Кілька десятків років тому діти починали носити окуляри у випускних класах. Сьогодні все частіше ми бачимо малечу в окулярах вже у дитячому садочку. Майже 90% інформації дитина отримує за допомогою зору. Основні функції очей формуються до кінця 5-го року життя. Проте ще довго дитячі очі є чутливими до надмірного навантаження, яке суттєво посилюється з початком навчання у школі - у шестирічному віці, адже дитині у класі потрібно багато читати, писати. А вдома - ті ж самі книги та зошити, комп'ютер, телевізор! Добре, якщо у батьків відмінний зір, а коли в родині носять окуляри, і дитина отримала схильність до проблем з очами спадково?
За даними лікарів, серед дошкільнят порушеннями зору страждають 8% дітей, у 9-му класі їх уже 23%. А до моменту закінчення школи понад третина випускників - 35% - має ті чи інші проблеми із зором. Та батьки можуть допомогти своїм школярикам зберегти нормальний зір.
Скільки дітям можна сидіти перед екраном і за книжкою? На домашні завдання слід витрачати: у 1-2 класах не більше 1,5-2 годин; у 3-4 - не більше 2 годин; у старших класах - не більше 3,5-4 годин. Але не поспіль: через кожні 40-50 хв. занять слід робити перерву на 10 хв. (побігати, розім'ятися, перекусити, але не сидіти за книжкою, телевізором чи комп'ютером).
Максимальний час безперервної роботи чи гри за комп'ютером не більше 10-15 хв. для учнів молодших класів, 20 - для учнів середніх і 25-30 хв. - для 8-9-класників. Старшим слід працювати за схемою: 30 хвилин роботи, 10 відпочинку, 20 хвилин роботи.
Як правильно обладнати робоче місце за комп'ютером? Монітор має бути на відстані 50-70 см від очей, центр екрана - на 10-15 см нижче рівня очей, освітленість екрана має бути така ж сама як освітлення приміщення.
Щодо телевізора, то слід обмежити перегляд телевізійних програм у будні. Дошкільнята можуть проводити біля екрана не більше 30 хвилин на день, а молодші школярі - не більше 1 год., учні середніх класів - 1,5 год., старших - 2 год. Але не щодня. Телевізор бажано дивитися у помірно освітленій кімнаті, на відстані 4-5 метрів від екрана. Після перегляду телепередач потрібно обов'язково зробити в кімнаті протягове провітрювання, щоб урівноважити статичне електричне поле, яке виникає під час роботи телевізора. В тій кімнаті, де сплять діти, телевізора взагалі не має бути. Не можна і спати при ввімкненому телевізорі, тривалий шум, навіть не голосний, діє на підсвідомість і викликає подразнення в мозку, що призводить до вегето-судинної дистонії.
Відпочинок для очей - це не тільки гімнастика, а й часті прогулянки, заняття спортом, плавання. Необхідно також забезпечити дитині достатню тривалість сну і якісне харчування, збагачене продуктами, корисними для очей, а саме: молочними продуктами, м'ясними стравами, рибою, достатньою кількістю фруктів і овочів. В раціоні мають бути чорниці, морква, журавлина, гарбуз, абрикоси, персики та різноманітна зелень (шпинат, капуста, салат).
Дотримання режиму дня, обмежене за віком перебування біля телевізора та комп'ютера, повноцінне харчування, достатня фізична активність дитини - запорука збереження гострого зору, формування правильної постави вашого сина чи доньки.
Наталя БУДИНКА,
лікар з гігієни
дітей та підлітків
райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry