На березневій колегії Здолбунівської РДА цього разу обговорювали наболіле: здоров’я населення та проблеми дітей-сиріт.

Показники, котрі свідчать про стан здоров’я населення, напряму пов’язані з економічними складовими. З такого загальнозрозумілого висновку розпочав інформацію щодо виконання районної Програми запобігання і лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2012-2016 роки головний лікар Здолбунівської центральної районної лікарні Владислав Сухляк.
Власне, головний лікар не лише проінформував про стан виконання вказаної програми, а й озвучив чимало слушних висновків щодо стану медицини району та держави в цілому.
За словами Владислава Сухляка, про негативні тенденції у цій сфері свідчить уже те, що нині, згідно зі статистичними даними, смертність у районі переважає народжуваність.
- Протягом 25 років незалежності медицину поступово знищували, тому й маємо негативні показники. Людям просто немає за що лікуватися. Проведення коронографії та стентування – це дороговартісні втручання. І все це оплачується з кишені пацієнта, – зазначив Владислав Сухляк.


За словами головного лікаря, дуже складною є нині ситуація з захворюваністю інфарктом міокарда. Попри те, що у 2013 році втілювався пілотний проект, спрямований на зниження гіпертензивних захворювань, ситуація не стала кращою. Усе просто: пацієнти змушені самі купувати собі медпрепарати, ціни на них захмарні, а грошей у людей немає.
Та поки що у хворих, принаймні, є можливість пролікуватися у стаціонарі. Так, у 2015 році таке лікування отримали 2210 хворих з серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями. Наразі у терапевтичному відділенні Здолбунівської центральної районної лікарні функціонує 15 кардіологічних ліжок.
Між тим, стан захворюваності на серцево-судинні хвороби у районі щороку погіршується. Як стверджує Владислав Сухляк, медики у нинішніх умовах не можуть вплинути на ситуацію. Однією з причин цього є вже не раз згадуване замкнене коло: пацієнти, не маючи кош­тів на лікування, до останнього не звертаються до медиків. Коли ж приходять, то їхній стан часто буває критичним, і жодне втручання, на жаль, не допомагає.
На часі ж - виконання наказу Міністерства охорони здоров’я щодо забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками у розрахунку не більше 60 на 10 тисяч населення (нині цей показник становить 80 ліжок на 10000 населення). У Здолбунівський ЦРЛ зараз діє 250 ліжок, з яких 30-35 доведеться скоротити.
- Нині деякі ліжка виконують соціальну функцію. Особ­ливо ж взимку, коли літні люди лягають до лікарні, щоб побути у теплі та з’їсти лікарняного супу. І просять у нас, щоб їх не виганяли… Ми, медики, звичайно, проти скорочення ліжок, але доведеться це робити. Але я думаю, що персонал збережемо, та й увесь цей процес триватиме до кінця року. Тому особливо панікувати не варто, - зауважив головний лікар ЦРЛ.
Тим часом голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук сподівається, що позитивний вплив на здоров’я населення матиме втілення у районі програми Світового банку, яке дасть змогу поліпшити матеріальну базу закладів охорони здоров’я. Що ж до інших медичних проб­лем, то залишається тільки констатувати факти. Бо і ліки не подешевшають, і медицина, яка за Конституцією, досі залишається безкоштовною, такою вже точно не стане.
Про виконання районної цільової соціальної програми реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківських прав, проінформувала начальник служби у справах дітей райдержадміністрації Марія Гуляр, зазначивши, що діти зі згаданих категорій у районі стовідсотково охоп­лені сімейними формами виховання. У 2015 році було взято на облік 9 дітей, позбавлених батьківського пік­лування. Щомісяця засідають члени районної комісії з питань захисту прав дитини, яким доводиться ухвалювати складні рішення, що впливають на долю дітей. Головне – щоб ці рішення були правильними, і діти, котрі опинилися у складних обставинах, усвідомлювали, що про них турбуються.
Також до присутніх на колегії звернулася голова Здолбунівської РО ТЧХУ Марія Бєлікова, закликавши взяти участь у Всеукраїнському місячнику Червоного Хреста, який проводиться з 1 до 30 квітня, та посильно допомогти тим, хто цього потребує.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry