Побутовими називають травми, отримані не на робочому місці. До них належать травми внаслідок дії механічної сили, електроструму, високої і низької температур, хімічно активних речовин (кислоти, луги), світлового опромінення (сонячні опіки). Постраждалих від таких травм можна поділити за віковими ознаками: діти, підлітки, дорослі та люди похилого віку.
Травми у дітей, як правило, пов’язані із недбалістю дорослих. Саме через недогляд з їх боку діти часто отримують опіки, виливши на себе гарячу рідину (суп, чай, окріп), залишену в зоні досяжності. Причиною переломів кінцівок нерідко є падіння з ліжка, стільця чи стола, а пальців рук - прищемлення їх дверима. Буває, що у дітей, через необережне бавлення дорослими, виникають вивихи передпліч. Чимало випадків, коли маленьких хлопчиків та дів­чаток кусають свої, домашні, тварини. Усе це неприпустимо.


А от бідою підлітків, особливо чоловічої статі, найчастіше є переломи верхніх та нижніх кінцівок, кісток кисті, які виникають внаслідок занять екстремальними видами спорту, силового з’ясування стосунків.
Перелік побутових травм, які отримують дорослі, особливо на тлі вжитого ними алкоголю, значно ширший. Це і падіння з висоти (даху, драбини, дерева), і опіки, і відмороження. Необережне повод­ження з електричними приладами теж призводить до тяжких наслідків.
Особливо важкими є травми, отримані при використанні електроінструментів та сільськогосподарської техніки із нехтуванням правил техніки безпеки.
Неповага до свого здоров’я стає причиною обширних ран із пошкодженням судин, сухожиль, нервів, м’язів, а також відчленування кінцівок, пальців.
Проходить, по суті, самоінвалідизація громадян. І якщо травма отримана людиною у стані алкогольного сп’яніння, то лікарняний листок їй, швидше всього, не оплатять, а процес лікування виснажить сімейний бюджет.
Людям похилого віку більше притаманні (якщо можна так сказати) переломи нижніх і верхніх кінцівок, які вони отримують, перечепившись за поріг, хідник. І відновитися після таких травм буває досить важко.
Зрозуміло, що зовсім уникнути побутових травм неможливо, але можна зменшити їх кількість і важкість. Для цього потрібно забезпечити ретельний догляд за дітьми і літніми людьми, у побуті ліквідувати фактори травмування. Крім того, важливо обов’язково дотримуватись правил техніки безпеки при роботах з різноманітними інструментами.
Усім нам варто пам’ятати, що здоров’я - це безцінний подарунок Бога, а турбота про його збереження є обов’язком кожного.
Олег КОЖЕДУБ,
ортопед-травматолог.

Comments are now closed for this entry