Пиво - хмільний напій, повноцінний алкогольний продукт, причому із високим вмістом “важких” багатоатомних спиртів. У півлітровій пляшці пива міцністю 5,8% стільки ж спирту, як у 60 грамах горілки. Якщо пиво міцне, наприклад 8%, то пляшка рівноцінна вже 100 г горілки, а дві - цілій склянці. Як правило, любителі пива не обмежуються 1-2, а протягом доби випивають його по 3-4 літра.
50% всього споживання пива в Україні припадає на осіб віком до 25 років. За даними ВООЗ, наша країна нині на першому місці по вживанню алкоголю дітьми і молоддю. Існує тенденція до зниження віку тих, хто вперше спробував алкоголь. Водночас за останнє десятиліття кількість тільки “пивозалежних” зросла у 10-12 разів.
Як бачимо, сформований масивною, нав‘язливою рекламою, “культ” пива робить свою чорну справу, відвертаючи молодь від справжньої культури. Розпиття пива стало способом проведення часу.
Але ж все хмільне має властивість “відпускати гальма”. Невпевненість, скутість, сором‘язливість, поки людина напідпитку, вже не перешкода у спілкуванні, і можна “брати від життя все”, не задумуючись про наслідки. Прикрившись пивною піною, сховатись від реально потрібних справ.
Пиво страшне тим, що часто “відкриває двері” горілці й наркотикам. Мало кому відомо і про згубні для людського організму наслідки його вживання.
Ожиріння. Пиво збуджує апетит. Вживання значних його порцій може призвести до порушення вуглеводно-жирового обміну, й ожиріння не забариться. Оскільки пиво пригнічує продукування чоловічого статевого гормону метилтестотерону, в чоловічому організмі збільшується кількість жіночих статевих гормонів і розвивається ожиріння за жіночим типом: жир відкладається на стегнах, плечах і грудях.
“Пивне серце”. Великий об‘єм випитої рідини призводить до збільшення об‘єму крові в організмі. Серцевий м‘яз через перевантаження перевтомвтомлюється. Серце розтягується, стінки його потоншуються. Серце стає великим, але малопрацездатним - “пивним”. Крім того, кобальт, що міститься в пиві як піноутримуюча добавка, призводить до дефіциту вітаміну В, а це теж сприяє ослабленню серцевого м‘яза.
Втрата еластичності судин. В умовах підвищеного тиску крові кровоносні судини втрачають еластичність, гладка мускулатура судин слабшає, стінки стають в‘ялими. Особливо небезпечно це для судин серцевого м‘яза.
“Пивний живіт”. Вживання значної кількості рідини призводить до розтягування м‘язової стінки шлунка. При розтягуванні м‘язових волокон знижується їх тонус, відкладаються жирові накопичення. На животі утворюється величезний сальник. А збільшення об‘єму черевної порожнини призводить до розтягування стінок кишківника (атонії), що є причиною закрепів, здуття.
Як і інші алкогольні напої, пиво діє на шлунково-кишковий тракт спочатку збуджуючи, а потім пригнічуючи його секрецію, що призводить до гастритів, виразкової хвороби, коліту. Прийом пива поза вживанням їжі збільшує ризик ураження печінки.
Жовчокам‘яна хвороба. Пиво має релаксаційну (розслаблювальну) дію й сечогінний ефект. Послаблювальна дія пива впливає на гладку мускулатуру жовчних протоків і викликає дискінезію жовчовивідних шляхів, яка призводить до застою жовчі у жовчному міхурі, утворюючи “пісок”, а з часом й дрібні камені-конкременти, що супроводжується сильними різкими коліками.
Алкогольна дія пива. Пиво, як алкогольний напій, має страшну властивість: воно призводить людину до алкоголізму. Дослідження вчених у багатьох країнах свідчать, що хронічний алкоголізм у 3-4 рази швидше розвивається від вживання саме пива. Хвороба формується непомітно для оточуючих і самого майбутнього алкоголіка.
Пивний алкоголізм підступний тим, що позбутися його дуже важко. Особливо небезпечний він для молодих людей (в період інтенсивного зростання клітин мозку та інших органів, вони найбільш чутливі до шкідливих впливів), тож у цих пацієнтів хвороба зазвичай швидко прогресує, супроводжуючись тяжкими психічними розладами, деградацією особистості.
Ще одна особливість пивного алкоголізму полягає в тому, що розвивається звикання не тільки до алкоголю, а й до седативної (заспокійливої) дії самого пива. Воно гальмує розумові процеси, а не мобілізує їх.
Вплив на репродуктивну функцію. Навіть невеликі дози пива впливають на потомство тих, хто п‘є - як чоловіків, так і жінок. Під впливом алкоголю виробляються неповноцінні статеві клітини, як наслідок - викидні, народження неповноцінних або мертвих дітей. Малюки, що народились з алкогольним синдромом плода, але без грубих каліцтв, відстають у фізичному і психічному розвитку.
Вкрай небезпечним є вживання пива матір‘ю, яка годує немовля грудним молоком. Тому що дитина отримує і алкоголь, росте слабкою, вразливою для інфекцій і нервово-психічних розладів.
Як бачимо, пиво не просто напій, а, швидше, засіб впливу на людину. Тому не поспішайте за пивною піною сховатись від реальних справ, від здорового, повнокровного життя. Не
варто!
Іван ЗИМА,
головний лікар району.
Борис СТОЙКЕВИЧ,
лікар-нарколог
Здолбунівської ЦРЛ.

Comments are now closed for this entry