Лагідний травень, крім молодої зелені та різнобарв’я квітів, багатий на пам’ятні і визначні події в житті багатьох наших земляків - випускні вечори, весілля та ін. Але, як не прикро, з настанням по-справжньому літнього тепла зростає загроза виникнення гострих кишкових захворювань (сальмонельозу, дизентерії, гепатиту А тощо) і харчових отруєнь під час масових святкувань.
Щоб не зіпсувати урочисту подію інфекційним захворюванням, необхідно суворого дотримуватись наступних вимог: для приготування страв запрошувати кухарів, які мають досвід роботи в закладах ресторанного господарства і пройшли медичний огляд (мають особову медичну книжку); на кухні обов’язково повинна бути холодна та гаряча проточна вода, а для миття рук - наявні рукомийник, мило і електро- або одноразові паперові рушники; необхідно також забезпечити умови для дотримання особистої гігієни гостями. Крім того, до приготування їжі не можна допускати випадкових помічників - батьків або родичів випускників, молодят, які можуть бути носіями хвороботворних бактерій, вірусів.
За будь-яких розладів роботи шлунково-кишкового тракту (нудота, блювота, пронос) кухар повинен припинити приготування їжі та звернутися до лікаря.
На кухні необхідно обов’язково дотримуватись технології приготування страв. Готувати їх лише зі свіжих і якісних продуктів, придбаних у місцях організованої торгівлі.
Не використовувати м’ясо вимушеного забою тварин і птиці. Салати готувати в день святкування і заправляти перед самою подачею на стіл. Торти готувати лише з білковим кремом, але не використовувати для його приготування гусячі та качині яйця. Не варто готувати влітку наступні страви: м’ясні та рибні заливні, холодець, торти та тістечка з заварним і сметанним кремом. Не можна вживати рибу домашнього в’ялення і копчення та консерви домашнього приготування (м’ясні, грибні, овочеві).
Обов’язковим є дотримання достатньої термічної обробки котлет, риби, паштетів (після смаження додаткове тушкування в духовці).
Сирі і готові до вживання продукти потрібно зберігати в окремих холодильниках. Готові страви необхідно зберігати в холодильниках, морозильних камерах при температурі не вищій +6 градусів.
Варто знати і те, що саме організатор святкового застілля несе юридичну відповідальність за здоров’я людей, які в нього харчувались. При виникненні харчового отруєння під час святкування, організатор відшкодовує потерпілим всі матеріальні витрати на лікування.
Пам’ятайте! Лише суворе дотримання всіх гігієнічних правил та вимог дасть змогу уникнути виникнення та розповсюдження гострих кишкових інфекцій.
Постановою головного державного санітарного лікаря Рівненської області заборонено використання їдалень ЗОШ для організації банкетів під час святкування випускних вечорів та інших масових заходів (в т. ч. весіль).
Наталія БУДИНКА,
лікар з гігієни дітей та підлітків
райсанепідстанції.

Comments are now closed for this entry