Наближаються новорічні свята з усіма притаманними їм радощами, веселим настроєм. Але, на жаль, для декого з дітей період святкування таїть небезпеку у вигляді різноманітних травм очей.
Однією з основних причин травмування є піротехнічні засоби: феєрверки, петарди, бенгальські вогні, хлопавки. Батьки мають знати, що користуватися такими небезпечними іграшками дітям старшого віку можна лише після уважного прочитання інструкції і під пильним наглядом дорослих. Травмування, як правило, відбувається саме в той час, коли батьки зайняті святкуванням, а дитина розважається самостійно. Дітям до п’яти років взагалі не можна давати подібних забавок, навіть бенгальських вогнів: не розуміючи, якої шкоди можна собі заподіяти, діти підносять їх близько до очей і отримують опіки.


Чимало травм у новорічні свята спричиняють ялинкові іграшки, а також ялинки - як натуральні, так і штучні. Коли діти їх прикрашають, гладять ялинкові або соснові гілки, притуляють їх до обличчя і повік, травмують хвоєю очі. Ялинкові іграшки нерідко тріскають при стисканні в руках, і тоді можлива небезпечна травма очей скляними осколками.
Діти завжди радіють новорічним подарункам, але й серед них трапляються досить небезпечні, наприклад, іграшкові пневматичні пістолети, рушниці, автомати, які стріляють пластмасовими кульками. Під час забав з такою дитячою зброєю малеча часто травмує або своє око або ж око іншої дитини, що не менш трагічно. Тому, якщо і приносить Дід Мороз такі іграшки, потрібно вилучати небезпечні набої одразу, попередивши тим самим можливі нещасні випадки.
Інша “традиційна” травма в новорічний період - удар ока корком при відкритті пляшки шампанського. Цей вид травми, зазвичай, характерний для дорослих, але діти теж можуть постраждати, особливо, якщо вони сидять навпроти того, хто відкорковує пляшку.
Якщо корок, вилетівши під тиском, з великою силою раптом влучить в око, у травмованого може статися важка контузія очного яблука, яка іноді закінчується повною сліпотою. Щоб попередити цей вид травм, слід дотримуватися правил: коли відкорковують шампанське, пляшку накривають серветкою або рушником, і робити це має людина, яка володіє певними навиками.
Якщо травма ока все-таки сталася, не зволікайте: якомога скоріше зверніться до лікаря-офтальмолога, не чекайте настання робочих днів. У всі святкові та вихідні дні, і в новорічну ніч зокрема, невідкладну допомогу надають чергові офтальмологи в Центрах травми ока: для дітей - у Рівненській обласній дитячій лікарні, а для дорослих – в Рівненській обласні клінічній лікарні. Звичайно ж, краще, щоб новорічні свята пройшли біля святкової ялинки, а не в лікарняній палаті.
Віталій ПІЩУК,
лікар-офтальмолог
Здолбунівської ЦРЛ.

Comments are now closed for this entry