Колектив хірургічного відділення Здолбунівської ЦРЛ.

На 1червня 1948 року в райлікарні налічувалось 20 хірургічних ліжок. Розміщувалось воно на другому поверсі будинку, що знаходиться біля костелу по вулиці Фабричній. Складалось відділення з 5 палат, перев’язочної, маленької операційної та передопераційної, яку використовували як маніпуляційну та “чисту” перев’язочну. Опалення було пічне, вода доставлялась з криниці. Однак рівень надання хірургічної допомоги був на той час досить високим. Виконувались навіть операції при “волинському” зобі. Очолював хірургічну службу Іван Миколайович Тарапата, людина військової виправки і дисципліни. З ним працювали хірурги Микола Дмитрович Климчук (згодом виїхав до Дніпропетровська), Марія Аврамівна Липенко, Олег Мефодійович Давидюк (з 1953 року).


З 1959 року виділене самостійне хірургічне відділення, яке очолив уродженець Мізоча О. М. Давидюк. В таких умовах відділення працювало до 1961 року. Для роботи у відділення були направлені хірурги Богдан Михайлович Жук та Микола Антонович Мартинюк.
З відкриттям в 1961 році нового триповерхового корпусу типової райлікарні хірургічне відділення розширюється до 60 ліжок. Олега Мефодійовича Давидюка призначили головним лікарем. За його сприяння, ймовірно, і було встановлено на території лікарні пам’ятник великому хірургу, анатому, громадянину М. І. Пирогову.

Під час проведення ендоскопії.


Завідувачем відділення став однокурсник О. М. Давидюка Степан Павлович Челій, грамотний, високої кваліфікації хірург, великої працездатності та широкої ерудиції людина (працював до 1971 року). На тоді у відділенні, крім операцій на органах черевної порожнини, при ендемічному зобі, виконувались і операції на органах грудної порожнини при травмах, урологічні (Володимир Терентійович Цицюра), травматологічні (Вячеслав Герасимович Ткаліч, Михайло Михайлович Важовський).
З 1966 р. в практику відділення впроваджується ендотрахеальний наркоз. Першим анестезіологом був Олексій Антонович Комарець (працював до 1971 року). В різний час у відділенні працювали хірурги Петро Ананійович Шаповал (1964-1968 рр.), Микола Михайлович Якімчук (1965-1968 рр.), Георгій Андрійович Криницький (1970-1983 рр.), Анатолій Васильович Процюк (1978-1985 рр.), Анатолій Климович Ткачук (1970-2004 рр.), Іван Степанович Кобрин (1974-2004 рр.). Щороку лікарями-хірургами відділення виконувалось близько 300 планових та 700 термінових операцій.
Після переїзду С. П. Челія у м. Рівне завідувачем хірургічного відділення було призначено Г. А. Криницького,тактовного, відповідального, високо інтелектуального хірурга. За участю обласного хірурга Є. М. Борового, хірургів обласної лікарні М. А. Пшеничного,
Л. М. Нестеренка, І. П. Ковальчука, О. О. Гуча проводяться планові операційні дні,термінові виїзди у ЦРЛ. На сучасному на тоді рівні проводяться операції на шлунку, кишечнику, жовчному міхурі. Хірургами відділення у 1971-1983 роках було виконано 368 планових та 5265 невідкладних оперативних втручань. Надання хірургічної допомоги, диспансерний нагляд за дітьми проводився хірургом Ігорем Васильовичем Ковальчуком (1979-1983 рр.). В цей час працюювали хірурги Віктор Євгенович Жильчук (1982-85 рр.), Юхим Михайлович Шут (1983-1986 рр.).
У 1971 році на базі хірургічного відділення відкрили палату інтенсивної терапії на 2 ліжка (анестезіолог Петро Федорович Бухало ), а з 1974 року було обладнано 2 палати інтенсивної терапії на 4 ліжка (Степан Касянович Рудик - 1981-1985 рр., Олександр Володимирович Ільїн — 1982-1985 рр.). В 1982 р. у складі хірургічного відділення створено анестезіологічну групу з 2 лікарів і 4 сестер-анестезисток, а з 1987 р. функціонує цілодобовий пост медсестер в палатах інтенсивної терапії.
У 1971 р. у відділенні також відкриваються 5 урологічних ліжок, впроваджуються операції при патологіях нирок, сечоводів, передміхурової залози (Георгій Васильович Власюк, працював до 2001 року).
Після переходу Г. А. Криницького на роботу до вузлової лікарні ст. Здолбунів, обов’язки завідувача відділення у 1984-1985 рр. виконував Іван Степанович Кобрин.
В серпні 1985 року наказом обласного відділу охорони здоров’я, за рекомендацією обласного хірурга Є. М. Борового, на посаду завідувача хірургічного відділення Здолбунівської із Сарненської ЦРЛ був переведений Володимир Васильович Площанський.
У 1986 р. з Дубровицької ЦРЛ перейшов на роботу у Здолбунівську Василь Григорович Красько. Після проходження інтернатури працювати у відділенні були направлені хірурги Олег Ярославович Сумко, Анатолій Олександрович Тищенко (1986-1988 рр.), анестезіолог Василь Миколайович Мацьоха.
Відтоді хірургами відділення впроваджуються органозберігаючі операції на шлунку та дванадцятипалій кишці при виразках, лапаростомія при перитоніті, гнійному панкреатиті, панкреонекрозі з використанням парентерального та зондового харчування, удосконалюється холецистектомія при жовчнокам’яній хворобі. У 1987 році впроваджується фіброезофагогастродуоденоскопія (Василь Миколайович Мацьоха, Володимир Йосипович Білецький з 1992 року), інтубація кишечника при перитоніті та кишковій непрохідності (Олег Ярославович Сумко). З відкриттям у 1992 р. нового терапевтичного корпусу відділення розширене на весь третій поверх, у ньому проведено ремонт з частковою реконструкцією палат та операційного блоку. Організовано цілодобовий медсестринський пост у палаті інтенсивної терапії у складі хірургічного відділення. З 1992 р. застосовується лікування септичних захворювань за допомогою лазера (В. М. Мацьоха).
Нашими фахівцями було проведено аналіз причин пізньої госпіталізації хворих з гострими захворюваннями органів черевної порожнини за 10 років. Досвід з цієї роботи надруковано у журналі “Клінічна хірургія”. Опубліковано також матеріал про унікальну операцію з приводу перекруту тератоми правого яйника у дитини, який симулював апендикулярний інфільтрат.
Великим досягненням хірургії райлікарні стало відкриття у 1989 році відділення реанімації та інтенсивної терапії на 6 ліжок з відповідним штатом і лабораторією (П. Ф. Бухало, В. М. Мацьоха, В. Й. Білецький, О. М. Полікша, І. П. Кондратюк, І. М. Горин, П. Й. Дупей, Ю. М. Грицило, В. В. Денисюк, О. В. Вознюк).
Підвищенню рівня діагностики та лікування хворих сприяло і відкриття в 1995 році кабінетів ультразвукової діагностики (Т. О. Косяк) та ендоскопії (А. Б. Шевчук).
За період 1986-2006 років, було узагальнено досвід хірургічного лікування у Здолбунівській ЦРЛ проривних, кровоточивих та “дзеркальних” виразок шлунка та дванадцятипалої кишки, а досвід опубліковано в журналі “Клінічна хірургія”.
З приходом молодих хірургів (Ю. А. Ткачука в 1992 р., В. Є. Олійника в 1997 р., І. Я. Зими у 1998 р.) організовується цілодобове чергування хірурга по центральній районній лікарні, що дало змогу значно покращити нагляд за післяопераційними пацієнтами, надання невідкладної допомоги хворим.
Хірурги ЦРЛ займаються і науковою роботою. “Спостереження защемленої грижі затульного отвору, поєднаної з невправимою стегновою грижею”, “Спостереження сегментарного дивертикуліту тонкої кишки з перфорацією, міжпетельним абсцесом”, “Успішне лікування поранення серця в центральній районній лікарні”, ”Дивертикули порожньої кишки” - ці та чимало інших наукових статей їх авторства побачили світ у різних медичних виданнях.
Нині в хірургічному відділенні працює 5 хірургів вищої категорії (Володимир Васильович Площанський, Василь Григорович Красько, Олег Ярославович Сумко, Юрій Анатолійович Ткачук, Іван Ярославович Зима), 2 - першої категорії (Володимир Євгенович Олійник, Микола Петрович Прокопчук - працює з 2004 р.), 2 - другої (уролог Олександр Юрійович Крупецький - працює з 2003 р., Віталій Володимирович Площанський - працює з 2004 р.). В практику впроваджено малоінвазивні методи лікування. Застосовується техніка міні-доступу при операціях на жовчному міхурі. На початкових стадіях гострого панкреатиту лікування проводиться через проколи передньої черевної стінки – без оперативного розкриття черевної порожнини.
З 2002 р. в практику впроваджено органозберігаючі, органощадні операції при виразках шлунка та дванадцятипалої кишки з використанням спеціальних однорядних швів.
У 2004 р. було проведеной капітальний ремонт операційного блоку відділення.
З 2005 р. впроваджено операції при грижах з використанням спеціальних сіток. Успішно використовується техніка накладання косметичних швів при операціях на передній черевній стінці, різаних ранах обличчя та відкритих частинах тіла.
Сприяє підвищенню рівня надання хірургічної допомоги участь лікарів у з’їздах хірургів, конференціях. Свого часу школу Здолбунівської ЦРЛ пройшли відомі в Україні і за її межами хірурги: Микола Федорович Дрюк - доктор медичних наук, завідувач відділу мікрохірургії Київського інституту хірургії і трансплантології імені академіка О. О. Шалімова, Леонід Лукич Сітар - доктор медичних наук, що зараз працює у Київському науково-дослідному інституті серцевої хірургії ім. академіка М. І. Амосова, Олег Мефодійович Давидюк - кандидат медичних наук, заступник директора з лікувальної роботи Київського науково-дослідного інституту урології та нефрології, Анатолій Васильович Процюк - кандидат медичних наук, працює в Київському медичному університеті, Ігор Васильович Ковальчук - головний лікар регіонального онкодиспансеру м. Львова, Віктор Євгенович Жильчук – кандидат медичних наук, працює завідувачем хірургічного відділення Рівненського обласного онкологічного диспансеру.
Продовжуючи традицію старших колег, хірургічне відділення стало базою підготовки керівних кадрів ЦРЛ. З числа хірургів підготовлено 2 заступники головного лікаря з медичної допомоги ( В. Г. Красько, І. Я. Зима), перший заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення(О. Я. Сумко), головний лікар району (І. Я. Зима), головна медична сестра центральної райлікарні (М. О. Прокопчук).
Завдяки наполегливій праці нашого колективу показники хірургічної служби Здолбунівської ЦРЛ одні з кращих у області.
На передньому краї надання хірургічної допомоги у сільській місцевості в Мізочі несе службу з 1959 року шанований, пунктуальний, відданий хірургії Остап Петрович Соловей.
Рішенням обласної ради у 2008 р. колектив хірургічного відділення визнано лауреатом премії імені Євгена Борового в галузі хірургії - “за високий професіоналізм, ефективне впровадження новітніх методик лікування та оперативного втручання, високопрофесійне проведення операцій різної складності, вміння чітко діяти в екстремальних ситуаціях, плідну медичну діяльність”.
Багато можна розповідати про хірургію центральної районної лікарні, оглядаючи пройдений нею шлях. Але ми згадуємо минуле напередодні 50-річчя райлікарні й живемо сьогоднішнім днем. А день цей - напружена робота заради здоров’я і життя людей. Для хірурга життя без хірургії було б помилкою.
Володимир ПЛОЩАНСЬКИЙ,
районний хірург, завідувач хірургічного відділення  
 Здолбунівської центральної районної лікарні.
Фото Ольги ЯКУБЧИК.

Comments are now closed for this entry