, чимало їх відбулось у минулому і на початку вже цього року. 
     - Зупиніться на цьому докладніше. 
     - У 2008 р. в районі відбулись V фестиваль культурно-дозвіллєвих комплексів, традиційне свято “Коляда”, районний огляд-конкурс аматорських театральних колективів “Українська класика на сцені”, фестиваль-конкурс повстанської пісні “Воля-2008”, пройшли Шевченківські дні, святкові заходи з відзначення 17-ї річниці незалежності України, Дня матері, Міжнародного дня захисту дітей. Також було організовано Свято Героїв, концерт-реквієм пам’яті вояків УПА, які загинули під Гурбами. Визначною сторінкою у житті працівників галузі став творчий звіт району “Здолбунівщини творчий оберіг”. Готуємось до проведення різноманітних культурологічних заходів і зараз. 
     - Що нового в діяльності книгозбірень району?
     - Вона характеризується тим, що сьогодні бібліотеки, окрім традиційних бібліотечних послуг, надають можливість користування Інтернет-мережею. Так, наприклад, лише Інтернет-центром Здолбунівської центральної районної бібліотеки за минулий рік скористалися 728 відвідувачів. Для центру було закуплено і встановлено на 3 комп’ютерах ліцензійну програму з мультимедійними курсами комп’ютерної грамотності. Завдяки цьому користувачі книгозбірні можуть вчитися працювати з комп’ютером у зручний для себе час.
     Візитною карткою Інтернет-центру залишається його веб-сайт, що дає змогу всебічно представити бібліотечну систему району у світовому інформаційному просторі.  
Разом з тим, для книгозбірень завжди актуальним лишається поповнення книжкових фондів новими виданнями, ведеться робота і в цьому напрямку.
     - Що останнім часом було зроблено для розвитку в районі туристичної галузі?
     - У квітні 2008 р. район брав участь у Першій регіональній виставці “Туризм. Відпочинок”, що проходила у м. Рівне. За сприяння відділу культури і туризму РДА наші земляки отримали кредит на розвиток сільського туризму. Також працівниками відділу було розроблено ряд туристичних маршрутів - до с. Дермань Другий, джерела Святого Миколая у с. Гільча. Семінари з розвитку сільського туризму проводились спільно із центром зайнятості.
     - Які завдання актуальні для галузі нині?
     - Їх чимало. Існує нагальна потреба впровадження енергозберігаючих технологій та систем енергозбереження в закладах культури району. Є необхідність у придбанні обладнання, музичних інструментів, поповненні бібліотечних фондів. Триватиме робота і над вирішенням інших нагальних питань.
     - У переддень свята чого побажали б своїм колегам?
     - Мої колеги – надзвичайно працьовиті люди, прекрасні фахівці, творчі особистості. Завдяки їх любові до прекрасного, ентузіазму наша галузь виживає у сьогоднішній непростий час. Серед цих людей є чимало достойних особливої вдячності і поваги - Т. І. Мельник, 
Р. В. Тебенько, Т. П. Ковальчук, В. С. Третяк, О. І. Сачева, О. Ю. Нагорна та ін. По праву можуть пишатися своїми керівниками колективи районного будинку культури, централізованої системи публічно-шкільних бібліотек, музичних шкіл. Отож, користуючись нагодою, усіх своїх колег вітаю зі святом, бажаю їм оптимізму, натхнення, здоров’я і прихильності долі, нових творчих задумів і їх легкої реалізації. Пам’ятаймо, культура – це те неповторне, що залишається після нас.
     Також хочу подякувати усім, хто з розумінням ставився до наших проблем і звернень, співпрацював із нами – народним умільцям краю, селищному та сільським головам, сектору у справах молоді і спорту РДА, дирекції та художнім колективам будинку культури ВАТ “Волинь-Цемент”, творчим колективам відділу освіти РДА та Здолбунівської ЦРЛ.
Інтерв‘ю записала 
Ольга ЯКУБЧИК.

 

Мовою цифр і фактів

* На сьогодні в районі функціонують 36 установ культури клубного типу – 13 сільських будинків культури, 20 сільських і 1 міський клуб, районний та Мізоцький селищний будинки культури.
* Централізована система публічно-шкільних бібліотек налічує 30 книгозбірень.
* В районі діють 2 музичні школи – у Здолбунові та у Мізочі.
* В закладах культури району 248 працівників, з них керівників і спеціалістів – 188.
* У Здолбунівському районі діють 1 селищний і 20 сільських культурно-дозвіллєвих комплексів, в рамках яких працюють 178 гуртків художньої самодіяльності, 11 любительських об’єднань за інтересами.
* На Здолбунівщині звання народного, зразкового має 21 художній колектив.  
* До книгозбірень району за 2008 рік надійшло 12485 примірників друкованої продукції, з них 11239 – підручники.
* Надходження коштів від платних послуг, наданих закладами культури району, минулого року склали 207 тис. грн.
 
 Comments are now closed for this entry