Поширення туберкульозу - гостра медико-соціальна проблема не лише в Україні, а й в області та районі. Туберкульоз - хронічне інфекційне захворювання, збудником якого є туберкульозна паличка, що вражає не тільки легені, а й всі органи та системи людини.
Нині хвороба веде себе агресивно, вражаючи всі верстви населення, але найбільше від її проявів потерпають діти. В районі відзначається ріст захворюваності на туберкульоз серед цієї вікової категорії.
Основним методом виявлення туберкульозу у дітей та підлітків у всьому світі є туберкулінодіагностика. Для цього використовується єдина внутрішньошкірна проба Манту з двома одиницями очищеного туберкуліну. Туберкулін - не вакцина, це очищена білкова субстанція, що не містить мікобактерій туберкульозу. Проба Манту не є щепленням.
Масову туберкулінодіагностику в місті, в організованих колективах виконують спеціально підготовлені медсестри під керівництвом лікаря-педіатра, а дітям раннього та дошкільного віку - відповідні фахівці дитячої консультації. У сільській місцевості - працівники лікарських амбулаторій та ФАПів.
Діти, у яких проба Манту дала позитивний результат, що свідчить про зараження туберкульозною паличкою, отримують профілактичний курс лікування протитуберкульозними препаратами в амбулаторних та санаторних умовах, що запобігає захворюванню.
Основна роль у попередженні туберкульозу у дітей належить імунопрофілактиці вакциною БЦЖ новонароджених та повторній вакцинації у 7 і 14 років. Нині вакцинація БЦЖ є обв‘язковою у 111 країнах світу. Серед щеплених дітей захворюваність туберкульозом знижується у 10 і більше разів, у них не виникають прогресивні форми хвороби та такі її ускладнення, як туберкульозний менінгіт чи кавернозна пневмонія, які призводять до смерті.
Запобігти хворобі може тільки своєчасне здійснення профілактики: вакцинація та ревакцинація БЦЖ, щорічна постановка туберкулінових проб.
Я працюю лікарем-фтизіатром в районі багато років, маю великий досвід у проведенні профілактичних заходів проти туберкульозу серед дітей. За свою практику спостерігала незначний відсоток ускладнень після вакцинації БЦЖ та проб Манту у вигляді підвищення температури або почервоніння на місці введення. Тому закликаю батьків не відмовлятися від профілактичних заходів проти туберкульозу та не підставляти дітей під загрозу захворювання.
Ніна КЛИМОВИЧ,
районний фтизіатр,
заслужений
лікар України.

Comments are now closed for this entry