У дітей шкільного віку часто погіршується зір. Вони помічають, що стали погано бачити написане на класній дошці, просять вчителів пересадити їх за перші парти, дуже нахиляють голови під час письма. Так починається короткозорість (міопія) – погіршення зору вдалину. Надалі воно може прогресувати.      А в деяких учнів до закінчення ними школи зір погіршується настільки, що ця вада обмежує їх у виборі майбутньої професії. Зниження зору відбувається й пізніше.      Часто справжній короткозорості передує несправжня - так звана псевдоміопія, тобто стан, коли відбувається більш або менш швидке й виражене зниження гостроти зору внаслідок спазму (напруження) акомодативних м’язів ока. Позбутися цього можна за допомогою медикаментів, і зір знову відновиться до норми.
     Справжня прогресуюча міопія характеризується поступовим, але неухильним погіршенням зору вдаль. Така особливість будови очей може бути вродженою чи набутою. Одним з основних механізмів виникнення короткозорості є спадкова схильність. Впливають також захворювання й патологічні стани, які вже є в дитини, вони теж можуть дати поштовх до короткозорості. Проаналізувавши стан здоров’я дітей із зниженням зору вдалину, можна відзначити, що впливає на розвиток цього захворювання: глистяна інвазія чи туберкульозна інтоксикація збільшують імовірність в 4 рази; захворювання нирок – у 2,5; хронічні хвороби вуха, горла, носа, захворювання опорно-рухового апарату, знижена вага – у 2. У дівчаток короткозорість з’являється удвічі частіше, ніж у хлопчиків.      Частіше короткозорість розвивається у школярів, але в останні десятиліття відзначається збільшення кількості дошкільнят з цією недугою. Очевидно, цьому сприяє надмірне захоплення дітей телепередачами й комп’ютерними іграми.
     Якщо присутній хоча б один із перелічених вище чинників, батькам доцільно привести дитину на прийом у офтальмологічний кабінет дитячої поліклініки. Але, разом з тим, дорослі мають забезпечити дітям гігієнічні умови навчання в школі і вдома.
     Стіни, панелі у класах та дитячих кімнатах мають бути світлими, а вікна - чистими. Не варто ставити на підвіконня високі квіти. Потрібно також подбати про належне освітлення, а також про те, щоб меблі відповідали зросту школяриків. Батьки і вчителі мають прищеплювати дітям звичку під час читання й письма сидіти прямо, тримаючи текст на відстані 30-33 см від очей. У класі дітей необхідно пересаджувати кожної чверті, змінюючи ряд. Крім того, слід всіляко сприяти перебуванню дітей на свіжому повітрі, заохочувати їх заняття фізкультурою і спортом, скоротити час перебування перед екранами телевізорів і комп’ютерними моніторами. Всі ці заходи здатні попередити розвиток короткозорості в певної частини дітей.  
Віталій ПІЩУК, 
лікар-офтальмолог 
Здолбунівської ЦРЛ.

Comments are now closed for this entry