Не так давно, всього близько двох десятиліть тому, у світі почало набувати популярності таке явище, як вейпінг, тобто використання так званих електронних сигарет - спеціальних пристроїв для вдихання сумішей на основі хімічних ароматизаторів, нікотину й ін. За інформацією в різних джерелах, такі пристрої вперше з’явились чи то в США, чи то в Китаї. Вейпінг швидко поширився країнами і континентами, адже спершу його широко пропагували як гідну або, принаймні, менш шкідливу альтернативу палінню звичайних цигарок та як дієвий спосіб поступово відмовитися від згубної звички палити зовсім. Наслідком усіляких рекламних акцій та заходів, що популяризували використання електронних сигарет, стало те, що про вейпінг навіть заговорили як про особливу молодіжну субкультуру... Але, якщо проаналізувати реалії, отримаємо геть невтішну картину. Бо на сьогодні достеменно відомо, що вейпінг не є всуціль позитивним явищем і вплив його на людське здоров’я таки шкідливий. Тож ті, хто усвідомив рівень ризику, почали не просто сприймати вейпінг з осторогою, а й частково забороняти. Наприклад, як інформує ВВС Україна, саме в такий спосіб діють у багатьох містах штату Нью-Йорк в США.

Законом України № 4844-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів» від 24.05.2012 року у нашій країні заборонене в усіх громадських місцях куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.


То в чому ж полягає загроза використання електронних сигарет? Найперше це небезпечний склад рідин, тобто сумішей, для цього «інгалятора». Як правило, основними їх компонентами є гліцерин, пропіленгліколь, ароматизатори та нікотин, а вплив останніх на людський організм далеко не сприятливий. Давно відомо, що нікотин - наркотична речовина, яка спричиняє порушення в роботі головного мозку, стійку залежність та потребу у постійному збільшенні вживаної дози. Хоча навіть у безнікотинових вейпсумішах, фахівці виявили десятки токсичних речовин, що завдають шкоди дихальній та серцево-судинній системам. У США медики вже й назву для виявлених у легенях вейперів змін вигадали – «попкорнівські легені», бо нагадують ті, що зазвичай виникають у працівників харчової промисловості, котрі довго «дихають» розпеченою олією в ході приготування попкорну. Найнебезпечнішими серед вейпароматизаторів лікарі визнали «солодкі» - через складники, потрапляння яких в організм людини призводить до хронічних легеневих захворювань.

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я, зважаючи на результати наукових досліджень, рекомендують відмовитися від використання електронних сигарет.

 


Крім того, на переконання фахівців, безпідставною є поширена інформація, що при вейпінгу курці отримують меншу, ніж зі звичайних цигарок, дозу нікотину. Немає й жодних доказів того, що хтось завдяки вейпінгу цілком відмовився від паління. І це ще не все. Так, за результатами одного з досліджень (тривало упродовж шести років), науковці виявили:
1. Вейпінг призводить до сухості слизових рота, дихальних шляхів. Бо через постійне надходження зволожувачів з вейпінгових сумішей організм «лінується» зволожувати слизові самотужки.
2. У тих, хто користується електронними сигаретами, виникають дерматологічні проблеми, зокрема з’являються вугрі й висипи - через наявність у сумішах потужних алергенів.
3. Внаслідок постійного «вживання хімії» вейпери з часом починають скаржитись на появу болю у м’язах або ж судоми.
4. Наслідками тривалого вейпінгу можуть стати: посилене потовиділення, підвищення частоти пульсу, свербіж, напади легеневої недостатності, загальне отруєння організму. А за новими даними - ослаблення імунітету і рак.

Небезпечні не лише пари, які вдихають вейпери, а й самі пристрої для цього. Страшні опіки і глибокі травми обличчя, шиї, ротової порожнини, очей - такими є наслідки вибуху електронної сигарети. Випадки ці не поодинокі. До прикладу нещодавно широкого розголосу набули ті, що трапились у Києві з 17-річним хлопцем та у США з дорослим чоловіком.


Утім, навіть це - ще не всі «страхи». Бо, як з’ясували фахівці, заняття вейпінгом призводить до стійкої психологічної залежності і полишити цю шкідливу звичку надскладно, а частіше, не вдається взагалі. Пояснюють це тим, що у мозку вейперів формується безапеляційна впевненість у безпечності цього метода отримання задоволення. А вейпування без нікотину ще й асоціюється з правильним, здоровим, способом життя, тож на рівні рефлексу виробляється переконання, що вейп - це корисно. Як наслідок, при спробах лікування такої залежності організм не відгукується відповідно ні на терапевтичні методи, ні (навіть) на гіпноз. Є твердження, що відмова від цієї звички всупереч власній волі спричиняє у вейперів відчуття, які дуже подібні на ломку наркоманів. Виходить, що вейпінг - це фактично своєрідна форма наркоманії.
Прикро, та головною мішенню вейпінгу експерти називають підлітків. Тож батькам, як і вчителям, необхідно бути пильними та докласти усіх зусиль, щоб діти усвідомлено не мали бажання навіть спробувати. Як цього домогтися? Якщо «покопатися» в темі, то натрапимо й на поради психологів. Ці спеціалісти закликають дорослих діяти максимально делікатно, але спрямовуючи зусилля на те, щоб відволікти підлітка від згубної звички і заохотити до інших занять чи хобі, однак тих, що цікаві саме йому і модні в підлітковому середовищі, в колі його друзів. Так, доведеться помізкувати, але ж, погодьтеся, варто, бо на кону майбутнє.
Звісно, кожен дорослий має право на самостійний вибір щодо використання чи ні електронних сигарет. Та з огляду на усе ж таки доведений науковцями негативний вплив вейпінгу на здоров’я, чи не краще приділити свою увагу чомусь іншому - кориснішому й цікавішому від згубної звички?
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото ілюстративне,
з мережі Інтернет.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити