З журналістами спілкується
заступник головного інженера з електрообладнання
ХАЕС Олег КУРТЯК;

Активна співпраця ВП “ХАЕС” з журналістами періодичних видань, теле- і радіостудій, які працюють, забезпечуючи інформацією мешканців населених пунктів у зоні спостереження станції, є доброю традицією вже впродовж багатьох років. Атомники з розумінням ставляться до підвищеного інтересу громадськості до діяльності свого підприємства, тому постійно організовують зустрічі медійників із його керівництвом та провідними спеціалістами. Чергова така зустріч відбулась 19 квітня. Одним із питань, відповідь на яке отримали представники ЗМІ під час неї, було: чому майже три тижні другий енергоблок ХАЕС в ремонті і коли він запрацює знову?


Про те, що Х2 внаслідок спрацювання систем захисту о 6.15 тридцятого березня від‘єднано від електромережі, широкому загалу одразу розповіло одне з повідомлень інформ-центру ВП “ХАЕС”. В ньому ж зазначалось, що ніякого негативного впливу на навколишнє середовище чи радіаційний фон ця подія не спричинила. Та, попри все, стали поширюватись чутки, що це не так. Занепокоєння людей “підігріла” і довготривалість ремонту.
Спростувати ці домисли та заспокоїти громадськість станційники вирішили за принципом “краще раз побачити, ніж сто разів почути”. Тому журналістів повели туди, де зараз все відбувається - у машинний зал енергоблока № 2. Нас супроводжував заступник головного інженера з електрообладнання та систем контролю і управління ХАЕС Олег Романович Куртяк. Фахівець повідомив, що 30 березня системи захисту блоку спрацювали через замикання на землю фази В статора генератора. Згодом спеціальна комісія, яка розслідувала інцидент, дала заключення, що причиною замикання і незначного пошкодження обмотки статора є конструктивні недоліки вузла закриття його лобових частин.

У машинному залі енергоблока № 2 Хмельницької АЕС триває ремонт.


Розробником цієї конструкції є фірма Alstоm. У надісланому нею в ДП НАЕК “Енергоатом” листі фірма повністю визнала, що причиною пошкодження є саме конструктивний недолік вузла, а також надала гарантії, що власним коштом модернізує цю конструкцію і під час планово-попереджувальних кампаній проведе її заміну не лише на другому енергоблоці ХАЕС, а й на інших енергоблоках українських АЕС. Ідентичні конструкції нині використовуються на третьому енергоблоці Южно-Української АЕС та третьому і четвертому енергоблоках РАЕС. За словами О. Р. Куртяка, однією з супутніх причин пошкодження є те, що вузол закриття є герметично заплавленим в композитні матерали, а це унеможливлює обстеження його деталей під час планово-попереджувальних ремонтів. Отож, забезпечення легшого доступу до деталей вузла стане ще одним із аспектів, над якими потрібно буде попрацювати виробникам.
Наразі у машинному залі Х2 цілодобово, у три зміни, тривають ремонтні роботи за участю шеф-інженера Alstоm, представників львівської фірми “Піраміда”, що долучалась до розробки пошкодженого вузла, а також працівників станції. В день візиту журналістів робітники саме завершували процес зборки обмотки статора генератора і розпочинали підготовку вузла до “запікання” в композитні матеріали.
- Тривалість ремонту викликана не стільки масштабом ушкодження - воно незначне і не могло спричинити ніяких глобальних наслідків, скільки складністю технологічних процесів з його усунення, - зауважив заступник головного інженера з електрообладнання та систем контролю і управління ХАЕС. - Але роботи йдуть згідно із затвердженим графіком, і відновити роботу другого енергоблока плануємо вже 12 травня.
Крім того, О. Р. Куртяк наголосив, що спрацювання систем захисту, яке відбулося 30 березня, жодних чинників, пов‘язаних із радіаційною безпекою, не мало і тим паче ніяких викидів спричинити не могло.
Зауважу, що 19 квітня місто-супутник ХАЕС Нетішин жило як і щодня, а станційники працювали у звичному режимі.
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry