Щороку 1 грудня з ініціативи ООН відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Нині епідемія набрала стрімкого розвитку, але можливі її масштаби досі ще важко оцінити.
Реалії сьогодення невтішні - Україна займає перше місце серед країн Європи за темпами поширення цієї смертельної хвороби. За оцінками експертів, загальна кількість носіїв вірусу імунодефіциту в нашій країні становить майже 1,5 % населення. Щоденно в країні інфікується ВІЛ близько 50 осіб, помирає від СНІДу, в середньому, 8 громадян України. На Рівненщині, починаючи з 1996 року, виявлено1366 ВІЛ-інфікованих, в Здолбунівському районі - 32.
ВІЛ і СНІД - не те саме. ВІЛ - вірус імунодефіциту людини, який може потрапити в організм здорової людини від хворої лише трьома шляхами - через кров (при переливанні зараженої крові, через нестерильні голки, шприци, інструменти); статевим шляхом; від хворої матері до дитини під час вагітності, пологів та годування материнським молоком. СНІД- це синдром набутого імунодефіциту, кінцева стадія захворювання, викликаного ВІЛ, коли зруйнована імунна система людини не може опиратися будь-якій, навіть незначній інфекції, від якої хворий і помирає.
Підступність цього захворювання саме в тому, що, заразившись ВІЛ, людина ще довгий час почувається цілком здоровою і навіть лабораторні аналізи не можуть виявити ВІЛ раніше, ніж через три місяці після зараження, а ВІЛ-інфікований може ненавмисно розповсюджувати інфекцію.
Перехід від стадії ВІЛ-інфікування до СНІДу можна уповільнити, отримуючи антиретровірусну терапію, яка коштує до 1000 доларів на місяць, але вилікуватись від ВІЛ на сьогодні неможливо. Тому лише профілактика зараження залишається найефективнішим засобом попередження ВІЛ/СНІДу. І якщо перший шлях передачі ВІЛ - через кров - суворо контролюється тільки в лікувально-профілактичних закладах по всій країні, якщо виникають поодинокі випадки зараження - це завжди надзвичайний випадок. Ситуація повністю вийшла з-під контролю, коли ВІЛ потрапив у середовище ін’єкційних наркоманів, темпи поширення захворювання стали катастрофічними.
Найчастіше ВІЛ/СНІД реєструють серед молодих людей віком від 18-20 до 25-30 років, більшість з них - ін’єкційні наркомани. Але в останні роки неухильно зростає питома вага осіб, що заразились статевим шляхом, а також дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями. Звідси стає зрозуміло, що боротьба проти поширення ВІЛ/СНІДу - це не тільки і не стільки медична проблема, це - хвороба поведінки. Більшість випробуваних у різних країнах дієвих профілактичних методик спрямовані в сферу поведінки людей. З метою змінити ризиковані практики, пов’язані із вживанням наркотиків або сексуальною поведінкою, щоб перкрити ймовірність передачі вірусу від хворої людини до здорової.
На жаль, ще багато молодих людей не мають чіткого уявлення ні про шляхи передачі ВІЛ, ні про засоби профілактики цього смертельного захворювання. Тому лише спільними зусиллями працівників правоохоронних органів, громадських організацій, педагогів, психологів, медиків, батьків, застосовуючи різні форми впливу та поширення інформації, вкрай необхідно сприяти впровадженню в суспільну свідомість переваг здорового способу життя, формуванню у молоді активної життєвої позиції, фізично здорових і духовно багатих особистостей.
Хочу також наголосити, що ВІЛ не передається побутовим шляхом (при рукостисканні, через білизну, посуд, в лазні тощо), повітряно-крапельним (при чханні, кашлі), під час перебування в громадському транспорті.
Пройти анонімне та безкоштовне обстеження на ВІЛ і отримати кваліфіковану консультацію лікаря можна в обласній санепідемстанції (м. Рівне, вул. Котляревського, 3) та в обласному центрі боротьби зі СНІДом, що по вул. Соборній.
Маргарита КИСЕЛЬОВА,
лікар-санолог райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry