24 березня - Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз

 

У 1995 р., коли захворюваність на туберкульоз перевищила 50 випадків на 100 тисяч населення, в Україні проголосили епідемію цієї недуги. До 2005 р. рівень захворюваності зріс удвічі. В результаті реалізації загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2007-2011 рр., вдалося дещо поліпшити епідситуацію з туберкульозу, але вона і досі залишається складною. Щороку захворюють на туберкульоз більше 32 тисяч людей і понад 6 тисяч від нього помирають. На Здолбунівщині за минулий рік захворіли 32 особи.
Яка ж робота проводиться у нашому районі для запобігання цій тяжкій недузі? Насамперед це флюорографічне обстеження населення, проведення проби Манту та вакцинація. Всім пацієнтам, які звертаються в лікувальні установи з підозрою на туберкульоз, здійснюють дослідження мокротиння для виявлення збудника хвороби, проводять рентгенологічне дослідження, аналізи. У стаціонарних умовах лікують хворих, які виділяють у зовнішнє середовище збудника туберкульозу (до припинення виділення мікобактерій). Хворі, які не виділяють мікобактеріїрії у зовнішнє середовище, лікуються у тубкабінеті. В Україні введена ДОТС-стратегія боротьби з туберкульозом, в основі якої принцип безпосереднього контрольованого лікування короткими курсами. Головна умова ефективного лікування - регулярний прийом протитуберкульозних препаратів протягом усього призначеного курсу. Повноцінний курс лікування становить 6-8 місяців.


Не менш важливим є заохочення людей до здійснення ними профілактичних заходів. Якраз у цьому активним помічником лікувальних установ є районна організація Товариства Червоного Хреста України, яка вже не один рік працює над реалізацією довгострокової програми “Червоний Хрест проти туберкульозу”. Проведення лекцій та бесід серед населення, тематичних зустрічей зі школярами у навчальних закладах, розповсюдження просвітницької літератури дають можливість застерегти людей, спонукатють їх серйозніше ставитись до цього захворювання, заохочують їх до здійснення профілактичних заходів.
Туберкульоз - хвороба, яка вражає завжди несподівано, однак не варто впадати у відчай. За умови раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання усіх рекомендацій лікаря - це захворювання виліковне! Але хворобу складно здолати, якщо переривати лікування, вживати антитуберкульозні препарати хаотично, зловживати алкоголем, наркотиками, внаслідок чого розвивається хіміорезистентна форма туберкульозу, яка не лікується протитуберкульозними препаратами.
Для запобігання таким випадкам, в рамках реалізації програми “Зупинимо туберкульоз в Україні”, обласна організація Товариства Червоного Хреста України вже працює над проектом “Медико-соціальний супровід та формування прихильності до лікування туберкульозу”, основною метою якого є проведення амбулаторного лікування пацієнтів із групи ризику (тобто приймання ліків у присутності медичного працівника). А заохоченням для повного виліковування буде соціальна підтримка хворих на туберкульоз (видача продуктових наборів через кожні два тижні лікування), але за умови виконання ними без порушень усіх призначень лікаря-фтизіатра.
Крім того, патронажні сестри та волонтери районної організації ТЧХУ проводять просвітницьку роботу серед підопічних з метою надання достовірної інформації про туберкульоз, заохочення людей до своєчасного візиту до лікаря, зменшення стигматизації хворих на цю недугу.
Ганна РЕШЕТНЯК,
лікар-фтизіатр.
Марія БЄЛІКОВА,
голова Здолбунівської РО ТЧХУ.

Comments are now closed for this entry