На виконання постанови головного державного санітарного лікаря України від 17.05.2010 р. № 16 «Про попередження виникнення водонітратної метгемоглобінемії у дітей», пункту 8.3 Протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 19.05.2010 р. щодо першочергових заходів розслідування випадків отруєння дітей у Вінницькій та Тернопільській областях у Здолбунівському районі спеціалісти санепідемстанції здійснюють відбір зразків води на вміст нітратів з шахтних та трубчатих колодязів при будинках, де проживають діти віком до трьох років.
За приписом райСЕС видано розпорядження головного лікаря центральної районної лікарні про обов'язкову доставку родичами породіль для дослідження зразків води з криниць, яку використовують вагітні жінки та для приготування їжі дітям до трьох років.


Наявності нітратного азоту в питних водах протягом двох років приділено особливу увагу. Вміст його в питній воді в нормі становить до 50 мг/дм3. Високі концентрації нітратів, які є показниками органічного (фекального) забруднення води, стали фактором, який може спричинити токсичний цианоз (метгемоглобінемію) у немовлят, найчастіше у сільській місцевості, при використанні забрудненої колодязьної води для приготування штучних харчових сумішей. Можливі також безсимптомні випадки водонітратної метгемоглобінемії у дітей старшого віку, при споживанні води з високим вмістом нітратів, які можна виявити тільки при обстеженні дитини з лабораторними дослідженнями крові на вміст метгемоглобіну. Це хвороба, за якої еритроцити крові не можуть переносити кисень до всіх органів і тканин в організмі дитини, що може призвести до різних тяжких порушень здоров'я і навіть смерті. Така вода також небезпечна і в епідемічному відношенні та може призвести до захворювання на гострі кишкові інфекції та вірусний гепатит А.
За 2011 та чотири місяці 2012 року лабораторією райСЕС проведено 789 досліджень зразків питної води на вміст нітратів з криниць, якими користуються сім'ї, де проживають діти до трьох років, з них у 178 криницях вміст нітратів перевищував граничну концетрацію, що складає 22,5% (вміст нітратів становив від 51 до 105 мг/дм3).
Потрапляють нітрати у поверхневий водоносний горизонт, з якого наповнюються шахтні колодязі, з вигрібних ям, гноєсховищ, із сільськосподарських ділянок, де використовують мінеральні добрива. В нашому районі, згідно з проведеними лабораторними дослідженнями колодязної води, найвищі показники вмісту нітратів (від 51,0 до 105,1 мг/дм3) зареєстровано в селах Нова Мощаниця, Івачків, Мости, П'ятигори, Півче, Новосілки, Миротин, Дермань-1, Буща та селищі Мізоч. Трубчаті колодязі, артезіанські свердловини є більш захищеними від потрапляння в них забруднення і вміст нітратів у них визначається в незначних концентраціях, які є в межах допустимої норми.
Під час влаштування нових, утримання існуючих колодязів необхідно дотримуватись наступних вимог: вибрати безпечне підвищене місце на відстані не менше 20 м від можливих джерел забруднення; ізолювати колодязь від проникнення поверхневих стоків (дощових, талих вод) шляхом облаштування щільних без шпарин залізобетонних кілець та влаштування перехоплюючої канави та навколо колодязя, «замка» з утрамбованої глини (глибиною 2 м, шириною 1 м) чи бетонованого покриття радіусом 2 м з ухилом від колодязя.
Для визначення вмісту нітратів у питній воді з колодязів, якими користуються вагітні та діти віком до трьох років, необхідно звернутись в райсанепідемстанцію (м. Здолбунів, вул. Степана Бандери, 9). Дослідження проводиться безкоштовно.
Василь ЛИТВИН,
головний державний санітарний лікар Здолбунівського району.
Ганна СОРОКА,
помічник санітарного лікаря
 з комунальної гігієни райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry