У засобах масової інформації почали з'являтися тривожні повідомлення про випадки отруєнь дикорослими грибами в різних регіонах України. В нашій області збирання грибів є традиційним, це - не лише приємний відпочинок, а й поповнення раціону дарами природи. Але, як це не прикро, щороку через власні необачність і безтурботність при вживанні дикорослих грибів гинуть діти і дорослі.
Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до важкого отруєння, а інколи і смерті.
Основною причиною отруєнь стає вживання смертельно отруйного гриба - блідої поганки, зовнішній вигляд якої дуже нагадує пластинчасті їстівні гриби - печериці і сироїжки.


Запам'ятайте основні відмінності блідої поганки: основа ніжки бульбовидна, пластинки на нижній частині шляпки білі, біля ніжки є біле кільце.
При збиранні грибів навіть досвідченим грибникам завжди необхідно дотримуватись основних правил: збирайте в лісі тільки ті гриби, про які достеменно знаєте, що вони їстівні; гриби, яких ви не знаєте, або в яких сумніваєтесь, ніколи не кладіть у кошик, не беріть перезрілих, ослизлих, червивих та зіпсованих грибів; не збирайте гриби поруч з транспортними магістралями, біля сміттєзвалищ; гриби, принесені додому, ще раз посортуйте, особливо ретельно перегляньте гриби, зібрані дітьми; гриби потрібно піддати кулінарній обробці в день збору; їх необхідно проварити у підсоленій воді протягом 10-15 хвилин, відвар обов'язково злити і тільки після цього готувати грибні страви (варити або смажити); достовірних методів перевірки грибів на отруйність у домашніх умовах (цибулею, срібною ложкою тощо) не існує; не пийте спиртного під час споживання грибів, це сприяє швидшому всмоктуванню отрути в організм; не годуйте грибами дітей.
Шановні земляки, щоб похід до лісу не призвів до сумних наслідків, дотримуйтесь цих простих правил!
При першій підозрі на отруєння грибами (біль у животі, нудота, блювання, пронос) - терміново звертайтесь за медичною допомогою. До прибуття лікаря промийте потерпілому шлунок - дайте випити 3-4 склянки підсоленої кип'яченої води або блідо-рожевий розчин марганцівки, викличте блювоту і процедуру повторіть кілька разів, дайте йому 4-5 таблеток активованого вугілля. Від того, як швидко буде надано допомогу, залежить життя людини. Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню.
Отже, будьте обачними, не ризикуйте здоров'ям своїм і своїх близьких!
Маргарита КИСЕЛЬОВА,
лікар-санолог Здолбунівської
райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry