Міністерство охорони здоров’я України на епідемічний період 2009-2010 років прогнозує прихід в Україну відразу 2-х вірусів грипу: щорічного сезонного та “свинячого” (або, як ще його називають, каліфорнійського, мексіканського). В Україні вже є зареєстровані та лабораторно підтверджені 2 випадки завізного “свинячого” грипу, перебіг якого тяжчий, ніж сезонного, до того ж він схильний до швидкого поширення серед населення. Епідемічна ситуація з поширенням “свинячого” грипу Всесвітньою організацією охорони здоров’я визначена як пандемія.
МОЗ України планує найближчим часом закупити за рахунок держбюджету вакцину проти цієї недуги в достатній кількості. Проте на фоні масового залякування населення України з телеекранів кількість бажаючих щеплюватись неухильно падає і досягла рекордних цифр - тільки 0,5 % населення України в минулому році отримали шеплення проти сезонного грипу. В нашому районі ця цифра була ще нижча - всього 10 медичних працівників Здолбунівської ЦРЛ! Жоден з щеплених осіб не захворів ні на грип, ні на ГРВІ, алергічних реакцій також серед них не було зареєстровано.
При надходженні вакцини проти “свинячого” грипу може скластись аналогічна ситуація (як з щепленнями проти сезонного грипу) - найактивніше будуть щеплюватись медичні працівники району, тим самим подаючи приклад для інших контингентів ризику та одноосібно протидіючи антипропаганді щеплень, розгорнутій в ЗМІ України.
На відміну від вакцини проти “свинячого” грипу, вакцину проти грипу сезонного необхідно буде придбати за власний рахунок в аптечній мережі. Керівники навіть великих підприємств, організацій району з року в рік не зацікавлені закуповувати вакцину проти грипу за кошти підприємства, незважаючи на щорічні письмові рекомендації райСЕС. Середня вартість 1 дози вакцини проти грипу - 70 гривень. Це в 5-10 разів менше вартості лікування (за відсутності можливих при грипі більш тяжких ускладнень). Тобто хворіти зараз не по кишені! Краще запобігти хворобі, ніж її лікувати!
Щеплення проти грипу, як і будь-які щеплення, з метою попередження можливих ускладнень необхідно проводити в лікувально-профілактичних закладах району.
В першу чергу, щеплення проти грипу повинні зробити медичні працівники, як найбільш уразливий контингент. Високий ризик зараження грипом мають також працівники сфери обслуговування, торгівлі, освіти, транспорту, люди похилого віку, діти та особи з хронічними захворюваннями органів дихання.
Народні засоби попередження захворюванню на грип та ГРВІ залишаються актуальні завжди. Це малина, мед, калина, журавлина, лимони та вживання в великій кількості природніх неспецифічних імуностимуляторів (часник, цибуля). Особливо корисні лимони, котрі створюють кисле середовище, у якому вірус грипу, іншого ГРВІ швидко гине. Під час епідемії корисна “мазева” профілактика ніздрів носа, краще оксоліновою мазью, але підійде навіть вазелін. Не забувайте в холодну пору року тепло одягатися.
При перших ознаках недуги важливо не розповсюджувати вірус в колективі - залишайтесь краще вдома, викличте лікаря. При контакті з маленькими дітьми, вагітними жінками, літніми людьми краще одягати марлеву маску в 3-4 шари марлі, змінювати її необхідно кожні
3-4 години.
Найкращим захистом від епідемії грипу та його ускладнень є і залишається один - щеплення! І альтернативи йому в усьому світі нема!
Надія НАУМОВИЧ,
лікар-епідеміолог Здолбунівської райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry