Лише так, за словами медиків, вдасться уникнути спалахів небезпечних інфекційних хвороб

Під час засідання круглого столу.

Між тим, у нашому районі, як і в області та Україні в цілому, на сьогодні процент охоплення профілактичними щепленнями далекий від необхідного. Навпаки - почастішали відмови батьків від проведення щеплень їх дітям.
Стурбованість медичної спільноти району такою ситуацією стала причиною проведення 18 лютого ц. р. круглого столу за участю лікарів, працівників державної санітарно-епідеміологічної служби, представників районної влади та релігійних громад, керівників навчальних закладів. Учасники засідання мали на меті проаналізувати існуючий стан справ, з‘ясувати непорозуміння і виробити спільну лінію дій у подоланні проблеми.

Зі вступним словом виступив головний лікар Здолбунівської ЦРЛ І. Я. Зима. На тому, що вакцинація - задача державна, а не завдання тільки медиків чи працівників служби СЕС, наголосив головний державний санітарний лікар району В. А. Литвин. Аналізуючи стан захворюваності в районі на інфекційні хвороби, він зазначив, що в останні роки він є стабільним, а по окремих формах навіть спостерігалась тенденція до зниження. У 2009 р. не було зафіксовано випадків таких захворювань, як менінгіт, поліомієліт, кір, зменшилась кількість випадків краснухи, епідпаротиту. Але усе це завдяки роботі, проведеній раніше. Не відповідає необхідному нинішній рівень охоплення населення щепленнями. 
Окрему увагу керівник районної СЕС приділив ознайомленню присутніх із основними положеннями діючих законодавчо-нормативних актів, які регламентують порядок здійснення вакцинації, зокрема Законів України “Про захист населення від інфекційних хвороб” від 6.04.2000 р. і “Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз” від 5.07.2001 р., “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” від 24.02.1994 р. та Постанови КМУ ”Про затвердження Порядку проведення обов‘язкового профілактичного огляду певних категорій населення на виявлення туберкульозу” від 15.02.2006 р. за № 143. Зупинився він також на питанні забезпеченості району необхідними для профщеплень матеріалами, з чим, як виявилось, через зриви поставок ДП “Укрвакцина” та недофінансування бувають негаразди.
Велика роль у подоланні страху людей перед вакцинацією, на думку В. А. Литвина, належить роз‘яснювальній роботі.
Чимало корисної інформації учасники круглого столу отримали від районного педіатра Г. М. Євгейчук.
- У нашій країні затверджено Національний календар щеплень від 10 інфекцій – гемофільної, туберкульозу, кашлюку, дифтерії, правцю, краснухи, кору, поліомієліту, епідпаротиту та гепатиту В. Щеплення проводяться тільки зареєстрованими і сертифікованими вакцинами, на котрі в лікувальних закладах обв‘язково є сертифікати якості. Здійсненням профілактичних щеплень займаються медпрацівники, які пройшли спеціальні навчання і мають на це відповідні дозволи. Кабінети, де проводяться щеплення, укомплектовані всім необхідним для надання невідкладної допомоги від анафілактичного шоку, - розповіла лікар.
Також Г. М. Євгейчук наголосила, що щеплення роблять тільки здоровим дітям. Вакцинації обов‘язково передує медичний огляд дитини з термометрією.
- Кожна дитина має право на своєчасну, повну і якісну імунізацію. Якщо цього не забезпечити, невдовзі матимемо сумні наслідки.
Я працюю на цій посаді вже 14 років і важких ускладнень після щеплень не спостерігала. А щороку в районі їх здійснюється до 7,5 тисячі, - зауважила вона.
Заступник головного лікаря ЦРЛ О. Я. Сумко запевнив присутніх, що медики суворо дотримуються правил зберігання і транспортування вакцин на їх шляху від виробника до лікувальних установ.
Загальне занепокоєння викликає те, що причиною відмови від проведення щеплень їх дітям батьки часто називають релігійні переконання. Але присутні представники релігійних громад - о. Георгій, протодиякон храму Ікони Казанської Божої Матері УПЦ у Здолбунові, о. Павло Джура, благочинний церков УПЦ КП Здолбунівського району, пресвітер церкви Євангельських християн - баптистів Віктор Тишкун у своїх виступах зауважили, що ні церква, ні Біблія не відкидають професії лікаря і не забороняють щеплень. З‘ясовуючи позицію церкви, о. Георгій зазначив: ”Відмовлятись від щеплень не треба, а від злих намірів, в тому числі й лікарів, оберігає молитва”.
Виникла під час круглого столу й палка дискусія. Директори шкіл адресували медикам питання щодо гарантій від ускладнень після щеплень, відповідальності лікарів за такі наслідки. Запитували, чи вакцинують вони своїх дітей, і про те, чи несуть медпрацівники відповідальність за незалучення до вакцинації дошкільників. Освітяни наголошували на необхідності законодавчого вирішення певних правових моментів. Адже, відсторонюючи (згідно з постановою СЕС) нещеплених дітей від відвідування навчальних закладів, їх керівники не мають правової основи для забезпечення цим учням індивідуального навчання.
Начальник відділу освіти РДА В. М. Бондарчук підкреслила важливість і нагальну необхідність доведення до громадськості об‘єктивної, правдивої, повної інформації щодо профілактичних щеплень через спілкування лікарів з батьками учнів, педпрацівниками та роз‘яснювальну кампанію у ЗМІ. Цю позицію підтримали й інші учасники засідання. Намітили вони і перші спільні кроки до подолання розглянутої під час нього проблеми.
... Щороку у світі від інфекційних хвороб помирає близько 3 мільйонів дітей, життя яких могла б врятувати вчасно проведена фахівцями із застосуванням якісних матеріалів вакцинація.
Ольга Якубчик.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry