Медицина здоров`я

Цього тижня очільники органів місцевого самоврядування зібралися на нараду у Здолбунівській РДА, щоб разом з керівництвом району обговорити особ­ливості господарювання у 2017 році та плани на рік наступний.
Передусім спілкувалися про фінанси. Нині у районі найскладнішою є ситуація з фінансуванням медицини. До завершення року на галузь не вистачає 3,5 млн. грн. Тобто коштів немає навіть на найнеобхідніше - зарплатню та енергоносії, не кажучи вже про розмитнення придбаної для району ще влітку «швидкої», на що потрібно 69 тис. грн., чи виплати для важкохворих, яким не вистачає 70 тис. грн.

Як не захворіти, коли всі навколо застуджені

Традиційний для холодної пори року «застудний» сезон набирає обертів. Це підтверджує і різке зростання попиту на протизастудні засоби в аптеках, і повсюдні кашель та чхання.
Статистичні дані також свідчать про збільшення кількості застуджених. Адже протягом минулого тижня на Рівненщині занедужали 7374 людини, більшість з яких - діти до 18 років. Протягом тижня госпіталізували майже 200 пацієнтів. Як повідомили у Рівненському обласному лабораторному центрі, перевищення епідпорогу медики зафіксували у Радивилівському та Дубровицькому районах, на межі перебуває нині Березнівщина.

Верховна Рада ухвалила урядовий законопроект щодо медичної реформи, яка стартує вже з наступного року. Ця реформа передбачає запровадження нової моделі фінансування системи охорони здоров’я – перехід від фінансування медзакладів згідно з кошторисом до оплати державою фактично наданої медичної допомоги конкретній людині.
У 2018 році нова модель фінансування охорони здоров’я запроваджується на первинній ланці меддопомоги - за нею працюватимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри. На інших рівнях - вторинному (спеціалізованому) та третинному (високоспеціалізованому) її запровадять поступово до 2020 року. Жодних змін у медичному обслуговуванні людей на цих ланках (у лікарів-спеціалістів, у лікарнях, спеціалізованих медзакладах) з наступного року не відбудеться.

 

Нова система фінансування меддопомоги, яку
надають сімейні лікарі, терапевти, педіатри
Буде створено Національну службу здоров’я (НСЗУ – спеціальний орган виконавчої влади), яка перераховуватиме бюджетні кош­ти медичним закладам та лікарям-ФОПам за надання меддопомоги людям. НСЗУ укладе угоди з усіма медичними закладами і гарантуватиме фінансування відповідно до кількості пацієнтів, яким в цих закладах надають меддопомогу. Фінансування проводитиметься на умовах попередньої оплати.


Людині потрібно буде обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра, та підписати з ним угоду на медичне обслуговування. Медичний заклад, лікар-ФОП повідом­лятиме НСЗУ про кількість пацієнтів, з якими підписано угоди. Натомість НСЗУ перераховуватиме лікарям кошти за обслуговування громадян згідно зі встановленими тарифами.
Фінансування медичної допомоги через НСЗУ забезпечить єдині стандарти надання меддопомоги та рівний доступ до медичних послуг для кожного громадянина, незалежно від прописки. Саме держава гарантуватиме, що кожному громадянину, який звернеться до сімейного лікаря, буде надано допомогу безкоштовно. А лікар гарантовано отримає гроші за свою роботу, згідно з встановленим тарифом, незалежно від того, де він працює - у великому місті чи сільській місцевості. Фінансування поліклініки, де працює лікар, амбулаторії чи лікаря-ФОПа відбуватиметься з державного бюджету і не залежатиме від фінансової спроможності місцевої громади чи прихильності місцевих чиновників. Воно залежатиме виключно від кількості громадян, яким в медзакладах надали допомогу.

 


При цьому місцеві громади мають всі можливості для розвитку медичних закладів, адже вони залишаються їхніми власниками. Завдяки децентралізації місцеві бюджети мають достатньо коштів для того, щоб покращити медичну мережу, створити належні умови для роботи лікарів, відремонтувати дороги до амбулаторій, оплачувати додаткові медичні послуги для жителів громади.
Перехід на нову систему фінансування відбуватиметься поступово, на перехідний період частково буде збережено чинну систему фінансування медзакладів - через субвенцію місцевим бюджетам, як це відбувається зараз.

Портативний електрокардіограф.

Нове медичне обладнання - електрокардіо­граф, 24 небулайзери (ультразвукові інгалятори) та 16 глюкометрів - минулого тижня закупили для медустанов району. Як повідомив головний лікар Здолбунівського районного центру первинної медичної допомоги Олег Сумко, на це придбання з районного бюджету було виділено 60 тисяч гривень.
Новий портативний електрокардіограф з батареєю живлення передадуть у Здолбунівську міську амбулаторію ЗПСМ № 3, де наразі користуються старим стаціонарним приладом. Портативний апарат значно зручніший, адже його можна використовувати і під час викликів, і в умовах аварійного відімкнення електроенергії.

вдалося придбати для трьох ФАПів завдяки депутатам Копитківської сільської ради

Столичні чиновники від медицини навіть уявити не можуть, в яких умовах часом доводиться працювати фельдшерам і медсестрам у ФАПах та амбулаторіях віддалених сіл. Їм просто невтямки, що прийом можна проводити у хатках, які опалюються грубками, і при цьому використовувати медичний інструмент ще з радянських часів…
Саме тому будь-яка «обновка» для сільського мед­закладу - то суттєва підмога для пацієнтів, які його відвіду­ють, чекаючи професійної допомоги спеціаліста. Цього тижня нове обладнання отримали у ФАПах Копиткового, Новомильська та Степанівки.
Електронні ваги для зважування немовлят, дихальні мішки для проведення серцево-легеневої реанімації, а також зручні фельдшерські сумки з набором приладів, матеріалів та інструментів - дуже дорече і своєчасне прид­бання, стверджують працівники сільських медзакладів. Скажімо, щоб визначити рівень цукру у крові, пацієнтам тепер не треба їхати до райцентру. Достатньо використати новенький глюкометр, який через 10 секунд покаже результат.

На березневій колегії Здолбунівської РДА цього разу обговорювали наболіле: здоров’я населення та проблеми дітей-сиріт.

Показники, котрі свідчать про стан здоров’я населення, напряму пов’язані з економічними складовими. З такого загальнозрозумілого висновку розпочав інформацію щодо виконання районної Програми запобігання і лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2012-2016 роки головний лікар Здолбунівської центральної районної лікарні Владислав Сухляк.
Власне, головний лікар не лише проінформував про стан виконання вказаної програми, а й озвучив чимало слушних висновків щодо стану медицини району та держави в цілому.
За словами Владислава Сухляка, про негативні тенденції у цій сфері свідчить уже те, що нині, згідно зі статистичними даними, смертність у районі переважає народжуваність.
- Протягом 25 років незалежності медицину поступово знищували, тому й маємо негативні показники. Людям просто немає за що лікуватися. Проведення коронографії та стентування – це дороговартісні втручання. І все це оплачується з кишені пацієнта, – зазначив Владислав Сухляк.

Проблема грипу й гос­трих вірусних інфекцій є надзвичайно актуальною для сучасного суспільства. Коливання температурного режиму, зміни погоди виснажують людський організм, створюючи сприятливий клімат для вірусних інфекцій. Тому грип та гострі вірусні інфекції - найгостріше питання осінньо-зимового періоду, адже саме в цей час підвищується ризик захворіти.
Наразі до епідпорогу ще далеко, але є тенденція до підвищення захворюваності щотижня, переважно це риновірусна інфекція. За 9 місяців цього року на грип та ГРВІ у Здолбунівському районі захворіли 6753 особи, з яких 4123 - діти.

Проблема грипу і гострих вірусних інфекцій в сучасному суспільстві надзвичайно серйозна. Зміни погоди, коливання температурного режиму виснажують людський організм, створюючи сприятливий клімат для
вірусних інфекцій. Тому грип та ГРВІ - найактуальніше питання осінньо-зимового періоду, адже саме цієї пори підвищується ризик захворіти. Протягом року кожен сьомий мешканець нашої області залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВЗ.
Минулий епідсезон характеризувався помірною інтенсивністю. В Україні за меддопомогою звернулось близько 6 млн. громадян.
У нашому районі зросла захворюваність грипом та ГРВЗ і становить 9117 випадків, що на 1000 випадків більше, ніж минулого року.
Серед захворілих 5564 - діти, з них віком до 4-х років - 2032.
Мали місце дві епідемічні хвилі з максимальним підйомом в кінці 2013-го і в березні 2014 року. Домінуючим збудником у першій хвилі захворюваності були парагрип та РС віруси, в другій хвилі - грипи А (Вікторія, Каліфорнія).