Поліомієліт - важке інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням нервової системи та розвитком паралічу. Основні симптоми захворювання та ознаки: гострий початок хвороби в 92 %, діарея в кожного 5 хворого, параліч кінцівок і дихання в 4 % від всіх захворілих, в
95 % - параліч кінцівок. Параліч в половині випадків не виліковувався. Таким чином перехворілі на поліомієліт залишались стійко (невиліковно) паралізованими на все подальше життя, причому ще з дитячих років. Адже поліомієліт - дитяча інфекція, уражає переважно дітей до 16 років.
Інвалідизуючу дію поліомієліту можна уявити, пригадавши американського президента
Ф. Рузвельта, прикутого до інвалідного візка. На початку ХХ ст. епідемії цієї недуги вражали десятки тисяч людей. Причому близько 10 % хворих помирало і близько 40 % ставали інвалідами.
Зараження здійснюється від хворої людини або людини, яка безсимптомно перехворіла, через брудні руки, воду або їжу. Переносниками інфекції можуть бути мухи. Запобігання захворюванню в побуті базується на дотриманні елементарних заходів особистої гігієни: часте миття рук, вживання доброякісної питної води та їжі тощо.
Повної ліквідації хвороби в світі неможливо досягти через постійну циркуляцію збудника в 4 країнах світу - Індії, Пакистані, Афганістані і Нігерії та стійкість збудника в зовнішньому середовищі.
Впровадження масової вакцинації в 1955-1965 рр. проти поліомієліту в Україні стало справжнім порятунком для мільйонів людей.
В 2010 році в Таджикистані виник спалах поліомієліту, про який українці за останні кілька десятиріч встигли забути завдяки проведенню масових профщеплень.
Епідемія поліомієліту в Таджикистані виникла «завдячуючи» зниженню кількості щепленого проти нього населення країни нижче захисного прошарку 95 %. Згідно з офіційними даними міжнародних експертів, рівень вакцинації серед місцевого населення становив на початок епідемії 86 %. В Таджикистані протягом кількох місяців цього року захворіло 375 людей, померло більше 10 дітей від поліомієліту та сотні залишились інвалідами.
Ситуація в Україні змушує медиків бити на сполох, адже стан з виконання плану профщеплень населення України критичний. Останні роки люди масово відмовляються від проведення профщеплень, налякані розгорнутою в засобах масової інформації щодо них антипропагандою. Згідно зі статистикою, тільки у 1 з 1000 проведених профщеплень може виникнути реакція на нього, що не перевищує побічної дії від будь-якого лікарського засобу. Побічні реакції від щеплення звичайно проходять через 1-3 дні. В нашому районі впродовж 15-20 років не реєструвались сильні післявакцинальні реакції чи ускладнення.
Представництва ЮНІСЕФ і ВООЗ зазначають, що в Україні існує серйозний ризик виникнення епідемії цієї хвороби. І врятувати від неї може лише вакцинація. В наш район вже надійшла велика кількість вакцини проти поліомієліту. Медики району закликають батьків зробити дітям щеплення, роз’яснюють, чим відмова може обернутися для їх здоров’я.
Поліомієліт - хвороба минулого, тож нехай в минулому і залишається. Гіркий досвід Таджикистану має навчити нас не відмовлятись від порятунку, який у нас є.
Надія Наумович,
лікар-епідеміолог
райсанепідемстанції.

Comments are now closed for this entry