1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

За останнє десятиліття епідемічна ситуація зі СНІДу в Україні різко погіршилась. Кількість хворих та інфікованих вірусом стрімко збільшується і сягає понад 60 тисяч людей. Найбільшу кількість ВІЛ-інфікованих зареєстровано в Донецькій, Дніпропетровській, Одеській областях та Республіці Крим. Ситуація в Рівненській області, в порівнянні з іншими, менш загрозлива: з 1996 р., коли були виявлені перші випадки ВІЛ/СНІДу, в області зареєстровано 815 ВІЛ-інфікованих, в нашому районі виявлено 33 таких хворих.


Вірус, який викликає це захворювання, залишає організм беззахисним перед раковими та іншими захворюваннями. Слід зауважити, що ВІЛ не лікується, а застосування анти ВІЛ-терапії дозволяє лише призупинити катастрофічне падіння імунітету, тобто уповільнює перехід до стадії СНІДу. Своєчасне виявлення хвороби дозволяє значно продовжити життя та суттєво збільшити прихований (інкубаційний) період. Потрібно знати, що медикаменти дуже дорогі і не кожному по кишені.
Зараження СНІДом відбувається статевим шляхом, а також при використанні нестерильних шприців, зокрема при введенні наркотичних речовин. Останній шлях найбільш небезпечний, для зараження цілком вистачає однієї ін’єкції. Крім того, вірус передається від інфікованої матері до новонародженої дитини. При повсякденному спілкуванні вдома, на роботі, через харчові продукти, питну воду, спільні ванни, вбиральні, басейни зараження не відбувається.
Для нашого регіону наркоспоживачі все ще залишаються основною рушійною силою епідемічного процесу при ВІЛ/СНІД, але відзначається поступове зростання інфікування статевим шляхом та народження дітей ВІЛ-позитивними жінками.
Захворювання виникає не відразу після зараження, а через досить довгий проміжок часу (інкубаційний період), який може тривати 5-10 років, а часом і більше. По тому, як людина виглядає, неможливо визначити факт інфікування.
Аби не потрапити в тенета цієї хвороби необхідно дотримуватись загальновідомих правил – бути обачним у статевих стосунках, користуватись засобами індивідуальної контрацепції, за потреби використовувати лише одноразові шприци, відмовитись від наркотиків.
Єдиний спосіб дізнатися, чи є в організмі вірус імунодефіциту, - пройти спеціальне тестування. За нашим законодавством воно є добровільним, безплатним та конфіденційним. Пройти анонімне та безкоштовне обстеження на ВІЛ і отримати кваліфіковану консультацію лікаря можна в обласній СЕС (м. Рівне, вул. Котляревського, 3) та в обласному центрі СНІДу (вул. Соборна, 189). З 2007 року в поліклініці нашої центральної районної лікарні працює кабінет “Довіри”, куди може звернутися кожний бажаючий і пройти анонімне обстеження на СНІД.
В Україні в обов’язковому порядку обстежують на ВІЛ-інфекцію вагітних, донорів і наркоманів.
Шановні жителі району! Пам’ятайте, в сучасній ситуації лише особисте усвідомлення реальної небезпеки СНІДу дає можливість попередити захворювання. Більшість людей, які стали жертвами ВІЛ-інфекцій, заразилися через свою безпечність та недостатню поінформованість про шляхи передачі вірусу. Не забувайте, що в першу чергу саме ви несете відповідальність за власне життя і здоров’я, а також всіх близьких і рідних вам людей!
Володимир БОРОДІЙ,
голова районної організації Товариства
Червоного Хреста України.
Маргарита КИСЕЛЬОВА, лікар-санолог
райсанепідемстанції.


Comments are now closed for this entry