На сьогодні туберкульоз є серйозною загрозою для здоров’я всього людства, тому що послаблення боротьби з нею урядами багатьох країн було передчасним і призвело до виходу ситуації із цим захворюванням з-під контролю. Щорічно в світі туберкульоз вражає 9-10 мільйонів осіб, близько 50-60 % з них із країн, що розвиваються. 3-4 мільйони осіб щороку помирає від туберкульозу. Загальна кількість хворих у світі сягає 50-60 мільйонів чоловік. Ситуацію щодо боротьби з туберкульозом необхідно докорінно змінити протягом найближчих років, бо на туберкульоз може занедужати 90 і померти від нього 30 мільйонів осіб. Найскладніша ситуація з туберкульозом у бідних країнах, до яких належить і Україна. Медико-економічні збитки від туберкульозу в Україні складають 1,5 млрд. грн. в рік. Щогодини в Україні реєструють 4 хворих на туберкульоз, помирає від цїєї недуги 1 людина.
Захворюваність по Здолбунівському району за 2010 рік склала 59,5, а за 2009 рік - 80,4 на 100 тисяч населення. В абсолютних цифрах торік захворіли 34 особи, з них 4 позалегеневою формою туберкульозу і 30 - легеневою. Проблемою для України є хіміорезистентний туберкульоз, частота якого складає від 10 до 30 % хворих, а вторинна резистентність (проявляється внаслідок лікування) – 75 %. Туберкульоз з множинною лікарською стійкістю спостерігається у 10 % хворих. Іншою проблемою є туберкульоз, поєднаний з ВІЛ/СНІД, оскільки за останні роки приріст хворих з ВІЛ/СНІД значно зріс. У пенітенціарній системі України спостерігається інтенсивне поширення туберкульозу. Захворюваність ним у місцях відбування покарання значно підвищилася і може стати постійним джерелом інфекції для цивільного населення. Щороку у місцях позбавлення волі налічується близько 12 тисяч хворих на активну форму туберкульозу.
Погіршенню епідеміологічної ситуації сприяють такі фактори: скорочення фінансових витрат на протитуберкульозні заходи (насамперед на виявлення хворих та повноцінне лікування), труднощі в отриманні медичної допомоги серед соціально вразливих груп населення – бездомних, мігрантів, тих, хто проживає далеко від лікувальних установ, пенсіонерів.
Враховуючи ситуацію, що склалася, кожен громадянин України повинен знати про туберкульоз і вміти оберігати себе від захворювання. В Україні введена ДОТС стратегія боротьби з туберкульозом, в основі якої лежить принцип безпосереднього контрольованого лікування короткими курсами. ДОТС система передбачає обов’язкові вимоги: фінансування потреб фтизіатричної галузі, раннє виявлення хворих, короткотривале (6-8 місяців) лікування в амбулаторних умовах, централізовану закупку витратних матеріалів, контроль за лікуванням і сувору звітність.
Усім хворим, що звертаються в лікувальні заклади з підозрою на туберкульоз, здійснюється дослідження мокротиння на виявлення збудника захворювання, проводяться рентгенологічне і клінічне обстеження. Хворі отримують протитуберкульозне лікування в стаціонарних та амбулаторних закладах безкоштовно.
Лікування вперше виявлених хворих активним туберкульозом досягає 80 % від загальної кількості, а серед пацієнтів, які знаходились на повторному курсі лікування, до 60 % випадків. Основною умовою одужання хворого є безперервний прийом протитуберкульозних препаратів. Перерва в лікуванні і продовження лікування після неї призводять до хіміорезистентного туберкульозу. Лікування хворих, які перервали лікування, вкладається в термін 18-24 місяці, тоді як повноцінно проведений лікувальний курс - у 6-8.
Санітарна профілактика включає в себе проведення поточної і заключної дезинфекції, ізоляцію дітей від бактеріовиділювачів, регулярне обстеження контактуючих, санітарно-гігієнічне виховання хворих та членів їх родин, покращення життєво-побутових умов та інтенсивне лікування.
Значну увагу питанню профілактики туберкульозу серед населення району приділяють не лише працівники лікувальних установ, а й місцева організація Товариства Червоного Хреста України. Ними проводяться профілактичні бесіди, консультації, розповсюджуються інформаційні матеріали цієї тематики.
Соціальна профілактика туберкульозу має на меті поліпшення матеріально-побутових умов всього населення та стану його життя.
Виконання всіх вищевказаних заходів забезпечить значне зниження захворюваності на туберкульоз.
Ганна РЕШЕТНЯК,
лікар–фтизіатр.

Comments are now closed for this entry