Футбольна історія багато у чому повчальна. У жовтні 1994 року в Хмельницькому, Ізяславі та Шепетівці проходила міжнародна наукова краєзнавча конференція “Велика Волинь: минуле і сучасне”. Серед матеріалів заходу цікавою та повчальною є стаття “Основні напрямки фізичного виховання волинян на початку ХХ ст.”. У ній автори А. В. Цьось та В. І. Санюк аналізують функціонування на Волині українських спортивних товариств у 30-х роках минулого століття. Як приклад, описано діяльність спортивного клубу “Стир”. Ось фрагменти цього допису: “Метою українського спортивного клубу “Стир” було впровадження та культивування різноманітних видів спорту, що не шкідливі для здоров’я і не заборонені правилами: легка атлетика, бокс, теніс, копаний м’яч (футбол), плавання та інші. Клуб складався з членів та учасників - осіб, яким виповнився 21 рік і які не були покарані судом. За заслуги перед спортом членам клубу на загальних зборах надавалось почесне членство. Різниця між членами і учасниками у тому, що останні не мали права голосу на загальних зборах клубу та права вибору. Прийняття членів та учасників відбувалося на загальних зборах шляхом таємного голосування.” Впевнений, що основу створення, організації та її успішного функціонування гарантував принцип демократії, що забезпечувався способом голосування. Таємний спосіб голосування виконував роль фільтра, який не давав змоги влитися до лав клубу людям випадковим, що забезпечувало відповідну високоморальну атмосферу. Стати членом такого клубу було почесно й престижно. А нині цей принцип не стільки забутий, як свідомо ігнорується. І, мабуть, у цьому криється основна причина деградації суспільства, корупції та інших негативних процесів.


Тим часом футбольний сезон 2015 року стартував з матчів Ліги чемпіонів та Ліги Європи. Не за горами матчі національних чемпіонатів, а слідом за ними й змагання обласного та районного рівня. Перед кожним новим стартом підбивають підсумок попереднього сезону. На позачерговій конференції Рівненської обласної федерації футболу учасникам були надані довідкові матеріали, що забезпечують можливість об’єктивно проаналізувати досягнення спортсменів районів області за 2014 рік. Спробуємо частково оцінити досягнення Здолбунівського району на футбольній ниві. У медальному заліку, за підсумками проведення 23 заходів області з футболу та футзалу, Здолбунівщина серед 20 районів і міст займає 11 місце. В активі району аж 2 залікових бали, які завоювала команда ветеранів «Автоленд». Аналогічні “досягнення” і в окремих напрямках. Так, у Всеукраїнських змаганнях не брала участі жодна наша команда. У заліку спартакіади школярів не брали участі лише команди Здолбунівського та Дубенського районів. Проігнорували ми і чемпіонат ФСК “Колос”. І це за умови наявності в районі двох ДЮСШ, де є секції футболу. Звичайно, причин такої ситуації дуже багато. Але найяскравішим аргументом є аналіз виконання програми розвитку футболу в Здолбунівському районі на 2013-2016 роки. Це - реальний, робочий документ. Здається, бери і виконуй. Та коли запитав голову районної федерації футболу Сергія Миляна про виконання деяких пунктів програми, з’ясувалось, що він її вперше бачить. Взагалі про районну федерацію футболу пересічний любитель цього виду спорту навіть не здогадується. Сайту федерації не існує, немає відкритої інформації про її структуру, персональний склад та практичну діяльність. Але ж на Здолбунівщині є чимало любителів та ветеранів футболу, яким не байдужа його доля в нашому краї. Чому б районній федерації не згуртувати цих людей і не взяти на себе роль координатора та організатора руху з відновлення авторитету здолбунівського футболу? Невже, наприклад, не можна провести змагання вуличних команд на приз “Шкіряний м’яч”? У 1964-1965 роках у Здолбунові в цих змаганнях було задіяно понад 30 команд, тоді як у місті діяла одна ДСШ і працював один тренер з футболу.
Аналогічною є ситуація з головною командою “Волинь-Цемент” та стадіоном “Локомотив”: у їхній діяльності суцільна завіса таємничості.
Перелік “футбольних” проблем нашого міста можна продовжувати. Але проста констатація негативних фактів не сприяє їх вирішенню. Врешті моє бачення проблеми, можливо, у чомусь суб’єктивне. Мабуть, вирішувати ці питання мали б насамперед фахівці. Але робити це треба публічно, в присутності громадськості та справжніх любителів футболу. Пропоную провести громадські слухання щодо проблем розвит­ку футболу в нашому місті та районі. Ініціаторами та організаторами цих слухань мають стати перші особи району і міста, оскільки саме вони несуть персональну відповідальність за виконання програми розвитку футболу в Здолбунівському районі у 2013-2016 роках.
Юрій МЕЛЬНИК.

Comments are now closed for this entry