Поширення туберкульозу - гостра медико-соціальна проблема не лише в районі та області, а й в усій Україні.
Туберкульоз - хронічне інфекційне захворювання, збудником якого є туберкульозна паличка, яка вражає не лише легені, а всі органи та системи організму людини. Нині хвороба веде себе агресивно, вражаючи всі верстви населення. Але найбільше від її проявів страждають діти. В районі відзначається ріст захворюваності на туберкульоз серед цієї вікової категорії населення.
Основним методом виявлення туберкульозу у дітей та підлітків у всьому світі є туберкулінодіагностика. Для цього використовується єдина внутрішньошкірна проба Манту з двома одиницями очищеного туберкуліну. Туберкулін не є вакциною, це очищена білкова субстанція, що не містить мікобактерій туберкульозу. Проба Манту не є щепленням.


Масову туберкуліндіагностику в місті, в організованих колективах виконують спеціально підготовлені медичні сестри під керівництвом лікаря-педіатра, а дітям раннього та дошкільного віку - відповідні фахівці дитячої консультації. У сільській місцевості цю роботу виконують працівники лікарських амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів.
Діти, у яких проба Манту дала позитивний результат, що свідчить про зараження туберкульозною паличкою, отримують профілактичний курс лікування протитуберкульозними препаратами, що запобігають захворюванню, в амбулаторних та санаторних умовах.
Основна роль у попередженні туберкульозу у дітей належить імунопрофілактиці вакциною БЦЖ новонароджених та повторній вакцинації у 7 та 14 років.
Серед дітей, яким зробили щеплення, захворюваність туберкульозом знижується у 10 та більше разів, у них не виникають прогресивні форми туберкульозу та такі їх ускладнення, як туберкульозний менінгіт та кавернозна пневмонія, що призводять до смерті.
Запобігти туберкульозу може тільки своєчасне здійснення профілактики: вакцинація та ревакцинація БЦЖ, щорічна постановка туберкулінових проб.
Я працюю лікарем-фтизіатром багато років, маю великий досвід у проведенні профілактичних заходів проти туберкульозу серед дітей. За свою практику спостерігала незначний відсоток ускладнень після вакцинації БЦЖ та постановки проб Манту у вигляді короткотермінового підвищення температури або почервоніння на місці введення. Тому закликаю батьків не відмовлятись від профілактичних заходів проти туберкульозу та не підставляти дітей під загрозу захворювання.
Ніна КЛИМОВИЧ,
районний лікар-фтизіатр,
заслужений лікар України.


Туберкульоз у фактах 

Туберкульоз передається крапельним шляхом від людей з активною формою захворювання.
Туберкульоз позбавляє людей життя впродовж тисячоліть. Він мучив єгиптян у дні розквіту правління фараонів. Про нього писали Гомер, Гіппократ, Гален, Авіцена.
Від XVIII до початку XX століття туберкульоз був основною причиною смертності.
Незважаючи на відкриття і дива сучасної медицини, ця хвороба за минулих сто років загнала у могилу майже 200 млн. чоловік. Туберкульозними бацилами, які виявив німецький лікар Роберт Кох, уражена третя частина населення світу. Щосекунди заражається 1 людина.
Україна - одна з 18 країн Європи, де рівень захворювання у 8 разів вищий від середнього і становить 73 особи на 100 тис. населення
За матеріалами Інтернет-сайтів. 

Comments are now closed for this entry