Нітрати - кінцевий продукт розпаду азотовмісних речовин (гній, мінеральні добрива), які знаходяться в грунті, у всіх продуктах, в тому числі й у воді. Забруднена нітратами (навіть у смертельних дозах) питна вода - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.
Згідно з Державними санітарними нормами і правилами №2.2.4-171-10 вміст нітратів у питній воді не повинен перевищувати 50 мг/л. Як показують результати досліджень, у Здолбунівському районі вода з підземних горизонтів усіх водопровідних мереж за вмістом нітратів відповідає нормам. Але вода з трубчатих і шахтних колодязів, якою користуються понад 40 % населення, в тому числі діти до трьох років, відповідає нормі не вся.
Згідно з даними ЦРЛ, в районі станом на 1.04.2011 р. 498 дітей до трьох років користуються водою з трубчатих і шахтних колодязів. Здолбунівська райСЕС в період з червня 2010 р. по травень 2011 р. безкоштовно провела дослідження зразків води з 361 криниці. У 48 зразках було виявлено перевищення вмісту нітратів (в долинах річок Устя, Швидка,Стубелка, де розташовані торфовиська, в щільній житловій забудові по селах, в селищі Мізоч, в м. Здолбунів).
У спеціальній літературі зазначається, що понаднормовий вміст у питній воді нітратів спричиняє у немовлят метгемоглобінемію. Це хвороба, за якої еритроцити крові не можуть переносити кисень до всіх органів і тканин в організмі дитини, що призводить до виникнення різних паталогічних станів, а інколи й смерті.
Щоб запобігти розвитку важкої недуги, кожній родині, де має народитись немовля або є вже діти віком до трьох років, необхідно знати рівень вмісту нітратів у питній воді з криниці, якою користуються, і використовувати лише безпечну за їх вмістом воду для приготування сумішей та для пиття. Крім того, пам'ятати, що кипятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.
Результати проведених лабораторних досліджень питної води в кожному населеному пункті та конкретні пропозиції щодо усунення недоліків в утриманні криниць надіслані сільським головам.
Безкоштовно визначити вміст нітратів у питній воді з криниці та отримати кваліфіковану лікарську консультацію можна в лабораторії райСЕС (м. Здолбунів, вул. С. Бандери, 9, тел.: 2-61-72, 2-24-35, 2-24-56).
Олександр РОГАНІН,
лікар з комунальної гігієни
райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry