Пасовищні або іксодові кліщі є переносниками збудників понад 20 небезпечних інфекційних хвороб (кліщовий енцефаліт, туляримія, тиф, хвороба Лайма тощо) людини і тварин. Ці паразити активні в теплу пору року. Вони живуть на траві, листі дерев, живляться кров’ю, активізуються переважно у травні-червні, вересні-жовтні. Кліщі відчувають запах живої істоти на відстані 10-15 метрів. Найбільше ці паразити скупчуються вздовж стежок. Потрапляючи на одяг людини, кліщ пробирається до тіла і присмоктується до шкіри. Укус практично не відчутний, оскільки паразит вводить в ранку знеболюючу рідину. Свербіння відчувається тільки через декілька годин. Кліщ може жити на тілі людини до 10 днів. Напившись крові і збільшившись до розмірів квасолини, він відпадає..
Як уникнути укусу і що робити, якщо укусив кліщ? При виїзді на лісові чи лісопаркові території на відпочинок, під час роботи на присадибній ділянці поблизу лісу, ваш одяг має захищати відкриті ділянки тіла. Голову необхідно пов’язати хустинкою або вдягти капелюшок. Оскільки кліщ вибирає місце для присмоктування з ніжною, тоненькою шкірою (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови), слід робити само- і взаємоогляди відкритих ділянок тіла через кожні 30-60 хв. та обов’язково ще раз оглянути себе після повернення додому.
Важливе своєчасне та правильне видалення кліщів, що присмокталися. Кліщі після присмоктування не відразу починають живитись кров’ю, тому при швидкому виявленні і видаленні зменшується ризик зараження збудниками інфекцій. Важливо пам‘ятати, що зараження смертельними інфекційними хворобами може відбутися від кліщів, занесених в житлові приміщення на одязі, з квітами, свійськими тваринами.
Якщо до лісу брали з собою собаку, його теж необхідно ретельно оглянути, кліщів зняти і обов‘язково спалити! В жодному випадку не можна викидати кліщів в сад, на смітник, адже після кровосмоктання самка кліща якраз зможе дати нове покоління на тій території, де її викинули.
Застосовуйте для змащування відкритих ділянок тіла профілактичні репелентні (такі, що відлякують) - крем Off, загальновідомий бальзам “Зірочка”, ароматичні гвоздикову, анісову, кедрову, піхтову олії та інсектицидні (такі, що нищать комах і кліщів) препарати для одягу.
Якщо кліщ все ж таки присмоктався до тіла, необхідно змастити його маслянистою речовиною (крем, олія та ін.), так легше буде видалити (пінцетом, похитуючи з боку у бік або перев’язавши ниткою і легенько посмикуючи). Можна обхопити кліща шматочком бинта або марлі і намагатися “викрутити” його із шкіри за ходом годинникової стрілки. Якщо не вдалось видалити кліща самостійно і він проник глибше у шкіру, неодмінно слід звернутися до медичного закладу, де нададуть кваліфіковану допомогу. Після укусу кліща, навіть якщо й проведено заходи екстреної імунопрофілактики (введення протикліщового імуноглобуліну) чи антибіотикопрофілактики (прийом антибіотиків у разі наявності збудника в кліщі), слід обов’язково спостерігати за самопочуттям, щодня вимірювати температуру тіла й оглядати місце укусу. Це - найпростіші і найефективніші заходи, що допоможуть вчасно розпізнати перші ознаки захворювання.
Для запобігання розмноженню іксодових кліщів на присадибній ділянці, в саду необхідно розчищати їх від старих пеньків, спалювати або закопувати сухе листя та травостій у ямки та регулярно протягом літа викошувати трав‘янисту рослинність.
Щороку ентомологи Здолбунівської райСЕС відбирають зразки кліщів на території Здолбунівського району для дослідження у Львівському науково-дослідному інституті. Збудників цього захворювання в зразках не виявлено. Але небезпека залишається. Торік було вперше зареєстровано хворобу Лайма у жительки району. Зараження виникло при укусі кліща під час збирання грибів у лісі під Мізочем.
Тарас РОМАНЕНКО,
ентомолог
райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry