Сталося те, що мало скоїтися. Бо на застереження лікарів про небезпеку сказу належної реакції не було. Півроку тому я писав у районній газеті, що зареєстрована кількість покусаних та неймовірна кількість бродячих собак і котів свідчать про невідворотну загрозу сказу.
Село Кунин стало відоме всій Україні. Одночасно виявилися покусаними скаженим собакою четверо дітей. Пес, маючи господаря, постійно прив’язаним не був. Близькість лісу зумовила його контакт з лисом, від якого собака заразився сказом. Ретроспективно можна вважати, що у собаки були ознаки хвороби: немотивована агресія, відмова від їжі, слинотеча, навіть характер гавкання змінився. Покусані діти отримують профілактичні щеплення від сказу, які триватимуть 90 днів.


Протягом минулого року в лікарню звернулися 143 покусаних особи, це на 18% більше, ніж у 2010 р. Майже половина покусів нанесені бродячими тваринами, а це зумовило необхідність проведення щеплень від сказу 66 покусаним, що на 46% більше, ніж у попередньому, 2010 році.
За неповних 3 місяці поточного року за допомогою звернулися 32 покусаних людей, 19 з них госпіталізовані для екстреної профілактики сказу. Отож, цей рік обіцяє «побити рекорди» попередніх по укусах.
Розпочата стерилізація бродячих собак, на жаль, не виключає ймовірності їх зараження сказом. До того ж, виявляється, стерилізовані тварини проявляють до людей підвищену агресію. Вважаю, що стерилізація була б ефективною, якби за нею слідувала ізоляція цих тварин. А тим часом росте популяція бродячих собак, як з бірками у вухах, так і без них.
Чому для нас так важливо знати місце «прописки» собаки? Бо тоді можливий карантин за собакою, відстрочення щеплень. У випадку покусів бродячими тваринами виникає необхідність негайного призначення вакцини від сказу, бо карантин за бродячою собакою неможливий.
По кількості покусаних собаками людей наш район виявився найпершим в області, як по кількості постраждалих, так і по кількості призначених щеплень. Останнє свідчить, що бродячих собак у нашому районі також найбільше. У Здолбунові мають постійну «прописку» зграї бродячих собак, які вештаються по територіях ринків, на привокзальній площі, автовокзалі, біля шкіл, місць збору сміття. Серед усіх покусаних у минулому році здолбунівчани склали 20% і більше 50% за неповних З місяці поточного року. Отож, собачий терор триває.
Особливе занепокоєння викликає високий відсоток дітей в структурі всіх покусаних (у 2011 році - майже 29%). Діти страждають через свою доброту, бажання приласкати тварину, нагодувати її з рук тощо.
Вкотре доводиться наголошувати, що сказ - особливо небезпечна хвороба, вона не лікується, запобігти їй можна тільки щепленнями покусаних. Якщо ви отримали покус, то негайно звертайтеся в лікарню. Травматолог призначить необхідні профілактичні щеплення, карантин за відомою твариною, місцеве лікування покусаних ран.
Ще раз звертаю увагу на першу допомогу при покусах. Вона полягає у промиванні рани проточною водою з милом продовж 5-ти хвилин. Краї рани необхідно обробити 70% спиртом, або 5% розчином йоду, на рану слід накласти суху пов’язку.
На придбання засобів специфічної профілактики сказу щорічно витрачаються значні суми бюджетних коштів. Цьогоріч ситуація з вакциною ускладнилася її неритмічними поставками в Україну, затягуванням терміну сертифікації. Нам доводиться працювати буквально з «коліс», це при тому, що повинен бути 25% запас вакцини від річної потреби. Складність епідемічної ситуації по сказу в нашому районі, обмеженість фінансування на ліки вимагає виділення з резервного фонду району 46 тис. грн. для цільового придбання вакцини від сказу на поточний рік. Прохання до райдержадміністрації і районної ради невідкладно виділити таку суму грошей.
Як лікар, я доношу інформацію про наростаючу загрозу сказу в районі до широкого загалу читачів газети і місцевої влади. Саме остання відповідальна на всіх рівнях за безпечну життєдіяльність жителів району, бо сказ наступає.
Олексій ЯСЕН,
райтравматолог.

P. S. Коли була написана ця стаття, в травматологічне відділеня поступила 6-річна дитина із Зеленого Дуба. На власному подвір’ї її покусав лис.

Comments are now closed for this entry