Одним з напрямків роботи спеціалістів райСЕС є контроль за дотриманням вимог чинного законодавства щодо забезпечення населення району доброякісною питною водою. Щорічно лабораторіями райСЕС проводиться понад 400 досліджень зразків питної води водопровідної, з громадських колодязів та джерел, з них до 65 зразків (або в межах 16 %) не відповідають вимогам за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками.
Спеціалістами райСЕС, згідно з постановою головного державного санітарного лікаря України № 16 від 17.05.2010 р. “Про попередження виникнення водонітратної метгемоглобінемії у дітей”, проведено переоблік джерел індивідуального водопостачання населення району, в т. ч. тих, водою з яких батьки користуються для приготування страв дітям до 3-х років.
Підвищена увага до якості питної води викликана смертю двох дітей в Тернопільській і Вінницькій областях. Лікарі припускають, що основною причиною цих смертей стало вживання дитячих сумішей, приготовлених на колодязній воді з підвищеним вмістом нітратів.
Нітрати добре всмоктуються в травному тракті, швидко потрапляють в кров і розносяться по всьому організму. В разі надходження в організм людини нітратів у дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина гострого або хронічного нітратного отруєння. Безпечною для дорослої людини дозою нітратів є 150-200 мг/добу, гранично допустимою - 500 мг, а доза більше 600 мг - токсична (виникає гостре отруєння).
Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Якщо суміш для вигодовування немовлят розводиться водою з вмістом нітратів 80-100 мг/л, у дитини виникає гостре отруєння. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86 %. Забруднена нітратами питна вода (навіть у смертельних дозах) - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком.
Потрапляють нітрати у підземний поверхневий водоносний горизонт, з якого в більшості наповнюються криниці, під час фільтрації відходів господарсько-побутової діяльності людини (з гноєсховищ, жомових ям, вигребів вбиралень приватних садиб, з полів, де застосовувались мінеральні добрива тощо).
Всього в районі проживає 2140 дітей віком до 3-х років, з них 802 - в сім’ях, які використовують воду для пиття та приготування їжі з шахтних і трубчатих колодязів.
В травні-червні ц. р. райСЕС обстежено 77 колодязів, в 37 (48%) вода не відповідала санітарним вимогам за вмістом нітратів, який перевищував норму в 1,3-1,8 разу (норма 45 мг/л), а за мікробіологічними показниками не відповідало 90% досліджених зразків води. Лабораторні дослідження проводились при виїздах і за заявами громадян безкоштовно.
Спеціалістами СЕС підготовлені та направлені в кожну сільську раду приписи з пропозиціями по доведенню результатів досліджень до кожного власника колодязя та методичні рекомендації з дотримання діючих вимог впорядкування території та дезінфекції водних джерел приватного користування. Не допускається облаштування помийних, вигрібних ям, гноєсховищ, хлівів для худоби та птиці, туалетів тощо ближче 20 м до криниці.
Саме низька санітарна культура - основна причина забруднень. Люди мають усвідомити особисту відповідальність за своє здоров’я і життя своїх дітей.
Шановні громадяни району!
При виникненні сумнівів щодо якості питної води з колодязя, яким користуєтесь, зверніться в районну санепідемстанцію для проведення лабораторних досліджень води на вміст нітратів. Наша адреса: м. Здолбунів, вул. С. Бандери, 9. Тел.: 2-61-89, 2-24-56, 2-61-72.
Василь ЛИТВИН,
головний державний
санітарний лікар Здолбунівського району.

Comments are now closed for this entry